Englezi ponizili Nijemce, Nizozemci na izlaznim vratima

Ivor Krapac • nedjelja, 02.09.2001.

Najspektakularnija utakmica prošlovečernjeg programa kvalifikacija za svjetsko prvenstvo 2002. u Japanu i Južnoj Koreji odigrana je u Muenchenu, a na žalost njemačkih navijača spektakl su ponudili samo Englezi, slavivši s povijesnih 5-1! Za drugi poraz u kvalifikacijskim utakmicama za SP u povijesti njemačke reprezentacije najzaslužniji je bio strijelac hat-tricka, sjajni Michael Owen (13., 48. i 66. minuta), a upisali su se i Steven Gerrard u sudačkoj nadoknadi prvog dijela sjajnim udarcem iz daljine, te Emile Heskey u 74. minuti. Domaćinima je početnu prednost i lažnu nadu pružio Carsten Jancker u šestoj minuti susreta. Engleska je velikim trijumfom pretekla Nijemce u gol-razlici, pa joj pobjede u preostala dva susreta devete kvalifikacijske skupine, kod kuće s Albanijom i Grčkom, osiguravaju put na Daleki Istok, a "Elf" će se, po svemu sudeći, morati mučiti u dodatnim kvalifikacijama. U istoj skupini odigrana je i posve nevažna utakmica između Albanije i Finske, u kojoj su sa 2-0 slavili gosti.

Neugodno iznenađenje su pružili i Nizozemci, koji su porazom od 1-0 u Dublinu već na izlaznim vratima. Irci su, pak, pogotkom Mc Ateera u 67. minuti, kad su bili s desetoricom na terenu jer je u 58. isključen Gary Kelly, osigurali najmanje drugo mjesto u skupini dva, a za prvo će se boriti s Portugalom, kojem je za definitivno izbacivanje Nizozemaca iz svih kombinacija u preostale dvije utakmice potrebna jedna pobjeda. Jučer su Portugalci bili raspucani i u Andori slavili sa čak 7-1, uz četiri pogotka Nuna Gomesa.

U prvoj kvalifikacijskoj skupini veliki je rezultat zabilježila Slovenija, slavivši u Ljubljani protiv vodećih Rusa sa 2-1. Poveli su domaći pogotkom Osterca u 62. minuti, za goste je jedanaest minuta kasnije izjednačio Titov, a pobjedu i dolazak na samo bod do prvog mjesta Slovencima u 90. iz jedanaesterca donosi Aćimović. U igri su, s dva boda iza Rusije, i Jugoslaveni, koji su u Baselu slavili protiv Švicarske pogocima Miloševića i Krstajića.

U skupini tri, koja donosi protivnika drugoplasiranima iz naše skupine u dodatnim kvalifikacijama, prošle je večeri bilo vrlo zanimljivo. Danci su protiv već otpisane Sjeverne Irske kod kuće odigrali samo 1-1, a Česi su vratili Island u igru za odlazak na SP izgubivši u Reykjaviku s 3-1. Posrtanja dva glavna favorita je za proboj na prvo mjesto ljestvice iskoristila Bugarska, koja je s dva pogotka Perbatova slavila na Malti.

U četvrtoj skupini definitvno je postalo jasno da će o prvom mjestu odlučivati Švedska i Turska. Šveđani su pogocima Larssona i Patrika Anderssona slavili 2-1 u Skopju, a Turci su odnijeli puni plijen iz Bratislave, svladavši Slovake 1-0 pogotkom Hakana Sukura. Odluka o prvom mjestu mogla bi pasti u srijedu, kada Turci dočekuju Švedsku. U trećoj prošlovečernjoj utakmici skupine četiri Moldavija je svladala Azerbajdžan s 2-0.

U skupini pet pravo na slavlje imaju Poljaci, koji su, nakon godina "suše", pobjedom od 3-0 u Chorzowu protiv Norveške osigurali put u Japan i Južnu Koreju. Na dobrom je putu i Ukrajina, koja je s dva pogotka Andreja Ševčenka rezultatom 2-0 u gostima svladala izravnog suparnika za drugo mjesto, Bjelorusiju. U trećoj prošlovečernjoj utakmici pete skupine Wales nije uspio u Cardiffu slomiti ni Armeniju, ostalo je na početnih 0-0.

U skupini sedam Austrija Otta Barića odnosi četiri pogotka u mreži iz Valencije, Španjolci su dokazali klasu i pogocima Tristana, dvaput Morientesa, te Mendiete "zakaparili" prvo mjesto u skupini. Austrijancima je pomogla BiH, koja je u Sarajevu Izraelce zadržala na 0-0, ostavivši ih u egalu s momčadi Otta Barića.

U osmoj skupini sve je već jučer mogla riješiti Italija, no samo 0-0 u Litvi još će je neko vrijeme, do završne domaće utakmice sa Madžarskom, držati "na vatri". Još joj je samo Rumunjska, sa pet bodova i utakmicom manje, za petama, jer je Madžarska prošle večeri izgubila sve izglede porazom od 3-1 protiv Gruzije u Tbilisiju.

Rezultati i ljestvice:

Skupina 1:
Švicarska - Jugoslavija 1-2, Slovenija - Rusija 2-1, Farski Otoci - Luksemburg 1-0