BiH: minimalne pobjede vodećeg dvojca

Nermin Bise • ponedjeljak, 22.10.2001.

Nogometaši Širokog Brijega nastavljaju uspješan niz i čvrsto drže vrh ljestvice i nakon deset odigranih utakmica. U dvoboju s igračima livanjskog Troglava, širokobriježani nisu igrali pod punim "gasom" pa tako minimalna pobjeda (1:0) i nije iznenađenje. Za nova tri boda i ostanak na vrhu, pogodio je Mladinić (32). Istim je rezultatom na Grbavici Željezničar slavio u srazu s Orašjem. Arsim Prepoli (14) doveo je Sarajlije u vodstvo i činilo se da će Posavljaci napustiti Sarajevo kao i mnogi klubovi ove jeseni, s tri - četiri lopte u mreži, ali je do kraja ostalo 1:0. Vratar Orašja Kobaš obranio je jedanaestrac kojeg je izveo napadač plavih s Grbavice, Žerić.

16. Troglav 10 1 3 6 8:19 6

Konačno je i nogometaše Veleža ogrijalo Sunce. Predvođeni novim trenerom Ahmetom Glavovićem, Mostarci su svladali tuzlansku Slobodu. Poveli su gosti u završnici prvog dijela, kada je odličnu kontru u pogodak pretvorio Halilović (45). U nastavku su se razigrali "veležovci". Dženan Zaimović (48) vraća sve na početak, a samo pet minuta kasnije prednost je na strani Veleža. Teletović (53) je strijelac. Dobru igu Mostaraca, naročito u drugom poluvremenu, okrunio je Jusufbegović (77). U Sarajevu su zanimljiv susret odigrali Olimpik i Čelik. Zeničani su vodili s 2:0 (Tabaković 55, Begić 69), ali su nogometaši najmlađeg sarajevskog premijer-ligaša, u finišu uspjeli "isčupati" bod. Čindrak (73) je smanjio vodstvo gostiju, a konačan rezultat postavio je Nermin Fatić (84) iz penala.

Utakmicu u Bugojnu između Iskre i Gruda okarakterizirali su jedanaesterci. Gosti su poveli preko Ivića (34) s bijele točke. Na isti način poravnao je Memić (42), a u drugom poluvremenu Memić (67) je ponovno uspješan izvođač penala i bodovi su ostali na "Jakliću". Malo iznenađenje priredili su nogometasi Posušja, koji su u Visokom igrali neodlučeno (1:1) protiv Bosne. Posušaci su čak i vodili od devete minute, ali su u drugom poluvremenu primili gol, pa su se morali zadovoljiti s jednim bodom.

U Čitluku su nogometaši mostarskog Zrinjskog bili na pragu iznenađenja. Imali su prednost do 65. minute, Tole (25), a onda je Enes Mešanović (65) izjednačio, da bi deset minuta prije kraja Sušac (80), a potom i Medić (84) postigli golove za pobjedu Brotnja. Jedina utakmica koja je završila bez pogodaka bio je sraz Jedinstva i Sarajeva u Bihaću. Remijem su zadovoljniji nogometaši Sarajeva, koji su održali priključak s vodećim ekipama na ljestvici.

Za razliku od tri prethodna kola, u desetom su se kolu napadači malo popravili. Izuzmemo li "spavače" u Bihaću, u sedam preostalih susreta postignuto je 19 pogodaka, ili 2,6 po utakmici. Široki Brijeg je jedina momčad koja nije poražena nakon odigranih 900 minuta. Njihov vratar Nikola Marić "kapitulirao" je svega četiri puta, što znači da je Širokom Brijegu zasluženo pripala prva trećina prvenstva.

U idućem kolu, 27./28.listopad, sastaju se: Grude - Olimpik, Sloboda - Iskra, Orašje - Velež, Troglav - Željezničar, Posušje - Široki Brijeg, Sarajevo - Bosna, Zrinjski - Jedinstvo, Čelik - Brotnjo.