Hajduk - Osijek: Sudačka nadoknada za Osječane

Baldo Leburić, Ivan Kelava • srijeda, 05.12.2001.

Slika 1 od 1.

Poljudski stadion je pohodilo malo navijača, svega negdje oko 1500. Vrijeme je bilo ugodno za igru pa smo s pravom očekivali lijepu i atraktivnu utakmicu. Epitet favorita je svakako bio na splitskoj strani, no Splićani su na kraju još jednom u samo nekoliko dana Poljud morali napuštati pognutih glava.

Već u drugoj minuti Osijek prijeti iz kontre, ali Stipe Pletikosa uspješno istrčava ispred Krpana izvan šesnaesterca i izbija loptu u aut. U desetoj minuti Hajduk zarađuje prvi korner, kojeg nesigurno izvodi Mario Carević. Dvije minute potom Splićani traže najstrožu kaznu nakon što gostujući igrači ruše Andrića u šesnaestercu, nisu je dobili. U 14. minuti svoj je udarac isprobao i Mato Neretljak, ali Pletikosa sigurno brani poluvisoku loptu da bi u 21. Andrić također s vrha šesnaesterca zamalo bio neprecizan pucajući pored lijeve vratnice.

Hajduk j epoveo u 28. minuti. Mario Carević je izveo slobodni udarac s desne strane, a Erceg je u trku skrenuo loptu glavom u mrežu - 1:0! Hajduk tada dobiva krila i već u 30. minuti nakon lijepe kombinacije Andrić - Vuković, Erceg puca glavom samo nekoliko centimetara pored lijeve vratnice. U 31. minuti Neretljak i Sablić dobivaju žute kartone.

Slika 2 od 3.

U 41. minuti Osječani traže da se dosudi igranje rukom u kaznenom prostoru Vukoviću, ali sudac opet odbija pokazati na bijelu točku. No, Osječanima to nije smetalo da bi došli do izjednačenja. U drugoj minuti sučeve nadoknade na kraju prvog poluvremena Splićane udara "hladan osječki tuš". Balatinac je nakon brze akcije s vrha šesnaesterca pronašao nebranjeni dio Hajdukove mreže - 1:1!

U drugom poluvremenu uzbuđenja su počela već u 49. minuti kada je Carević svojim poznatim prodorom zaustavljen. U 54. minuti Musa dobiva žuti karton, zbog povlačenja suparničkog igrača za rame. Samo minutu poslije isključen je osječki broj 10 zbog drugog žutog kartona. Pet minuta nakon toga Bilić obavlja trostruku izmjenu, izlaze Deranja, Musa i Celiščak, a ulaze Radčenko, Rendulić i Vušković. U 66. minuti nakon lijepog proigravanja Rusa, Erceg izlazi sam pred golmana i lijepom varkom posprema loptu u mrežu za novu prednost Splićana - 2:1!

Sedam minuta potom, slobodni udarac ponovno izvodi Srđan Andrić, međutim lopta po tko zna koji put preskače sve igrače i prolazi pored lijeve vratnice. U 75. minuti Stipe Pletikosa igra rukom izvan šesnaesterca i zarađuje crveni karton.

Slika 3 od 4.

Tada počinju nova uzbuđenja jer na gol odlazi branič Hrvoje Vuković, a kao asistent pokraj gola mu se "nacrtao" Hrvoje Sunara, pričuvni golman Hajduka. U 78. minuti Erceg puca ravno u golmana, a u 81. Turković dobiva crveni karton nakon što je puno vremena proveo prigovarajući sucu.

Šest minuta prije kraja Erceg prolazi po lijevom boku i dodaje kroz sredinu loptu za Carevića koji nepotrebnom komplikacijom ne postiže zgoditak. Tada slijedi totalna drama. U drugoj sučevoj nadoknadi, u 92. minuti sudac izbacuje s terena Slavena Bilića radi prigovora, a u istoj minuti Osijek iznuđuje jedanaesterac nakon prekršaja Hrvoja Vejića, koji također dobiva crveni karton. Grnja je sigurni realizator za 2:2, a sve pohvale Hrvoju Vukoviću koji je pogodio stranu i zamalo obranio tu najstrožu kaznu.

Sve u svemu, jedna čudna i vrlo uzbudljiva utakmica s puno kartona u kojoj je Hajduk dominirao, ali Osijek na kraju odlazi kući mnogo zadovoljniji. Splićani sada zaostaju za Zagrebom čak sedam bodova, a iza leđa mu više nije daleko ni Dinamo koji ima samo 2 boda manje...

Slaven Bilić, trener Hajduka: "Kao da igramo ragbi, ne treba s loptom preći preko crte treba i pucati..."

Hrvoje Vejić, Hajduk: "Ostao sam između dvojice Osječana, Balatinac bi sigurno dao gol jer na golu nije stajao Pletikosa. Morao sam ga srušiti, a inače mi je neshvatljivo da su nas uspjeli uhvatiti na kontre."

Zvonimir Deranja: "Nije moje da se miješam u izmjene, ali evidentna je kriza ekipe. Previše smo bodova prosuli na domaćem terenu. Što se mene osobno tiče, ja vjeru u sebe nikad nisam izgubio i znam da nisam zaboravio zabijati golove."