Španjolska: "Veliki" derbi bez pobjednika, pogodak Mate Bilića

Marko Breljak • ponedjeljak, 18.03.2002.

Slika 1 od 1.

U subotu je u Španjolskoj bio jedan od vrhunaca sezone. Jer tako je to uvijek kada je na programu “derbi svih derbija”, “majka svih susreta”, utakmica Barcelone i Reala. Domaća Barcelona je uoči derbija bila u znatno nepovoljnijem položaju. Ne samo zbog zaostatka od šest bodova, nego i zbog činjenice da ne igraju tako dobro kao Real, a ni u Ligi prvaka baš ne briljiraju. U srijedu su tako protiv Liverpoola propustili osigurati četvrtfinale. Stoga su uoči susreta imali imperativ pobjede, a to su i pokazali u početku susreta koji je pripao Rexachovim izabranicima. Ne smijemo zaboraviti istaknuti kuriozitetne događaje koji su se događali na Nou Campu, kada su prvo “anarhisti”, bolje rečeno protivnici globalizacije, a zatim i baskijski separatisti, pokušali iskoristiti derbi za promociju svojih ideja. Bolju prigodu nisu mogli izabrati, jer je slika s utakmice išla u preko 100 zemalja svijeta, a na samoj utakmici je pored sto tisuća gledatelja bilo prisutno čak 700 novinara.

Del Bosque se ponovo pokazao kao majstor taktike, i Real je nakon početnog nešto ležernijeg perioda, "pritisnuo gas" u drugom dijelu prvog poluvremena. Strijelac je bio Zidane u 39. minuti, iz akcije koju je započeo Raul, a Coco nespretno odbio loptu do najskupljeg nogometaša svijeta. To je otvorilo dotad ne previše atraktivan susret, a Kluivert je promašio odličnu prigodu u 44. minuti. Odmah na drugoj strani Raul je postigao pogodak, ali ga je sudac poništio zbog ofsajda. Radilo se o centimetrima, ili čak milimetrima. Mogao je to biti pogodak odluke, no sudac tako nije mislio. Čak i bez toga, čini se da bi Real odnio pobjedu da njihov vratar Cesar nije katastrofalno pogriješio u 59. minuti. Xavi je odapeo s oko 25 metara, a lopta se nespretno odbila od Cesara u gol. Do kraja smo vidjeli još po jednu loptu u okvir gola. Raul je pogodio vratnicu za Real, a Xavi iz slobodnjaka za Barcu. Na kraju je završilo 1:1, što Barcelonu sve više udaljava od prvog mjesta, a Realu ga donosi, zbog neočekivanih rezultata u nedjelju.

Do ovog kola vodeća Valencia poražena je na gostovanju od Rayo Vallecana. Lider ljestvice je došao u vodstvo pogotkom Angula u 29. minuti, ali čini se da je presudan bio autogol Pellegrina u posljednjoj minuti prvog dijela. Rayo dolazi u vodstvo preko Corina u 57. minuti. A vodstvo su i zadržali do kraja susreta, iako je Valencia od 67. minute imala igrača više na terenu. Seviljski Betis tek je nešto bolje prošao na gostovanju kod Zaragoze. Njih je u “crno” zavio naš Mate Bilić, pogodivši u 26. minuti za vodstvo Reala iz Zaragoze. No gosti su bili bolji i zahvaljujući pogotku Danija odnose i više nego zasluženi bod. A te posrtaje vodećih najbolje je iskoristio Deportivo, koji je u Osasuni osigurao pobjedu već u 32. minuti, kad su vodili 3:0. Sva tri pogotka postigao je Tristan, a domaći su tek u posljednjoj minuti utakmice smanjili na 1:3. Javier Irurreta je očito ponovo odlično tempirao formu svoje momčadi, a da su u fantastičnoj formi pokazali su u španjolskom kupu protiv Reala i u Ligi prvaka protiv Arsenala. Klub iz La Corune se sada nalazi na samo dva boda iza Reala i Valencije, a Betis je četvrti sa bodom iza Deportiva. Zatim slijede Celta, Athletic i Barcelona, koji će se malo teže umiješati u borbu za naslov prvaka. No šanse još postoje, do kraja je osam kola, i gledat ćemo uzbudljivu borbu za vrh ljestvice. No pri dnu je “gužva” još i veća. Čak sedam momčadi dijele samo dva mala boda. Ludnica...

A kad već spominjemo ludnicu, moramo spomenuti i “najluđi” susret kola, koji definitivno može kandidirati za najčudniji susret sezone. U vrlo jakoj utakmici, Alaves je u baskijskom derbiju ugostio Athletic. Domaćin je “jurio” pobjedu jer ih je samo ona održavala u igri za Ligu prvaka. I sve je izgledalo odlično, Jordi Cruyff je prvo nogom u 5. minuti, a zatim i glavom u 12. minuti, doveo svoju momčad u vodstvo 2:0. No “ludih” deset minuta Alavesa, u kojima su primili dva pogotka i zaradili dva crvena kartona, potpuno je preokrenulo susret. Prvo je Tiko (36. minuta) u svojem stilu, odličnim udarcem izvana smanjio na 2:1, a zatim je Brazilac Magno (40. minuta) dobio crveni zbog orkšaja s Lacruzom. Na izmaku poluvremena Urzaiz je glavom poravnao rezultat, a zatim je crveni karton, bolje rečeno drugi žuti, zaradio i napadač Ruben Navarro. No tu nije kraj iznenađenjima, Alaves se branio sa devetoricom igrača, a tek u 75. minuti Athletic je uspio doći do pobjedonosnog pogotka. I to iz jednaesterca. Stijelac je bio Larrazabal, a za skrivljeni prekršaj crveni karton dobio je i Oscar Tellez, nakon čega je Alaves ostao do kraja susreta sa samo osam igrača na terenu.

Rezultati 30. kola: Barcelona - Real Madrid 1:1, Osasuna - Deportivo 1:3, Rayo Vallecano - Valencia 2:1, Alaves - Athletic Bilbao 2:3, Celta - Las Palmas 3:2, Real Zaragoza - Betis 1:1, Sevilla - Malaga 0:2, Real Sociedad - Espanyol 1:0, Tenerife - Mallorca 0:0, Villarreal - Valladolid 2:2.