Francuska: Nantes i dalje posljednji

Ivor Krapac • nedjelja, 16.09.2001.

Aktualni francuski prvak Nantes ni nakon sedmog kola u novoj sezoni ne nalazi izlaz iz krize koja ga je prikovala za dno prvoligaške ljestvice. Kratkotrajni bljesak u Ligi prvaka protiv PSV-a iz Eindhovena ugašen je novim, petim ligaškim porazom u Lyonu. Domaći je Olympique startao uvjerljivo, poveo 2-0 pogocima Luyindule i Foea, Nantesu je potkraj poluvremena nadu iz 11-erca vratio Quint, no nastavak je ponudio konačni potop gostiju, kojeg su donijeli prošlosezonski najbolji igrač Nantesa i lige, a odnedavno član Lyona, Eric Carriere, te ponovno Luyindula.

Lyon se pobjedom zadržao na trećem mjestu, a ispred njega je i dalje "strašni dvojac" Auxerre – Lens. Auxerreu je za pobjedu na vrućem Bastijinom terenu bio dostatan pogodak Kapoa u 65. minuti, dok je Lens preuzeo prvo mjesto na gol-razliku nakon uvjerljivog domaćeg slavlja nad Sochauxom, 3-0 su donijeli branič gostiju Saveljić autogolom, te pogocima u "pravu" mrežu Coridon i Moreira. Blizu vodećih je i Halilhodžićev Lille, koji je odnio sva tri boda iz Troyesa golom Australca s makedonskim korijenima Sterjovskog, a korak je donekle izgubio PSG kojeg je od poraza u Lorientu, nakon pogotka Feindouna u 78. minuti za domaće, u predzadnjoj minuti spasio Nicolas Anelka.

Olympique Marseille je s Tomislavom Ivićem na klupi i Vedranom Runjom na vratima svih 90 minuta izvukao bod kod Sedana, imao je šanse i za više nakon što je u 17. minuti "poentirao" povremeni belgijski reprezentativac Daniel Van Buyten, no četiri minute kasnije stiglo je konačnih 1-1 zaslugom Peyreladea. Metz je, bez pomoći tek pridošlog Igora Jovičevića, bio bitno uspješniji, slavivši u Guingampu pogocima Baticlea u 79. i Morena u 81. minuti.

Odigrane su i dvije "beskrvne" utakmice praznih mreža, no dok se od Montpelliera i Rennesa to i moglo očekivati, zvučna imena Bordeauxa i Monaca su nudila više, očito da kriza u oba kluba koja ih je dovela u donji dio ljestvice i dalje traje. Monaco ima i "alibi", bio je oslabljen u napadu zbog izostanaka ozljeđenog Olivera Bierhoffa, te "buntovnog" Marca Simonea koji traži povratak kući, u Milan.