Wisla - Hajduk: Bez preciznosti nema ni Europe

Bernard Jurišić • četvrtak, 27.09.2001.

Torcidaši napadnuti noževima

Utakmici između Wisle i Hajduka prethodio je sukob navijača, u kojem su deblji kraj izvukli malobrojniji Torcidaši. Domaći navijači poznati po svom huliganizmu (prije tri godine na utakmici Wisla - Parma Dino Baggio pogođen je nožem!?) napali su grupicu navijača Hajduka koja je čekala na ulazak u stadion. Jedan Hajdukov navijač uboden je nožem i zadržan u krakowskoj bolnici, dok su trojica prošla s lakšim ozljedama i iz bolnice su se vratili na stadion.

Hajduk je još jednom završio svoj europsku sezonu već u prvom kolu. Poljski prvak Wisla u drugom je susretu pobijedio Splićane s 1:0, što je uz splitskih 2:2 bilo dovoljno za prolazak u drugo kolo poljskog, umjesto hrvatskog predstavnika. Mala je utjeha navijačima bijelih što ovog puta Hajdukovci nisu nadigrani, igrali su borbeno i napadački, no napadačka nespretnost i zrno nesreće ostavili su prvaka Hrvatske u domaćim prvenstvenim i kup brigama.

Već u 6. minuti Đolonga je iznenadio domaćeg vratara Sarnata bombom s gotovo 30 metara, koja je odsjela na gredi. U 11. minuti prva od dvije sto-postotne šanse Zvonimira Deranje. Loptu je na tridesetak metara od domaćih vratiju oduzeo Carević, uposlio usamljenog Deranju, koji je oči u oči s poljskim vratarom pucao ravno u njega.

Slika 1 od 1.

Domaćini su uzvratili u 14. minuti, kada je Pletikosa sjajno reagirao ispred Zurawskog, a minutu kasnije naš reprezentativni vratar još je jednom obranio "čudo" - zicer Frankowskog nakon velike pogreške i propuštanja lopte od strane kapetana Miše. No, treću prigodu Wisle u nizu više nije mogao spriječiti ni Pletikosa. Pater je petljao s loptom oko šesnaesterca, kad mu je netko iz splitske obrane htio izbiti loptu, od Paterove noge ona se odbila do usamljenog Frankowskog, koji iz vrlo sumnjive pozicije nije propustio povećati ukupnu prednost Wisle nad Hajdukom.

Hajduk nije djelovao preplašeno, ali teško je kroz sredinu dolazio do pravih prigoda. Erceg je ponovno bio potpuno indisponiran, Bošnjak se također zagubio. Drugu sjajnu šansu Deranja je propustio u 36. minuti. Miše je "svijećom" izbjegao zaleđe domaćina koji su se povlačili nakon kornera, Carević je prihvatio loptu na lijevoj strani duboko u šesnaestercu, pronašao samog Deranju u petercu, koji iz trka dodaje loptu ravno u ruke Sarnatu. Hvatanje za glavu i na klupi i na dijelu tribina na kojem je bilo smješteno stotinjak Hajdukovih navijača nije promijenilo ishod akcije, ni rezultat na semaforu.

Do poluvremena domaćini su dvaput stavljali Pletikosu na muke iz slobodnih udaraca. Najprije u 37. minuti Moskal snažno, Pletikosa odbija u vratnicu, a na loptu natrčava Frankowski i šalje je visoko preko gola iz sjajne situacije za domaćine. Nakon toga udarac je okušao i Szymkowiak u 45. minutu, ali Pletikosa i vratnica opet su bili uspješniji.

Slika 2 od 2.

U drugom dijelu Splićani su više boravili u polju Poljaka, ali premoć je bila samo prividna, bez velikih akcija i opasnosti. Najveća je bila Ercegova u 48. minuti, opet nakon sjajne asistencije Carevića, no umjesto izravnog udarca s igračem na leđima s nekoliko metara, Erceg je pokušao smiriti loptu, što je bilo dovoljno poljskoj obrani da vrati trenutak prednosti koji je stekao Hajdukov napadač. U 56. minuti Vejić je zaradio drugi žuti karton, što je dodatno oslabilo Hajdukove akcije u nastavku.

Wisla je brojčanu prednost mogla materijalizirati i zapečatiti utakmicu u 63. minuti, nakon kontre Patera, no Frankowski je još jednom promašio gol s nekoliko metara. Tri minute kasnije Đolonga je reagirao "bekovski" iz akcije koja je bila gotovo preslika najbolje Dinamove šanse u Tel Avivu u utorak, koju je propustio realizirati Mikić. Đolonga je reagirao gotovo na isti način, sam pred Sarnatom.

U 81. minuti Carević je poslužio i Musu u naletu u šesnaestercu, no ni on nije uspio smoći dovoljno koncentracije za udarac prije negoli je reagirala poljska obrana. U 87. minuti Radchenko je ušao u šesnaesterac s desne strane i pucao u bliži kut, ali j epogodio vanjski dio mreže.