Andrea Ugolini
85'
Gianpaolo Mazza

Slika 1 od 1.

Protiv slabih momčadi, sastavljenih od samih amatera, kao što je San Marino, uvijek postoji opasnost od opuštanja, ležernog pristupa i neozbiljnosti u igri. Upravo se to dogodilo hrvatskoj reprezentaciji u prvoj fazi večerašnjeg ogleda, susreta u 6. skupini kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo 2002.

Kad je u trećoj minuti Prosinečki "kao rukom" iz kornera ubacio pred vrata, a Vlaović potom udarcem glavom zatresao mrežu, činilo se da će "turisti" iz najstarije republike na svijetu biti ispraćeni jednako "gostoljubivo" kao i u Belgiji, gdje su izgubili 1:10. No, poslije tog Vlaovićevog pogotka, zavladalo je zatišje. Bilo je tu, doduše, nekoliko više nego izglednih prigoda (izdvajamo dobar "slobodnjak" velemajstora lopte Prosinečkog), ali tek je u 29. minuti Federico Gasperoni, kojeg inače smatraju najboljim igračem San Marina, kapitulirao i po drugi put. Niko Kovač probio se po lijevoj strani, centrirao, a ovosezonskom vlasniku "Žute majice", trofeja za najboljeg igrača Prve HNL, Bošku Balabanu, nije preostalo drugo nego da zatrese mrežu.

Odmah potom, nakon što su naši vezisti rutinski oduzeli loptu gostima, u odličnoj je prilici bio Vlaović. Izbio je pred Gasperonija, uspješno ga lobao, ali niotkuda se stvorio uporni Della Balda i izbacio loptu iz igrališta. Ležeran pristup "kockastih" uzrokovao je daljnji niz promašaja, jer su naši reprezentativci pokušavali ušetati s loptom među vratnice. U finišu prvog poluvremena Andy Selva "drznuo" se ući u naš šesnaesterac, ali kraj robusnih Tudora i Šimića nije imao realne izglede. U 45. minuti Prosinečki je opalio s 20-ak metara, vrlo precizno, ali ipak ne dovoljno da bi nadmudrio plavu "jedinicu".

Slika 2 od 2.

U drugi dio Hrvatska je ušla pojačana Davorom Šukerom, koji je nedugo zatim napokon prekinuo golgeterski post, koji je trajao još od rujna 1999. kada je poentirao protiv Irske. Šuker je u 54. minuti hladnokrvno realizirao jedanaesterac za ukupno vodstvo od 3:0.

Nes(p)retni Vugrinec propustio je pet minuta potom stopostotnu šansu. Treba spomenuti i bezbroj zaleđa, u čemu je, uz napadača Vlaovića, što i nije toliko čudno, prednjačio Niko Kovač, koji se vrlo često ubacivao naprijed. Samo dvije minute kasnije ipak je pogodak mogao proslaviti i ljubimac domaće publike Vugrinec. Jarni je ubacio visoku loptu, a "Vuga" je nadskočio Della Baldu i trzajem glavom postigao, pokazat će se, konačni rezultat - 4:0.

Vugrinec je imao i peh, morao je napustiti igru zbog ozljede, koja je nastup u Rigi stavila pod upitnik. Mirko Jozić sve je češće ustajao s klupe, nezadovoljan "lako ćemo" pristupom svojih pulena. U igru je ušao i Vučko, ali nije briljirao. Nadovezao se na Vugrinčev niz promašaja, a na samom kraju utakmice pao je u šesnaestercu, pritom ne impresioniravši estonskog suca Timofejeva.

Utakmica je tako završena pobjedom, ne toliko uvjerljivom kao što smo priželjkivali, ali ipak je najvažnije da su nova tri boda uknjižena. O pristupu igri ćemo nekom drugom zgodom...