Liga prvaka: Boavista i Panathinaikos nastavljaju niz

Marko Breljak • srijeda, 26.09.2001.

U utakmicama koje su odigrane u srijedu (skupine A, B, C i D Lige prvaka), nije bilo previše golova, ali smo ipak vidjeli uzbudljiv nogomet, vrlo izjednačene utakmice, a nova iznenađenja, koja to zapravo više i nisu, priredili su nam Boavista i Panathinaikos, te su zahvaljujući novim pobjedama sigurno zasjeli na vrh ljestvice svojih skupina.

Rezultati:
Roma – Lokomotiva 2:1 (Tchougainov 70 - ag, Totti 79 / Obradović 60)
Real Madrid – Anderlecht 4:1 (Celades 49, Raul 50, Raul 68, Solari 79 / Dinedane 39)

U skupini A očekivale su se sigurne domaće pobjede Rome i Reala. No bilo je sve samo ne lako. Roma se dugo mučila sa Lokomotivom, Rimljani nisu odigrali posebno dobru utakmicu, a izvukli su se tek u 79. minuti, kada je strijelac bio, nakon prekrasne ackije, Francesco Totti. Zapravo ih je spasio autogol Tchougainova, kojim su poravnali omjer, nakon iznenađujućeg vodstva Lokomotive preko Obradovića. Real je igrao nešto bolje, ponovo bez kažnjenog Zidanea, a usprkos terenskoj premoći, vodstvo na poluvremenu su imali gosti. Strijelac za Belgijance je bio, iz kontranapada, Dinedane. U nastavku kraljevski klub kreće još angažiranije, a odmah na početku nastavka su Celades i Raul donijeli prednost domaćinima. Raul je prekrasnim lobom, u 68. minuti, zapečatio sudbinu Anderlechta. Konačnih 4:1 postavio je Solari, u 79. minuti, također lob udarcem. Ponavlja se ista priča, bez Zidanea Real pobjeđuje. Ivica Mornar nije nastupio.

1Boavista32106 : 3+37
2Liverpool31202 : 1+15
3Borussia (D)30213 : 4-12
4Dynamo30123 : 6-31

Rezultati:br>Boavista – Borussia Dortmund 2:1 (Silva 23 Sachez 39 / Amoroso 76)
Liverpool – Dinamo Kijev 1:0 (Litmanen 23)

Prvo iznenađenje Lige prvaka zove se Boavista. Mali portugalski klub zabljesnuo je ove sezone u najelitnijem svjetskom nogometnom natjecanju, a odlično igraju i u domaćem prvenstvu, gdje također vode. Borussia je u izuzetno teškoj poziciji, nisu zabilježili pobjedu od sredine osmog mjeseca, pa im je utakmica u Portugalu bila svojevrsna prigoda za popravak. Ipak, već u prvom poluvremenu gubili su 2:0. Strijelci za fanatične domaćine bili su Silva i Sanchez. Nijemci su nešto pokušali u nastavku, no nije išlo. Tek je Amoroso u 76. minuti postigao počasni pogodak, ali je Brazilac dojam pokvario crvenim kartonom pred kraj utakmice, zbog grubog starta na Serginhu. U drugoj utakmici je Liverpool, unatoč samo jednom pogotku, dominirao protiv Ukrajinaca te na kraju zasluženo pobijedio. Igor Bišćan nije igrao.

1Panathinaikos33005 : 0+59
2Mallorca32012 : 206
3Arsenal31023 : 4-13
4Schalke30032 : 6-40

Rezultati:
Panathinaikos – Arsenal 1:0 (Karagounis 25)
Schalke – Mallorca 0:1 (Etoo 65)

Drugo veliko iznenađenje ovogodišnje sezone je grčki Panathinaikos. U srijedu su ugostili engleski Arsenal, a dvije ranije pobjede kao da su im dale krila. Pobijedili su “topnike” sa minimalnih 1:0, ali je ta pobjeda bila zasužena jer slavni Arsenal nije imao previše prigoda za pogodak. Strijelac je bio Karagounis, u padu glavom, nakon odlične akcije i ubačaja sa desne strane. Goran Vlaović ovoga puta nije bio strijelac, ali je 65 minuta ponovo odigrao odlično. Danijel Šarić ušao je kao zamjena u 85. minuti. Grci iz tri utakmice imaju 9 bodova, te su uz Real jedina momčad sa stopostotnim učinkom. U drugoj utakmici su Schalke i Mallorca prezentirali jedan dosadan nogomet, a jedini strijelac bio je Etoo, iz precizne kontre u 65. minuti. Schalke je na cijeloj utakmici imao tek jednu jedinu prigodu pa ih je prekrasni novi stadion, Auf Schalke, ispratio zvižducima.

PSV – Lazio 1:0 (Hofland 40)

I u skupini D vidjeli smo dvije minimalne pobjede. Turci su slavili u Nantesu, golom Sergena iz 79. minute, a zanimljivu utakmcu odigrali su PSV i Lazio. Rimljani su, prorijeđeni ozljedama, igrali dobro, promašili su mnogo prigoda, ali su pobjedu odnijeli domaćini, golom Hoflanda u 40. minuti. Lazio ponovo, usprkos dobroj igri, nije zabilježio pobjedu, a sudac ih je oštetio i za čisti jedanaesterac. No, kako bilo, Lazio iz tri utakmice nema niti boda pa je vrlo blizu lanjskoj sudbini kada su ispali u prvom krugu.