NBA: 51 koš Jordana, pobjeda Bullsa

Bojan Poturica • nedjelja, 30.12.2001.

1000. pobjeda Nelsona

Don Nelson, trener Dallas Mavericksa, ubilježio je 1000. pobjedu u svojoj trenerskoj karijeri. Mavericksi su sa 113:97 slavili protiv Atlante. Tako se Nelson pridružio Lennyu Wilkensu (1242) i Patu Rileyu (1054) kao treći trener u NBA povijesti koji je ubilježio tisuću pobjeda. Nelson trenutno ima omjer 1000:790.

Ovo je nešto što mnogi nisu očekivali početkom sezone. A to je da će Michael Jordan dominirati i dalje. No koliko god star bio čini se da je MJ u najmanju ruku još uvijek jedan od najboljih. Nakon što je protiv Pacersa odigrao najgoru utakmicu karijere i zabio samo šest koševa protiv Hornetsa Jordan je pokazao što još uvijek može. Za 37 minuta provedenih u igri MJ je zabio 51 koš uz šut 21-38 iz igre, a tome je dodao i sedam skokova te tri ukradene lopte. Ne treba ni napomenuti da su Wizardsi lako došli do pobjede, 15. ove sezone. "Siguran sam da ste nakon utakmice protiv Indiane govorili da sam ostario. Stoga sam želio da danas ostavim dobar dojam u napadu", rekao je MJ. Hubert Davis (21 koš, 5 asistencija) i Jahidi White (12 koševa, 12 skokova) odigrali su vrlo dobro te su tako pomogli MJ-u.

Slika 1 od 1.

Jordan je sinoć postavio nekoliko rekorda. Postao je najstariji igrač u povijesti lige koji je zabio 50 ili više koševa. U prvoj četvrtini zabio je 24 koša dok je u prvom poluvremenu zabio 34 i to su novi rekordi kluba. Usto je postavio novi rekord po broju zabijenih koševa u MCI Centeru. Tracy McGrady i Antonie Walker zabili su po 49, a sada je MJ oborio i taj rekord. Šest koševa ga je dijelilo da postane igrač s najviše postignutih koševa za Wizardse na jednoj utakmici. Taj rekord zasada još uvijek drži Earl Monroe sa 56 koševa. "Mislili ste da čovjek ima malo ponosa? Nakon što je odigrao lošu utakmicu protiv Indiane i ja sam mislio kako će se vratiti i pokazati tko je. Vidio sam kako čini nevjerojatne stvari, ali da napravi ovo sa 38 godina je fantastično", rekao je Doug Collins.

Chicago Bullsi su u prvoj utakmici pod novim trenerom Billom Cartwrightom ubilježili pobjedu. Točnije u potpunosti su pregazili Cleveland sa 23 koša razlike. Sedam igrača ubilježilo je dvoznamenkasti učinak, a predvodio ih je Ron Mercer (15 koševa, 6 skokova). Dalibor Bagarić je u igri proveo šest minuta te je zabio isto toliko koševa uz tri skoka.

Indiana je imala dobivenu utakmicu protiv New Jersey Netsa. Dvije i pol minute prije kraja vodili su 88:81 i činilo se da će ubilježiti pobjedu, a onda su jednostavno blokirali i nisu mogli zabiti koš. Netsi su to iskoristili i izborili produžetak te na kraju slavili. Jason Kidd (8 koševa, 15 skokova, 14 asistencija, 4 ukradene lopte, 7 izgubljenih) ponovno je predvodio Netse dok su najbolji strijelci bili Kerry Kittles (22 koša, 6 skokova) i Tod MacCulloch (21 koš, 8 skokova). Jermaine ONeal (25 koševa, 11 skokova, 7 asistencija) ponovno je bio najbolji kod Indiane, a Bruno Šundov ponovno nije dobio priliku.