Rijeka - Valletta: Kasni gol spasio obraz Riječana

Mauro Bernes • četvrtak, 10.08.2000.

Za dva tjedna Rijeka će se morati pošteno potruditi ne bi li se plasirala u prvo kolo Kupa UEFE. U prvom susretu pretkola Riječani su, nakon vrlo loše igre, ipak uspjeli svladati maltešku La Vallettu sa 3:2 (1:1).

Rijeka je krenula silovito. U prvih pet minuta Maltežani su bili zbijeni u svojoj polovici. Kao u prethodna dva susreta, koje su Riječani odradili na Kantridi, napad Rijeke nije uspijevao probiti obranu suparnika. S druge se strane Valletta brani vrlo organizirano, te brzim kontranapadima pokušava ugroziti vrata Rijeke.

U devetoj minuti bilježimo prvu prigodu utakmice. Carabott je izbjegao pažnji Mijatoviću i ubacio u sredinu šesnaesterca, gdje na sreću Riječana, Nigerijac Oretan ne uspijeva gurnuti loptu u praznu mrežu. Od desete minute Valletta preuzima igru u "svoje noge" a s tribina dolaze prvi zvižduci. U šesnaestoj minuti još jedan problem za momcad Nenada Gračana. Ivan Maroslavac napušta teren zbog ozljede a na njegovo mjesto dolazi hrvatski Australac Anthony Miličić.

Kao što se pretpostavljalo, ubrzo je došla kazna za lošu igru. Stefan Giglo krenuo je silovito prema vratima Rijeke, uspio se probiti do vrha šesnaesterca od kuda je preciznim, prizemnim udarcem matirao Tafru. Nakon podosta muka Rijeka uspijeva izjednačiti u dvadeset i devetoj minuti. Slobodan udarac iskosa s lijeve strane izveo je Kremenović, a u šesnaestrercu najviši je Mijatović koji glavom zakucava u gol. No, u 35. minuti Valletta je mogla ponovno povesti. Oretan se iznenada nasao sam pred Tafrom koji nogom uspijeva odbiti loptu u vratnicu. U nastavku akcije, Čeh Dvorzak puca tik pored vratiju. Minutu kasnije česki internacionalac ponovno je u velikoj prigodi, ali Tafra zatvara okvir vratiju.

Početak nastavka okarakteriziran je isključenjem Dabona koji je u 49. minuti zaradio drugi žuti karton. Sada Rijeka igra s igračem vise i pokušava postići drugi pogodak. U tome uspijeva u 54. Strijelac je opet Mijatović koji nakon centaršuta Viškovića opet skače najviše i pogadja suprotni kut. Rijeka sada igra puno ofenzivnije u nadi da poveća jos više rezultat. Međutim, riječki napad je definitvno sterilan. U 77. minuti Oretan izbija sam pred Tafru kojeg prelazi odličnim driblingom i kada su već svi vidjeli loptu u mreži Nigerijac je nevjerojatno pucao pokraj vratiju. Medjutim Oretan se iskupio u 86. izjednačivši pokraj nepokretne riječke obrane. Ali samo minutu kasnije opravdan jedanesterac za Rijeku. S bijele točke precizan je Hasančić. Nakon toga, imala je momčad Rijeke još tri izgledne šanse za zgoditak, ali Reginald Cini se dva puta nije više dao iznenaditi udarcima riječkih napadača a zadnju šansu zapucao je Višković kada je sa nekoliko metara sam neometan pucao pored vratnice.