BiH: Široki Brijeg i dalje bez poraza

Nermin Bise • ponedjeljak, 15.10.2001.

Nogometaši Širokog Brijega učvrstili su vodeću poziciju na ljestvici Premier lige BiH. Oni su u subotu slavili na teškom gostovanju u Orašju, i tako se odvojili za dva boda od prvog pratitelja, sastava Željezničara. Nakon dvotjedne pauze, zbog kvalifikacionih utakmica za odlazak na Svjetsko prvenstvo, desila su se neka iznenadjenja, a konačno su i nogometaši Troglava iz Livna zabilježili prvu pobjedu u ovom prvenstvu. Strijelci su ponovno bili skromni. Svega 14 pogodaka u osam susreta je vrlo loš učinak golgetera. Poslijednja tri kola bila su neefikasna (u 7.kolu postignuto je 13 golova, u 8.kolu tri više, 16). Sada se prosjek ponovno spustio ispod dva pogotka po utakmici, što je činjenica za dublju analizu stručnjaka u klubovima, uzme li se u obzir da je od 14 pogodaka iz ovog kola, čak šest bilo na jednom susretu, a u ostalih sedam utakmica postignuto je osam golova.

Širokobriježani su vodeću poziciju sačuvali i nakon gostovanja u Orašju, gdje mnogi klubovi, po pravilu, ostaju kratkih rukava. Poveli su gosti preko Mire Katića (23), a rezultat na egal vratio je Damjanović (33). U finišu utakmice Široki Brijeg dolazi do novog vodstva i vrijedne pobjede. Ponovno je pogodio Katić (80), za konačnih 1:2. Golgeter Orašja Velimir Brašnić nije iskoristio jedanaestarac u 67. minuti, točnije, njegov je šut sa bijele točke zaustavio vratar Nikola Marić.

16.Troglav 9 1 3 5 8:18 6

U jednom od derbija kola Sloboda je u Tuzli, zaustavila uspješan niz Željezničara. Tuzlaci igraju po shemi toplo-hladno, ali indikativno je da su najbolji kada je najpotrebnije. U prošlom kolu remizirali su u Širokom Brijegu, a protekle subote pomrsili su račune i drugom ozbiljnijem kandidatu za vrh ljestvice. Strijelac za Slobodu bio je Okanović (20). Nogometaši Sarajeva relativno lako došli su do bodova u srazu sa Brotnjom. Čitlučani nisu više ona momčad koja može iznenaditi bilo koga i bilo gdje. Strijelci za glatku pobjedu bordo sastava bili su Osmanhodžić (21) i Krupinac (49).

Nogometaši Veleža su, sada je već izvjesno, u pravoj rezultatskoj krizi. Jučer su poraženi u Grudama i u mostarskom premijerligašu zvone zvona za uzbunu. Pogodak za minimalnu pobjedu Gruda postigao je Mario Svaguša (20). Zato, drugi mostarski premijerligaš ruši zapreke pred sobom. Na stadionu pod Bijelim brijegom, oružje su morali položiti nogometaši Čelika. Mostarcima je radost i proboj na četvrtu poziciju donio Tole (38).

Nakon odigranih 720 minuta, nogometaši Troglava spoznali su što znači pobjeda u ovoj sezoni. Ceh je platio sastav Bosne iz Visokog. Ivan Abaza (12) je nagovjestio trijumf Livnjaka, ali nedugo potom poravnao je Stanković (16). Marko Milat (22) ponovno vraća prednost na stranu Troglava. U nastavku je i dalje uzbudljivo. Sead Vranić (56) je pogodio za 2:2, ali već narednih deset minuta donijelo je nedostižnu prednost za Troglav, Milat (60) i Boško Peraica (66). Dva iznenadjenja priredili su nogometaši Jedinstva i Olimpika. Nasuprot njima svoje se navijače neprijatno iznenadili igrači Posušja i bugojanske Iskre. Naime, susreti Posušje - Jedinstvo i Iskra - Olimpik završeni su bez golova.

Rezultati 9.kola: Grude - Velež 1:0, Troglav - Bosna 4:2, Posušje - Jedinstvo 0:0, Zrinjski - Čelik 1:0, Sarajevo - Brotnjo 2:0, Iskra - Olimpik 0:0, Orašje - Široki Brijeg 1:2, Sloboda - Željezničar 1:0.

U sljedećem kolu 20/21.listopada igraju: Olimpik - Čelik, Brotnjo - Zrinjski, Jedinstvo - Sarajevo, Bosna - Posušje, Široki Brijeg - Troglav, Željezničar - Orašje, Velež - Sloboda, Iskra - Grude.