Šibenik - Varteks: Šibenik pobjedom prema ostanku

Iva Bogdanović • subota, 13.04.2002.

Danas, na oblačnom Šubićevcu skupilo se više nego inače navijača ne bi li time ohrabrili ''modre'' u krvavoj borbi za opstanak, koja unatoč pobjedi nije gotova. Moral Šibenčana pao je na dno nesretnim porazom od Rijeke na domaćem terenu. Trener Bogdan izjavio je da se njegova momčad boji imena klubova protiv kojih igra. Varteks koji je prije početka susreta bio treća momčad lige također je ime kojeg se treba bojati. No nakon, čini se uspiješne terapije sa svojim trenerom Šibenčani su krenuli u utakmicu veoma hrabro i odmah preuzeli inicijativu. No valja napomenuti da su Varteksu nedostajali ključni igrači pa je tu šibenski klub tražio prednost.

Prvi udarac na gol uputio je Domagoj Kosić u sedmoj sa vrha kaznenog prostora, ali je lopta otišla poviše gola. Nakon toga u 12. minuti Varaždinci su mogli bolje iskoristiti pogrešku šibenske obrane. Naime, Radeljić je krivo primio loptu na mjestu gdje je bio Oskar Drobne, a ovaj se u sprintu prema vrataru previše spetljao.

Tada slijedi ključni trenutak utakmice. Jović je uspio sjajno primiti jednu od brojnih visokih lopti, našao se sam pred vratarem, pa ga je Matija Kristić brže bolje srušio u samom šesnaestercu. Za suca Vukića nije bilo sumnje. Dosudio je jedanaesterac i dao crveni karton Kristiću. Izvođač je bio Ivan Milas koji je poslao loptu u jednu, a vratara u drugu stranu. 1:0 za domaće. Gosti se nisu pretjerano bunili, igrali su fer i čisto do kraja. Inače i jedna i druga momčad napravili su dosta malo prekršaja, i pokazivali su jedan prema drugome veliki respekt.

Do kraja poluvremena treba samo izdvojiti situaciju kada je Pešić bio u izglednoj prilici. Vratar je istrčao skroz u lijevo i dok je gol bio potpuno prazan šibenski nogometaš imao je loptu na nekih 30m. Imao je desetak rješenja, ali se odlučio za brzoplet udarac koji je završio daleko poviše gola.

U nastavku gosti su pritisli jače. Šibenik se cijelo vrijeme branio i tražio prilike iz kontri. Iako su Varaždinci imali igrača manje, činilo se da je obrnuto. Dobro su pokrivali to prazno mjesto, čak su uspijeli stvarati rupe u protivničkoj momčadi. No, ipak unatoč presingu, Varteks nije uspio stvoriti neku veću priliku koju bi trebalo izdvojiti. Bilo je par izglednih šansi, ali sve su završavale slabim udarcima koje je ili hvatao Slavica, ili su lopte odlazile daleko od gola. To su domaći mogli kazniti. Prilika za to ukazala se Kartelu. Dobio je odbijenu loptu i našao se potpuno sam na osam oči u oči sa Mađarićem. Pucao je lijevom nogom, ali lopta ze zarotirala daleko od gola. Bilo je to u devet minuta prije kraja susreta. U istoj minuti, nakon te akcije, gosti su iz kontre stvorili fenomenalnu priliku. Balajić je sjano pucao sa 18 metara i natjerao je Slavicu da izvede sjanu paradu, no lopta je ionako otišla za malo preko gola. U posljednjoj minuti Karega se našao u sto postotnoj prigodi. Bio je udaljen svega tri metra od vratara kad je odbijenu loptu volejem poslao daleko od gola.

Posljednji zvižduk dočekao se sa velikim olakšanjem. Unatoč pobjedi Šibenik i dalje nije siguran. Dapače još je daleko od sigurnog. No pobjeda je sigurno podigla moral i vratila volju igračima da što bolje odigraju preostale utakmice. Što se tiče Varteksa, u osvajanju sezone ne igraju tako veliku ulogu, a Europu su tako reći osigurali. Maksimalno su okrenuti Kupu u kojem su izborili i finale.