Španjolska: Nastavlja se "potjera" za Realom

Marko Breljak • nedjelja, 27.01.2002.

Slika 1 od 1.

U novom kolu španjolske lige ponovo su favoriti bili na teškim mukama. Dva derbija, susreti Athletica i Deportiva te Real Madrida i Betisa, završili su neriješeno, Alaves i Barcelona poraženi su na domaćem terenu, a vrijedne pobjede već u subotu, izborili su Celta i Valencia.

Celta je protiv Sociedada gubila na poluvremenu rezultatom 0:1. Strijelac je bio Khokhlov u 21. minuti, a u nastavku su od 55. minute bili prisiljeni igrati bez Luccina koji je “pocrvenio”. Ipak, momčad Luisa Gonzalesa se vratila u meč pogocima kapetana Mostovoja, ili kako ga Španjolci zovu - “Car”. On je u samo dvije minute (59. i 60) okrenuo meč te doveo svoju momčad u vodstvo 2:1. Pobjedu sa igračem manje potvrdio je Edu u posljednjim minutama utakmice. Pobjedu je odnijela i Valencija, na gostovanju kod Las Palmasa, a tri boda im je omogućio pogodak Miste iz 6. minute, koji su igrači Valencije obranili do kraja susreta.

Najuzbudljivija nedjeljna utakmica trebala je biti ona u Bilbau. Tamo je Athletic dočekivao Deportivo, a obje momčadi jurile su pobjedu i što povoljniji nastavak utrke za naslov, odnosno što bližu poziciju kraljevskom Realu. Athletic i Deportivo odigrali su jednu ne previše lijepu utakmicu, koja je na kraju završil remijem, a zbog toga nezadovoljniji moraju biti gosti iz Galicije, jer čini se da su bili zrelija momčad. Prvo poluvrijeme je završilo bez pogodaka, a interesantno je napomenuti da su oba trenera u susret krenula bez svojih prvih topnika, Urzaiza i Tristana.

U nastavku Heynckess uvodi Urzaizra, a Irurreta u 60. minuti u igru uvodi Brazilca Djalminhu, a taj potez mu se isplatio jer je upravo nepredvidivi Brazilac postigao prvi gol na susretu. Igrala se 64. minuta, a na asistenciju Makaaya Djalminha je prizemnim udarcem svladao vratara Baskijaca. Ali tek što se krenulo s centra igrači Deportiva su sve prokockali. Athletic Bilbao je krenuo u napad, na jednu loptu upućenu u napad Athletica, obrana Depora je zakasnila, a Ezguerro preciznim udarcem svladao Molinu. Rezultat 1:1 nije se mijenjao do kraja susreta.

U ostalim utakmicama vidjeli smo iznenađujuće poraze Alavesa i Barcelone. Alaves je na domaćem terenu izgubio od Mallorce sa visokih 0:4, a Barcelona je, također kao domaćin, izgubila od Osasune. Bio je presudan gol Alfreda samo devet minuta prije kraja, a poraz je Barcelonu bacio na tek 9. mjesto sa sedam bodova iza prvoplasiranog Reala. A vrlo lagano moglo je biti i devet razlike, da su Realovci izdržali samo koju minutu duže.

U susretu dvaju Reala, onog madridskog, te seviljskog Real Betisa, oba pogotka pala su na izmaku poluvremena. Helguera je u 45. minuti doveo “kraljeve” u vodstvo, a Juanito je u 89. minuti donio bod gostima. Prednost Reala (40 bodova) tako, zbog te jedne jedine minute, iznosi samo tri boda pred prvim pratiteljima, galicijskim dvojcem, Celtom i Deportivom, Valencija i Alaves su na –4 boda, a zatim slijede Athletic Bilbao (35), Betis (34), Sevilla (33), Barcelona (33) i Valladollid (32). A teoretski iz igre za naslov ne možemo otpisati nikoga. To nam govore i ovih dosad odigranih 22 kola, u kojima smo mogli naučiti da u Primera Division prognoze ne vrijede.

Od naših igrača u ovom kolu nastupio je samo Jurica Vučko, kao zamjena od 58. minute, ali niti on nije spriječio katastrofu svoje momčadi.