Čakovec - Slaven: Sudac pokvario utakmicu

Marko Breljak • subota, 13.10.2001.

Iako obično započinjem svoje izvještaje s nekakvim uvodom, a gotovo nikad ne komentiram suđenje, ovoga puta ću napraviti dvostruku iznimku. Sudac Svilokos uništio je subotnju utakmicu! Čakovec i Slaven Belupo klubovi su iz susjednih županija i očekivao se pravi lokalni derbi. Započelo je žustro sa obje strane, Čakovčani nekako posebno motivirani, ali u 15. minuti započeo je i “Svilokos-show” koji nije prestao do kraja utakmice.

Gregor Bunc izgubio je loptu u polovici gostiju, Ferenčina je pobjegao s loptom, a Bunc sa podu napravio prekršaj nad njim. Vidjeli smo da se sudac lovi za svoj džep, što je bilo donekle očekivano, ali kada je pokazao karton crvene boje, svi su bili konsternirani. Time je, moramo reći, oštetio domaćine, ali ih i dodatno motivirao jer su od tog trenutka pa praktički do kraja susreta bili čak i bolji od indisponiranih nogometaša iz Koprivnice. Gosti su u 21. minuti zaprijetili preko Ferenčine, a na drugoj strani je opasan bio i Josip Ribić, iz “slobodnjaka”. Sumnjiva situacija broj 2., dogodila se u 25. minuti, kada je Svilokos mogao, a čini se i morao, pokazati na bijelu točku. Kelemen je prihvatio jednu odbijenu loptu na deset metara od Solomuna, na leđima su mu bila dvojica igrača Slavena, Kelemen pada, a Svilokos ostaje nijem. U 37. minuti mogli su Koprivničani iskoristiti sve sudačke “poklone”, ali je u akciji Kacića, Kovačića, Filipovića i Geršaka, ovaj posljednji igrao rukom u treutku kada je već lopta bila u mreži.

I to je bilo uglavnom sve od gostiju u ovoj utakmici. U nastavku su u igru ušli Dodik i Jurčec pa smo očekivali njihov znatno agresivniji nastavak utakmice, no dogodilo se pravo obratno. Čakovec je bio bolja momčad u drugom dijelu. Sudac Svilokos izgubio je potpuno “kompas”. Ne tvrdimo da je bilo namjerno, ali sve situacije koje su bile nekako između, otišle su na račun gostiju. Čak i uz to, Čakovec je u periodu od 67. do 71. minute imao četiri vrlo izgledne prigode, kojima su mogli, s obzirom na viđeno i zasluženo, osvojiti sva tri boda. Domjanić, koji je susret započeo na klupi, imao je najizgledniju prigodu u 67. minuti, sam pred Solomunom, ali je njegov udarac “špicom” otišao visoko preko gola. Isti igrač u prigodi je i minutu kasnije, ali odlazi previše ukoso. U nastavku akcije odlično puca Mužek, a donedavni stanovnik Koprivnice mogao je svoj bivši klub “pokopati” i u 71. minuti, kada je “slobodnjak” fijuknuo malo iznad vratnice.

Do kraja utakmice nije bilo nekih izglednijih prigoda, nešto više su pokušavali gosti, ali tek jedna prigoda Ferenčine, u 80. minuti nešto je ozbiljnije mirišala na pogodak. Rijetko kada smo u posljednje dvije godine gledali ovako lošu igru Koprivničana. Gotovo cijelu utakmicu imali su čovjeka više no nisu pokazali apsolutno ništa. Možda je razlog tomu i dobra igra Čakovčana, a zapravo je najveće pitanje ostaje kako bi igrali domaćini da su bili igrački poravnati sa gostima. Bolje, ili možda lošije. Kako bilo, trener Dovečer ostvario je solidan trenerski debi i mladom međimurskom stručnjaku svakako treba pružiti šansu da vodi momčad i do kraja sezone.

Završilo je 0:0, kao i lani na istom mjestu. I ovoga puta, iako su svi preduvjeti bili tu, nismo mogli uživati u nogometu. Lani je susret pokvarila užasna magla, a ovoga puta Sisčanin Vlado Svilokos.