Francuska: Lyon na vrhu

Ivor Krapac • nedjelja, 30.09.2001.

Deveto je kolo francuskog nogometnog prvenstva donijelo promjenu na vrhu, Auxerreovo je mjesto, nakon domaćih 4-0 protiv Rennesa, preuzeo Lyon. Na dnu ništa novo – Olympique Marseille je poražen u Guingampu, a Nantes kod kuće ubilježio samo 0-0 protiv Metza.

Najskuplja momčad lige je konačno, mnogi će reći, na pravom, prvom mjestu. Lyon protiv gostiju iz Rennesa nije imao nikakvih problema, u prvom je poluvremenu već bilo 3-0 pogocima Luyindule i dvaput Juninha (jednom iz jedanaesterca), a u drugom je dijelu veliku pobjedu zaključio Govou. U derbiju Lensa i Auxerrea nije bilo pobjednika, a sve je riješeno u prvom poluvremenu – domaće je u vodstvo u šestoj minuti doveo Moreira, za momčad Guya Rouxa je tri minute do odmora pogodio Finac Teemu Tainio. Devet minuta do kraja gosti su dobili priliku i za više, no nisu iskoristili isključenje Diabatea. 1-1 je bilo i u susretu Sedana i Lillea, nakon pogodaka Celdrana za domaće i Olufadea za momčad trenera Vahida Halilhodžića, koja je i nakon devetog kola ostala neporažena.

Vezane vijesti

Dijametralno suprotnu sliku pruža branitelj naslova Nantes, koji još uvijek ne zna za pobjedu. U ovom su se kolu "kanarincima" provukli gosti iz Metza, ostavivši prvake na dnu ljestvice sa samo tri boda. Daleko nije ni Olympique Marseille, Tomislav Ivić i Vedran Runje, koji je branio svih 90 minuta, iz Guingampa odnose novi, već četvrti ovosezonski poraz, kojeg je donio pogodak Fioresea u devetoj minuti. Da potop gostiju bude potpun pobrinuli su se, zaradivši isključenja u 55., odnosno 89. minuti, Djamel Belmadi i Zoumana Camara, a valja spomenuti i dva poništena pogotka Olympiqueovog Pascala Noume, oba puta zbog zaleđa. Sa 1-0 je, nakon tri uspješna kola, poražen i Monaco, pogodak Benefortija nakon pola sata utakmice bio je dovoljan za sva tri boda Bastije, koju nije omelo ni isključenje Penneteaua u 69. minuti. Posljednja utakmica devete dionice je donijela prvi ovosezonski prvenstveni poraz Paris Saint-Germaina, na teškom gostovanju u Bordeauxu pogotkom Paulete u 27. minuti.

Rezultati: Sedan - Lille 1:1, Troyes - Sochaux 1:2 , Nantes - Metz 0:0, Montpellier - Lorient 1:3, Lyon - Rennes 4:0, Lens - Auxerre 1:1, Bastia - Monaco 1:0, Guingamp - Olympique Marseille 1:0, Bordeaux - PSG 1-0.