Španjolska: Realu "jesenski" naslov

Marko Breljak • ponedjeljak, 07.01.2002.

Slika 1 od 1.

Ovaj vikend u Španjolskoj je odigrano 19. kolo, a kako se radi o točno polovini ukupnog broja kola, možemo reći da smo nakon ovog kola dobili novog “jesenskog” prvaka. I ovo kolo odigrano je u stilu kompletnog prvog dijela - nepredvidivo, atraktivno i uzbudljivo. Tako su sastavi iz zgusnutog vrha ljestvice, Celta, Alaves i Athletic kiksali protiv “fenjeraša” Rayo Vallecana, Osasune i Tenerifa, dok je derbi kola, a ujedno i utakmica koja je odlučivala o “jesenskom” prvaku, odigrana u subotu na Santiago Bernabeu.

Lanjski prvak, Real Madrid, ugostio je lanjske viceprvake i prvake od prije dvije godine, momčad Deportiva. Kako se radi o momčadima koje u ovom trenutku djeluju najmoćnije od prvih 8 sastava koji se nalaze na vrhu, možemo reći da se radilo o derbiju prvenstva. No, umjesto izjednačene utakmice i obostrano velike borbe, gledali smo samo jednu momčad – Real Madrid. “Kraljevi” su igrali uistinu kraljevski, potpuno su razmontirali momčad iz La Corunne, a prva tri gola gledatelji su vidjeli već do 9. minute. Madrižane je u vodstvo doveo Morientes, u 5. minuti nakon atraktivnog proigravanja Raula. Samo dvije minute kasnije Makaay je poravnao omjer nakon jedanaesterca nad Victorom, ali već u 9. minuti vodstvo domaćinima vratio je Zinedine Zidane. Sam pogodak i kompletna akcija pravo je majstorstvo, prema pisanjima u stranom tisku, najboljeg igrača utakmice, velikog Zizoua.

Treći pogodak pao je tek u 66. minuti, no cijelo vrijeme Del Bosqueova momčad je dominirala, nerijetko se čak i poigravala sa protivnicima, kao da se radi o drugoligašu, a ne o španjolskom viceprvaku. I treći gol je ponovo bio izuzetno efektan. Strijelac je bio Raul, ali je ponovo prethodila akcija u kojoj je mladi Španjolac u čvor “svezao” jednog obrambenog igrača Depora. Pobjedom se Real dokopao prvog mjesta na ljestvici, što je prije tri mjeseca, nakon katastrofalnog početka sezone izgledalo kao science fiction.

Drugi derbi igran je u Sevilli. Iznenađujuće dobar povratnik u ligu, Betis, ugostio je Valenciju, koja u posljednjim kolima igra sve bolje. Betis je poznat kao izuzetno ubojita momčad na domaćem terenu pa se očekivalo da će Valenciji biti teško zadržati dobar “kurs” u posljednje vrijeme, no već u 8. minuti Salva Balesta je demantirao sve prognozere, glavom dovevši svoju momčad u vodstvo. Asistirao mu je Adrian Ilie, a u 16. minuti Rumunj je i povećao prednost gostiju. U 41. minuti domaćini ostaju sa čovjekom manje, nakon “sumnjivog” drugog žutog kartona Fernandeza, a to je dodatno motiviralo Seviljane, pa preko Capija, u 43. minuti, dolaze do pogotka nade. U 59. minuti zbog drugog žutog kartona teren je morao napustiti i Salva pa su snage bile poravnate, ali Betis nije uspio ozbiljnije zaprijetiti. Pogodak odluke postigao je Baraja iz jedanaesterca, koji je napravljen upravo na njemu, a kako je i ta odluka izazvala podosta sumnje kod domaćih gledatelja, sudac je terena napustio pod policijskom zaštitom.

U ostalim utakmicama vidjeli smo nekoliko iznenađujućih rezultata. Celta je bodove na domaćem terenu izgubila tek u 91. minuti. Tada je Elvir Bolić pogodio za konačnih 2:2, no ako žele izbjeći drugoligaški status morati će početi pobjeđivati, jer za predzadnjim Sociedadom zaostaju već 6 bodova. Bez ijednog boda, iako se očekivao puni “ulov” ostali su Alaves i Athletic Bilbao. Oni su doživjeli poraze od Osasune i Tenerifa, te su propustili prigodu približiti se Realu, koji sada prvim pratiteljima, Deportivu i Valenciji “bježi” dva boba. No, na vrhu je i dalje vrlo gusto, prvih osam momčadi nalaze se unutar samo pet bodova.

Od naših igrača cijelu utakmicu, za Zaragozu na Nou Campu, odigrao je Mate Bilić, dok je Vučko u porazu Alavesa sudjelovao od 58. minute.

Rezultati 19. kola: Celta – Rayo Vallecano 2:2, Real Madrid – Deportivo 3:1, Las Palmas – Sociedad 0:0, Villarreal – Sevilla 0:2, Barcelona – Zaragoza 2:0, Alaves – Osasuna 0:2, Athletic – Tenerife 1:2, Malaga - Espanyol 2:0, Betis – Valencia 1:3, Valladolid – Mallorca 2:1.