Hajduk - Čakovec: Bijelima dovoljne tri minute

Bernard Jurišić • nedjelja, 21.10.2001.

Hajduk je protiv Čakovca pružio još jednu vrlo dobru partiju, nadigravši goste koji su na sjever Hrvatske mogli odnijeti i puno više pogodaka u svojoj mreži. Trenera Gračana mogla bi zabrinuti tek kronična nepreciznost bijelih napadača, koji su se već gotovo navikli promašiti po nekoliko sto postotnih šansi tijekom utakmice. Srećom po navijače splitskog kluba, njihove kikseve zasad vrlo dobro nadoknađuje uistinu impresivan srednji red bijelih, kojim svih 90 minuta "oru" Hajdukovi dragulji 20 - godišnji Srđan Andrić i Mario Carević, poslovično najbolji igrači Hajduka već tjednima.

U prvom poluvremenu redale su se šanse domaćina, a samo nespretnosti Ercega i Deranje gosti mogu pripisati rezultat od 0:0 na odmoru. Iako su prvi zaprijetili, preko Noseka u 7. i Hucike u 11. minuti , ipak nisu bili pretjerano opasni po Pletikosu, a i kad su se odvažili za napadački izlet, Hajdukova obrana na čelu s našim najboljim vratarom bila je spremna i učinkovita.

Već u 10. minuti Hajduk je imao prvu veliku šansu. Erceg je na asistenciju Andrića pošao sam prema Periću, zaobišao i njega i onda na iznenađenje svih, umjesto da puca u prazna vrata - krenuo još nekoliko koraka prema gol - aut liniji. Četiri minute kasnije, Etcegu nije ostao dužan ni Deranja, nakon sjajnog prodora i ubačaja Carevića, "Popaj" je sa pet metara sam poput duha promašio nebranjeni dio Perićevog gola. U 26. minuti Deranja je sam povukao loptu prema šesnaestercu, okružen dvojicom Čakovčana, pucao po podu sa dvadesetak metara, ali je lopta završila na lijevoj vratnici. U 40. minuti kontra "dva na jedan", Erceg je vukao desnom stranom sve do peterca, a kad je išao uposliti Deranju u sredini, lopta je zapela na nozi obrambenog igrača gostiju. Hajduk je na poluvremenu morao voditi barem s 2:0, a na napadačku sterilnost "bijelih" Gračan je odgovorio uvođenjem Radčenka umjesto Ercega, već tijekom odmora.

I upalilo je, iako Rus nije zabio pogodak, puno je bolje, koncentriranije stajao na terenu, upošljavao suigrače, radio presing na zadnji red "crvenih", privlačio pozornost gostujućih stopera, što su iskoristili drugi. Prvi je pogotke najavio Carević, lijepim slobodnim udarcem u 48. minuti, koji je fijuknuo preko grede. Mreža gostiju konačno se zatresla u 53. minuti. Carević je izveo korner, Vejić visokim skokom loptu glavom poslao u gredu, a na drugoj vratnici dočekao ju je Bošnjak i pospremio u mrežu za više nego zasluženih 1:0. Samo dvije minute kasnije utakmica je bila odlučena. Očekujući slobodan udarac Carevića sa oko 18-19 metara, Torcida je priredila pravi vatromet na sjevernoj tribini, zadovoljna izvedbom "bijelih". Nakon što se vatromet primirio, Carević je briljantnim udarcem u Perićev kut povisio rezultat na 2:0 i zapečatio sudbinu gostiju.

Nakon 2:0 Splićani nisu stali, dapače, krenuli su još silovitije u naplatu dugovanja iz prvog dijela. Uragan pred Perićevim vratima trajao je desetak minuta i rezultirao još jednim pogotkom iza njegovih leđa. Najprije je u 58. minuti Perić loše istrčao na loptu, Radčenko ostavio Careviću na udarac, ali je loptu netko u zadnji tren odbio s gol linije praznih čakovečkih vratiju. Dvije minute kasnije, Andrić je htio kazniti istrčavanje Perića, no lob je bio malo previsok. U 65. minuti utakmica je zapečaćena. Carević je izveo korner, prebacio na drugu vratnicu gdje ju je dočekao Đolonga i glavom postigao svoj prvenstveni prvijenac u dresu Hajduka.

DO kraja utakmice vidjeli smo još nekoliko pokušaja Splićana, preko Vejića i Radčenka, a gosti su dvaput zaprijetili u posljednjim minutama. Najprije je Pletikosa sjajno reagirao na udarac Vujića u 85. minuti, a na bombu Šarića tri minute kasnije nije mogao ništa, osim gledati kako udara u njegovu suprotnu vratnicu. Na kraju svega - potpuno zaslužena pobjeda Hajduka, još jednom u produkciji Andrić - Carević, no danas ni jedan dio Hajdukove momčadi, osim navedenih napadača, nije djelovao slabo. Hajduk je nastavio seriju od sad već 8 uzastopnih prvenstvenih pobjeda i prijeti ozbiljno ugroziti klupski rekord.