Španjolska: Autogol Duschera presudio derbi

Marko Breljak • ponedjeljak, 22.04.2002.

Rezultati 35. kola: Celta – Barcelona 2:1, Real – Tenerife 4:1, Las Palmas – Rayo Vallecano 0:2, Valencia – Deportivo 1:0, Betis – Sociedad 3:0, Malaga – Mallorca 0:0, Valladolid – Osasuna 1:0, Espanyol – Villarreal 3:1, Alaves – Zaragoza 2:1, Athletic Bilbao – Sevilla 0:1.

Tri kola prije kraja španjolske Primere division, u Valenciji je igrana jedna od ključnih utakmica sezone, Valencia – Deportivo. Celta i Barcelona igrali su međusobno u borbi za Ligu prvaka, a na dnu je neviđena gužva, čak 8 klubova bori se za opstanak u ligi.

Derbi kola igrao se u nedjelju na Mestalli, ispunjenoj do posljednjeg mjesta navijačima Valencije, kojima je u posljednjih desetak godina veliki trofej (Primera division ili Liga prvaka) izmicao više puta. Ove sezone igraju ponovo izuzetno čvrst nogomet, primaju malo pogodaka, ali malo i postižu. Protiv Deportiva su krenuli jako dobro u susret, Angulo je već na početku susreta imao odličnu prigodu, a do poluvremena je Kily Gonzales u četiri navrata bio opasan pred golom Moline. Deportivo je zaprijetio preko Makaaya i Sergia, no moramo napomenuti da su igrali bez Maura Silve koji je u prošlom kolu zaradio crveni karton te bez Diega Tristana koji se sa reprezentativne akcije vratio ozlijeđen. I u nastavak domaći igrači kreću dominantno, a u najljepšoj akciji utakmice je Baraja u 48. minuti škaricama pogodio okvir gola. To je umalo kaznio Roy Makaay koji je sa dva metra glavom pucao ravno u Canizaresa. Gol odluke stigao je u 63. minuti. Aimar je iskosa uputio jedan slobodni udarac, bolje rečeno uputio loptu u kazneni prostor, Duscher ju malo skreće i ona vara Molinu. Završilo je mininalnom pobjedom Valencije, po tko zna koji puta ove sezone, no mora se priznati vrlo zasluženo, jer bili su bolaj momčad. To najbolje pokazuje i činjenica da Deportivo od primljenog pogotka pa do kraja susreta nije ozbiljnije zaprijetio Valenciji.

Pobjedom je Valencia zadržala bod prednosti pred ovog tjedna sigurnim Realom, dok je Deportivo na minus 4 odnosno minus 5 bodova. Sljedeći tjedan još je jedna velika utakmica, susret Deportiva i Reala, posljednja prigoda Deprortiva da pokuša nemoguće, a možda i jedna od posljednjih prigoda “kraljeva”. Do kraja su tri kola, a u Valenciji će sigurno priželjkivati pobjedu domaćina u La Corunni, ili još bolje neriješeno.

Interesantan susret odigrali su Celta i Barcelona, a o njegovom ishodu ovisila je borba za Ligu prvaka. Celta je nadigrala Barcu, Mostovoj (29. minuta) i Lopez (62) bili su strijelci za Vižane, dok je Rivaldo u posljednjim trenucima tek ublažio poraz. U igri za sudjelovanje u najelitnijem nogometno natjecanje iduće sezone je i Betis, koji je nakon ovog tjedna samo bod iza Barcelone i Celte.

U međusobnom ogledu klubova naših igrača, utakmici Alavesa i Zaragoze, Vučko i Bilić nisu bili niti na klupi, dok je pomalo iznenađujuće, Ivan Leko odigrao svih 90 minuta za Malagu.