Južnoameričke kvalifikacije za SP: Brazil teško do pobjede

Ivor Krapac • ponedjeljak, 08.10.2001.

Drugi je dio šesnaestog kola južnoameričkih kvalifikacija za SP 2002. u Japanu i Južnoj Koreji donio puno uzbuđenja. Brazil je zadržao četvrto mjesto koje izravno vodi na SP domaćom pobjedom nad Čileom, Paragvaj je na dva boda od osiguranja plasmana nakon 2-2 protiv Argentine, a Urugvaj je izgubio priključak s Brazilcima nakon 1-1 u Montevideu protiv Kolumbije, koja ima još samo matematičke izglede za dolazak do petog mjesta i dodatnih kvalifikacija protiv Australije.

"Carioce" su pred 45 000 gledatelja u Brasiliji proradile tek u drugom poluvremenu, nakon što ih je posljednjeplasirani Čile "mučio" punih pedeset minuta. Olakšanje je donio pogodak Edilsona u 53. minuti, a stvari je u 67. zaključio Rivaldo, koji je konačno zaslužio pozitivne kritike za nastup u nacionalnom dresu: "Ovo je prvi put da sam nakon reprezentativne utakmice teren napustio s pljeskom. Sretan sam, ponosan što mogu pomoći svojoj nacionalnoj vrsti."

Paragvaj je u Asuncionu tražio pobjedu koja bi ga odvela na Daleki istok, dvaput je vodio, no prvoplasirani Argentinci, iako su "odavno" osigurali plasman, nisu nimalo popustili. Završnih 2-2 je došlo nakon dosta oštrine, uzbuđenja i jednog kontroverznog pogotka. Autor ovog posljednjeg je Mauricio Pochettino, koji je nakon kornera Juana Sebatiana Verona u 67. minuti u stilu Diega Maradone loptu rukom ugurao u gol, što je, unatoč prosvjedima domaćih, prošlo bez ikakve reakcije peruanskog suca Hidalga Zamore. Buku je donio i jedanaesterac koji je za domaće dosuđen u 51. minuti, no to nije omelo vratara Josea Luisa Chilaverta da se četvrti put u ovim kvalifikacijama upiše u strijelce s bijele točke, a ostale su golove postigli Gustavo Moringo u 70. za domaće, te povratnik pod nacionalni stijeg nakon jedne godine izbivanja Gabriel Batistuta u 74. za goste.

U Montevideu su Urugvajci propustili potpuno osiguranje petog mjesta i zadržavanje bodovnog "egala" s Brazilom odigravši 1-1 s Kolumbijom. Domaće je u 34. pogotkom iz jedanaesterca u vodstvo doveo Federico Magallanes, a Kolumbijcima je matematičke izglede za hvatanje razigravanja s Australijom zadržao Arnaulfo Valentierra udarcem iz daljine u 67. minuti.