Španjolska: Favoriti ponovo neuvjerljivi

Marko Breljak • nedjelja, 20.01.2002.

Slika 1 od 1.

Trend teških utakmica za favorite, nastavlja se u Španjolskoj. Tako su u 21. kolu, odigranom ovog vikenda, od vodećih osam sastava, samo Alaves i Deportivo zabilježili pobjede, no i oni uz mnogo problema, ali na kraju i sreće.

Deportivo, koji je jedan od najuvjerljivijih domaćina, mučio se sa Las Palmasom. Trener Irurreta je poprilično izmiješao sastav pa Deportivo nikako nije mogao pogoditi mrežu “otočana”. U prvom poluvremenu nije bilo golova, a u nastavku, uz zvižduke sa tribina, izlazi Tristan, a u igru ulazi nepredvidivi Brazilac Djalminha. To je odmah donijelo više živosti, a na kraju i akciju za gol. Brazilac je izveo korner, lopta je išla prema Victoru, ali je vratar gostiju Nacho Gonzales loptu skrenuo u vlastitu mrežu. Igrala se 65. minuta, a do kraja se utakmica potpuno otvorila, ali pogodaka nije bilo.

Real Sociedad ponovo nije imao sreće, u još jednom baskijskom derbiju. Prošlog tjedna im se provukao Athletic, samo zahvaljujući fantastičnim golovima Tika, a ovog vikenda su vrlo rano poveli protiv Alavesa, ali na kraju primili dva pogotka te ponovo izgubili. Publiak u Sociedadu bila je oduševljena u 7. mintuti kada je povratnik Darko Kovačević glavom pogodio mrežu gostujućeg Alavesa.

Sociedad je čak i bez svog trenera Toshacka (kažnjen zbog crvenog kartona u Bilbau) igrao dobro, a do poluvremena su mogli i povećati vodstvo. No imao je i Alaves svoje prigode, ali je Westerveld bio nesavladiv na golu. Rezultat 1:0 stajao je na semaforu do 78. minute. Tada je Witschge ubacio za sunarodnjaka Cruyffa, a ovaj poravnao omjer. I kada su već svi očekivali podjelu bodova, Brazilac Magno iskoristio je opuštenost obrane Real Sociedada te postavio konačnih 1:2.

Madrižani su u gostovali u Malagi, i igrali slabo, Dely Valdes postigao je uvodni pogodak na asistenciju Daria Silve, a kraljevski kluba spasio je Morientes u 68. minuti. Tako je Alaves pobjedom smanjio prednost Reala na samo tri boda, ali Alaves ima i utakmicu manje protiv “fenjeraša” Rayo Vallecana. Na tri boda minusa nalazi se i Deportivo, a svi ostali klubovi nisu iskoristili remi Reala.

Nakon što su prošli tjedan dvaput “isprašili” Deportivo, u prvenstvu i u kupu, igrači Valladolida su ovog tjedna iznenadili i Valenciju. Na domaćoj Mestalli to je tek prvi poraz Valencije, a za to su bili pogubni pogoci Luisa Garcije (20) i Salesa (35). Za Valenciju je precizan bio Pellegrino (26. minuta).

Veliko iznenađenje priredio nam je i spominjani “fenjeraš”, Rayo Vallecano. Oni su svladali znatno renomiraniju Barcelonu, a i Athletic Bilbao je konačno na gostujućem terenu bio miroljubiv. Mallorca, koju vodi Sergija Krešić, bila je vrlo uvjerljiva – 3:0. Još dva kluba iz vodeće “osmorice”, Celta i Betis, morali su se zadovoljiti neriješenim ishodom na gostovanjima kod Tenerifa i Espanyola.

Naši igrači, Mate Bilić, Jurica Vučko, te Ivan Leko, u ovom kolu nisu zaigrali niti minute.