Hrvatska - Makedonija: Na krilima raspoloženog trojca

Ivan Varat • srijeda, 21.11.2001.

Hrvatska košarkaška reprezentacija uspješno je otvorila kvalifikacije za EP 2003. i pobjedom u Križevcima ispratila neugodnu reprezentaciju Makedonije u susretu 1. kola. Ovo je ujedno bila i premijerna utakmica novog izbornika Nevena Spahije na klupi reprezentacije koji je tako uspješno krenuo u novi izbornički posao. Naši su košarkaši cijelo prvo poluvrijeme lomili čvrst otpor gostiju, no slomili su ga tek u nastavku susreta, a sve na "leđima" veličanstvene trojke - Giriček - Skelin - Vujčić.

Neven Spahija imao je zdravstvenih problema i nije bio prisutan na nekoliko treninga, a osim toga reprezentativci su odradili tek tri zajednička treninga što se u prvom dijelu susreta i vidjelo. Neuigrani sastav naše izabrane vrste u prvom je dijelu pružio neuvjerljivu igru, dok su Makedonci imali odličnog Vrbicu Stefanova koji je bio prevaga na gostujućoj strani i nije dopustio našima da se odlijepe. Zaslugom Skelina koji je odlično ušao u susret i njegovih sedam koševa imali smo 11:4, a nakon Vujčićeve serije i 21:14, no Makedonci su se vratili na samo -3.

Devet koševa razlike imali smo na početku druge dionice i kada smo se trebli još više odvojiti i odvesti susret u mirne vode, zahvaljujući zonskoj obrani gostiju naši su dosta griješili i uz Stefanova koji je i asistirao i pogađao, te Naumoskog, Makedonci su bili "u igri". Usprkos odličnom skakačkom dijelu igre naših centara (u prvom dijelu 22-9) rezultat je na poluvremenu bio 42:42 što je najviše plod naših deset izgubljenih lopti.

Presudni dio igre bila je treća dionica u kojoj su gosti ubacili samo 10 koševa na prema 23 naša, a odlučio je visok ritam spomenute trojke (Giriček, Skelin i Vujčić) koja je zajedno postigla 80 od ukupno 91 naših koševa. Posljednja četvrtina bila je samo formalnost jer Makedonci nisu imali snage niti kvalitete za povratak, a i trojac je još uvijek igrao na visokoj razini i samo povećao rezultat na krajnih +19. Sve u svemu zaslužena pobjeda kojoj ne treba gledati u "zube", a spomenuti treba i prekrasan ambijent i odlično navijanje u dvorani u Križevcima. Već sutra (četvrtak) naši putuju prema Dublinu gdje u subotu igraju protiv nimalo bezopasne reprezentacije Irske.