Južnoameričke kvalifikacije za SP: Argentinci slomili i Brazil

Ivor Krapac • četvrtak, 06.09.2001.

Najzanimljivija utakmica drugog dana 15. kola južnoameričkih kvalifikacija za svjetsko prvenstvo 2002. u Japanu i Južnoj Koreji odigrana je prošle noći u Buenos Airesu između najvećih kontinentalnih velesila, Argentine i Brazila, a završila je slavljem domaćina od 2-1. Poveli su, već u drugoj minuti, gosti, kad je Roberto Ayala, nakon zajedničkog skoka s Rivaldom, poslao loptu iza gol-linije svog vratara Germana Burgosa. Šokantan početak nije omeo Argentince, koji su već prije osigurali put na SP, pa su, uz podršku 55 000 navijača na stadionu Monumental, krenuli svim silama po izjednačenje. Drugi je dio utakmice donio nevolje za goste – prvo vratnicu Hernana Crespa, a zatim i puni preokret, zahvaljujući Marcelu Gallardu u 77. i autogolu gostujućeg braniča Crisa u 85. minuti. Brazil je, unatoč porazu, zadržao četvrto mjesto zbog bolje gol-razlike od Urugvaja, a Argentina je i dalje suvereno prva.

Paragvaj se, nakon prošlomjesečnog poraza u Brazilu, vratio na pravi put i pred svojim navijačima u Asuncionu razbio već otpisanu Boliviju sa 5-1, zadržavši drugo mjesto na ljestvici. Najzanimljiviji detalj utakmice zbio se u 48. minuti, kad je domaći vratar Jose Luis Chilavert potvrdio reputaciju opasnog strijelca zabivši iz slobodnog udarca. Prije tog trenutka domaći su prošli i kroz malo muke, nakon što su došli u zaostatak pogotkom Paza u 15. minuti, no stvari su već do poluvremena "na svoje mjesto" postavili Paredes u 33. i Cardozo u 45. minuti. U drugom dijelu su se, osim Chilaverta, za uvjerljivu pobjedu upisali i Santa Cruz u 70. i ponovno Cardozo minutu do kraja.

Kolumbija, nakon uzimanja Copa Americe, u onom važnijem južnoameričkom natjecanju i dalje "kašljuca". Nade u eventualno hvatanje petog ili četvrtog mjesta na ljestvici u Bogoti su domaćima prošle noći bitno smanjili Ekvadorci, izvukavši 0-0 za zadržavanje visokog trećeg mjesta. Kolumbija je i dalje šesta, no njen se bodovni zaostatak za Brazilom i Urugvajem popeo na teško dostižna četiri boda. Sljedećeg mjeseca gostuju u Urugvaju i imperativ im je - pobjeda.

Venezuela 15 3 1 11 12 40 10.

Napomena: Prve četiri reprezentacije izravno odlaze na SP, petoplasirana momčad razigrava za plasman s Australijom.