Španjolska: Deportivo ponovo na vrhu

Marko Breljak • ponedjeljak, 24.12.2001.

Slika 1 od 1.

Španjolska liga došla je skoro do polovice, a umjesto da se razlika na vrhu ljestvice sve više povećava, ona je sve manja. Ovog vikenda odigrano je 18. kolo, a nakon njega se unutar tri boda nalazi čak sedam momčadi. Iz igre za naslov zasigurno još uvijek nije “otpisana” niti Barcelona, koja je ovaj tjedan pala na 8. mjesto poraza u gradskom derbija od Espanyola.

Taj rezultat može biti iznenađenje, ali samo za one koji slabije poznaju španjolski nogomet te ne znaju da je manje poznati katalonski klub u posljednjih nekoliko godina izuzetno težak protivnik za Barcelonu. Trener Rexach još ktomu nije mogao računati na ozlijeđenog Rivalda, a njegova taktika sa četiri napadača nije se pokazala uspješnom. Tamudo je projektilima u 57. i 70. minuti zavio veliki katalonski klub u crno te ih malo udaljio od vodeće “sedmorke”.

Niti drugi slavni španjolski klub, Real Madrid, nije prošao znatno bolje na gostovanju. No, sa gostovanja u tradicionalno neugodnoj Mallorci, izvukli su barem bod. Oba pogotka pala su u drugom poluvremenu. U 55. minuti Roberto Carlos je ubacio za Raula, a najbolji nogometaš svijeta (po izboru SN-a) glavom je doveo Madrižane u vodstvo. Nešto kasnije Zidane je pogodio okvir gola, a Luque je, u 70. minuti, ipak donio bod svojem Realu iz Mallorce. Zasluženo, jer bili su ravnopravni sa Madrižanima, čija vrata je silom prilika branio treći vratar, Cesar Sanchez.

Real je tako izgubio prvo mjesto, jer ga ja za jedan bod pretekao Deportivo. Momci iz La Corunne su u derbiju kola svladali solidni Betis, a za 2:0 su strijelci bili Makaay (7. minuti) te Sergio (72. minuti). Iza Deportiva i Reala slijede tri kluba sa 31 bodom – Celta, Betis i Athletic Bilbao, a moramo istaknuti da su se Baskijci još jednom pokazali kao majstori za gostujuće terene, svladavši na gostovanju Osasunu. Alaves ima 30 bodova, kao i Valencia, ali Alaves ima utakmicu manje jer je njihov susret sa Rayom Valecannom odgođen zbog vremenskih neprilika.

Rezultati 18. kola: Real Sociedad - Valladolid 6:0, Deportivo - Betis 2:0, Sevilla - Celta 0:1, Espanyol - Barcelona 2:0, Valencia - Malaga 2:1, Tenerife - Las Palmas 1:3, Osasuna - Athletic B. 0:1, Real Z. - Villareal 3:2, Mallorca - Real M. 1:1.