Španjolska: Real uspješan i protiv Valencije

Marko Breljak • nedjelja, 13.01.2002.

Slika 1 od 1.

Poput cijelog dosadašnjeg dijela natjecanja, i 20. kolo je u Španjolskoj bilo izuzetno zanimljivo. Momčad koja sve više preuzima lidersku poziciju je Real Madrid. Oni su slavili u još jednom derbiju, ovoga puta protiv Valencije, a osim te utakmice pažnja je bila usmjerena i u Baskiju, gdje su u pokrajinskom derbiju nogometaši Athletica slavili nad Real Sociedadom.

Athletic Bilbao momčad je koja je ove sezone odličnim igrama iznenadila mnoge poznavatelje nogometa u Španjolskoj. Prije svega odličnim igrama u gostima, gdje su Baskijci gotovo nesavladivi. Domaći teren ove sezone im ne leži naročito (samo dvije pobjede), a niti protivnik iz Sociedada, kojega u “baskijskom” derbiju na domaćem travnjaku nisu pobijedili punih 9 godina. No, kako je to izgledalo na terenu, činilo se da nogometaši iz Bilbaa neće prekinuti ta dva negativna trenda. Na trenerskim klupama su sjedili stari poznanici iz njemačke Bundeslige, Heynckess i Toschak, a Velšanin je znatno bolje postavio momčad, koja nije Athleticu dozvoljavala da se razigra. Ipak sve je iznenadio mladi Tiko, koji je fenomenalnim pogotkom u 40. minuti iznenadio goste. De Pedro je u 45. minuti smanjio na 1:1, ali je Tiko ponovo u delirij bacio domaće navijače u 59. minuti, još jednom “bombom” sa 30-ak metara.

Real Sociedad ove sezone ima cijeli niz problema, nalaze se na samo dnu ljestvice pa su zato u svoje redove iz Lazija vratili Darka Kovačevića, koji je, izuzev naravno Tika, bio u središtu pozornosti na susretu. Naime, u prvom dijelu sudac je propustio suditi jedanaesterac zbog prekršaja nad njim, a u drugom poluvremenu jugoslavenskom reprezentativcu poništen je i, čini se, regularan pogodak. Sve u svemu, u jednom lošem susretu, Athletic je ostvario svoju tek treću domaću ovosezonsku pobjedu, prekinuo 9-godišnji niz bez pobjeda nad Sociedadom, ali ono što je možda najvažnije, zauzeo drugo mjesto na ljestvici.

Ovog vikenda u središtu pozornosti na Iberijskom poluotoku bio je susret Reala i Valencije, momčadi koje su posljednjih nekoliko godina redovito bile u vrhu španjolske lige, a obje momčadi istaknule su se igrama u Ligi prvaka, gdje i ove sezone odlično stoje. Santiago Bernabeu bio je odlično popunjen, no navijači Reala nisu mogli biti zadovoljni sa početkom njihovih ljubimaca. Gosti su imali početni pritisak, a čak im je i poništen pogodak glavom Adriana Iliea, iako nismo sigurni da se radilo o zaleđu. Sredinom poluvremena Madrižani počijnu igrati bolje, ali na poluvremenu nije bilo pogodaka. U drugom dijelu smo vidjeli identičnu situaciju, početni dio pripao je Valenciji, a kraj Realu. U tom dijelu igre pao je i jedini pogodak na susretu. Igrala se 71. minuta, Figo je ubacio, Raul malo dotaknuo loptu, koju ispred Albelde odnosi Morientes te sa dva metra pogađa mrežu odličnog Canizaresa.

Ova pobjeda je vrlo značajna za Realovce, jer su svladali jednog od izravnih konkurenata za naslov, a zahvaljujući nova tri boda već su se malo odvojili na vrhu sa 4 boda prednosti. Naizgled malo, no kada se zna da drugoplasiranog Athletica i osmoplasirani Betis dijele samo dva boda, ta prednost već se može smatrati značajnom.

Rezultati 20. kola: Real (M) - Valencia 0:0, Valladolid - Deportivo 3:0, Las Palmas - Mallorca 3:1, Alaves - Tenerife 1:0, Celta - Osasuna 1:1, Barcelona - Sevilla 3:1, Real (Z) - Espanyol 0:0, Betis - Malaga 1:1, Athletic (B) - Real Sociedad 2:1, Villarreal - Rayo Vallecano 1:1.