Španjolska: Betisu derbi i treće mjesto na ljestici

Marko Breljak • ponedjeljak, 11.03.2002.

Slika 1 od 1.

Devet kola prije kraja Španjolske lige, na vrhu ljestvice su se malo izdvojili Valencia i Real Madrid. A najuzbudljivije utakmice 29. kola odigrane su u subotu. Real je bio uvjerljiv protiv Villarreala, a Alaves je poražen na gostovanju kod Las Palmasa te je time bitno ugrozio svoje šanse za Europom. Najveći dobitnik ovog kola je Betis, čiji nogometaši su u derbiju kola svladali Barcelonu te se popeli na treće mjesto na ljestvici...

Junak derbi utakmice u Sevilli bio je Dani, koji je postigao oba pogotka za svoj Betis. Prvo je pogodio već u trećoj minuti, a zatim je u 78. minuti osigurao pobjedu Betisu. Barcelona je ponovo igrala loše u gostima, jedini gol zapravo je bio autogol Ito Alvareza u 54. minuti, no više od toga Katalonci nisu uspjeli napraviti. Priliku za popravak imat će već za tjedan dana, kada je na programu “derbi svih derbija”, utakmica Barcelona – Real Madrid.

Betis je na ljestvici prestigao i snažni Deportivo, koji je u srijedu “demontirao” Real u finalu kupa. No izgleda da ih je ta utakmica, i ona nadolazeća protiv Arsenala u Ligi prvaka, učinila nedovoljno koncentriranima za nedjelju, i susret sa “fenjerašem” Rayo Vallecanom. Sve je za gledatelje na Riazor stadionu izgledalo odlično u 6. minuti, kada je Pandiani, nakon solo akcije doveo Deportivo u rano vodstvo. Ipak, samo sedam minuta kasnjie šok za Deportivo. Isključen je Cesar, nakon okršaja sa Peragonom. Nakon toga Rayo se otvara i preko Elvira Bolića, u 34. minuti dolaze do izjednačenja. U nastavku Irureta uvodi i svoje najbolje igrače, ali niti to ne pomaže, rezultat je, unatoč brojnim prigodama sa obje strane, ostao nepromijenjen – 1:1.

A u nedjelju su sve oči bile uprte u Valenciju. Na “domaćoj” Mestalli ugostili su Sevillu, i s njom imali mnogo problema u prvom poluvremenu. Nisu mogli postići pogodak, usprkos silnoj dominaciji. “Otvorilo” se tek u 66. minuti, kada je Sanchez podmetnuo glavu za 1:0. Pobjedu je povećao Angulo, u posljednjoj minuti utakmice, zaradivši pritom i drugi žuti karton zbog pretjeranog slavlja pogotka.

Od ostalih utakmica možemo izdvojiti pomalo iznenađujući poraz Athletica (B) od Espanyola, a dobar “posao” napravila je i Celta uvjerljivom pobjedom na gostovanju u Valadollidu. Od naših igrača u ovom kolu nastupili su Ivan Leko, ušao kao zamjena protiv Zaragoze u 61. minuti, te Jurica Vučko, kao zamjena od 77. minute.

Pobjedom je Valencia zadržala bod prednosti, a konačno se na vrhu malo lakše “diše”, trećeplasirani Betis je na 4 boda razlike, a Deportivo na 5. Barcelona na petom mjestu već ima 7 bodova razlike, što znači da će idući tjedan protiv Madrižana morati jurišati na pobjedu, žele li ostati u utrci. Iza Barcelone smjestili su se Celta, Athletic, Alaves..., koji će se očito morati zadovoljiti borbom za mjesta koja vode u Europu.

Rezultati 29. kola: Las Palmas - Alaves 2:1, Deportivo - Rayo Vallecano 1:1, Betis - Barcelona 2:1, Real Madrid - Villarreal 3:0, Malaga - Zaragoza 2:1, Valladolid - Celta 2:4, Mallorca - Osasuna 4:2, Valencia - Sevilla 2:0, Espanyol - Athletic 2:0, Real Sociedad - Tenerife 0:2.