Španjolska: Alaves i Betis prestigli Deportivo

Marko Breljak • ponedjeljak, 03.12.2001.

Slika 1 od 1.

Za razliku od prošlog kola kada su sve četiri vodeće momčadi poražene, ovog vikenda, u 15. kolu španjolske lige, nismo vidjeli toliko iznenađenja. No i ova dva iznenađenja, pobjeda Alavesa nad Barcelonom, te poraz Deportiva od Espanyola, bili su dovoljni da na vrhu ljestvice dođe do promjene...

Kao kuriozitet možemo istaknuti činjenicu da je u ovom kolu viđeno čak 9 pobjeda domaćih momčadi i tek jedan remi, u susretu tredicionalno čvrstih momčadi, Valencije i Mallorce. Momci Sergija Krešića nisu ovoga puta pobijedili, kao prošli tjedan Deportivo, ali su izvukli bod sa uvijek neugodne Mestalle, no mogu žaliti za sva tri jer su bili bolja momčad. Domaćini su započeli dobro, no presjekao ih je pogodak Luquea u 13. minuti, nakon čega je Mallorca, uglavnom iz kontranapada, kreirala cijeli niz izglednih prigoda. Njihove promašaje kaznio je Mista, nakon odličnog prodora Kiliya, izjendačivši rezultat samo deset minuta prije kraja utakmice.

Vezane vijesti

Novi lider u Španjolskoj je Alaves. Vodstvo su zaslužili u subotu kada su sladali slavnu Barcelonu, a vodeći pogodak postigao je Llorens, koji je bio precizan iz udarca sa bijele točke, koji je dosuđen nakon što je Anderson za dres povlačio Navarra. Pogodak nije mnogo pomogao igračima Barcelone, koji su bez izglednih prigoda završili prvo poluvrijeme. Nastavak donosi nešto bolju igru Barcelone, no ponovo bez nekih većih prigoda, a utakmicu je "završio" Begona, u 66. minuti odličnim udarcem pogodivši za konačnih 2:0.

Kako je Deportivo poražen od Espanyola (pogodak Tamuda u 49. minuta), klub iz baskijske Vitorije preuzeo je vodstvo ljestvice, a poraz Barcelone iskoristio je Real, koji ih je po prvi puta ove sezone prestigao na ljestvici. Realovci su svladali Osasunu, u utakmici koja je ponovo ponudila mnogo uzbuđenja. Vrlo rano, već u 17. minuti, Madrižani su na Bernabeu vodili 2:0. Strijelci su bili Raul i Morientes, no to kao da je uspavalo Real. Zidane je ponovo igrao odlično, kao uostalom i cijela momčad, no to sve nije vrijedilo kada nisu uspjevali povećati svoje vodstvo. Osasuna je preko Aloisija smanjila u 85. minuti, a nakon toga je u par navrata Cassillas morao spašavati svoja vrata, a ujedno i bodove Reala.

U nedjeljnim susretima vidjeli smo svih pet pobjeda domaćina, a pobjeda je najbolje došla Betisu, koji se na vrhu poravnao sa Alavesom, te Athleticu, koji sada za vodećim dvojcem zaostaje samo jedan bod. Niti u ovom kolu naši igrači nisu se naigrali. Od splitskog trojca Leko, Vučko, Bilić, nastupio je tek Jurica Vučko, no i on više simbolično, ušavši tek u posljednjoj minuti susreta, kao zamjena za Ruben Navara, prvog "topnika" novih lidera na ljestvici, momćadi Alavesa iz Vitorije.

Rezultati 15. kola: Alaves – Barcelona 2:0, Valencia – Mallorca 1:1, Real – Osasuna 2:1, Espanyol – Deportivo 1:0, Athletic Bilbao – Zaragoza 2:1, Celta – Vilarreall 3:1, Malaga – Sociedad 1:0, Betis – Tenerife 1:0, Las Palmas – Sevilla 1:0, Valladolid – Rayo Vallecano 3:1.