Liga prvaka: Veliki korak Reala prema finalu

Tomislav Pacak • utorak, 23.04.2002.

Do danas navečer, Real nije slavio u Barceloni 19 godina, no Madrižani su u pravi trenutak pronašli formulu za takav uspjeh, i sa 2:0 u prvoj utakmici polufinala Lige prvaka napravili veliki korak prema novom finalu kraljevskog kluba u najcijenjenijem europskom klupskom natjecanju. Zinedine Zidane je u 55. minuti vratio nekoliko milijuna Eura uloženih u njega krasnim pogotkom za 1:0, a potpuno otvaranje Katalonaca najbolje je iskoristio Steve McManaman, donijevši Realu i više nego ugodan rezultat uoči uzvrata koji se za osam dana igra u Madridu.

Ponešeni impresivnim auditorijem Nou Campa bolje su u utakmicu ušli domaćini, u osmoj minuti Cesar brani dobar pokušaj Kluiverta s desetak metera, da bi pet minuta kasnije Luis Enrique glavom naciljao - prečku. Ipak, Barca unatoč terenskoj inicijativi nije znala otključati Realovu bravu, taktika Del Bosquea bila je previše za nes(p)retne igrače Barcelone. Prva bolja prilika Reala dogodila se tek u 31. minuti kada je raspoloženi Solari lijepo prošao Reizegera, da bi dobar potez pokvario lošim centaršutom. Odlična igra Barcelone iz prvih 25 minuta počela je jenjavati, pa je sljedeću priliku Barca imala tek u posljednjoj minuti prvog dijela kada je Cesar dobrim istrčavanjem spriječio pogodak Rochembacka. To je ujedno bila i posljednja prilika u vrlo dobrom prvom poluvremenu, nakon kojeg je Real mogao biti zadovoljniji rezultatom na semaforu jer Barcelona je imala više od igre.

Slika 1 od 2.

I u drugi dio domaći ulaze dobro, no opet ne uspjevaju stvoriti stopostotnu šansu, da bi u 55. minuti uslijedio - šok. Claude Makelele je krasnom dubinskom loptom pronašao Zinedinea Zidanea, a francuski "čarobnjak" je lijepim lobom sa 16 metara svladao istrčalog Bonana koji je loptu uspio tek dodirnuti, ali ne i spriječiti 1:0 za Real. Naravno, Barca je sve karte bacila u napad, u 60. minuti Luis Enrique opasno puca pored gola, da bi u sljedećem napadu Madrida Guti propustio prvu meč-loptu za Real, proslijedivši dobro ubacivanje Carlosa u gol-aut. Barcelona je tada pokazala zadnje znakove života, u 62. minuti Helguera je nogom (visoka noga ?) izbio loptu Kluivertu s glave, dok je u 63. Saviola izbio sam pred Cesara no njegov udarac vratar Reala s lakoćom brani. Poslije toga na terenu je postojala samo jedna konkretna momčad, šuplju obranu Barce gosti su s lakoćom probijali i izbijali u izgledne šanse, pa je tako u 77. minuti Bonano obranio udarac Solarija, isto je ponovio i dvije minute kasnije nakon lošeg udarca Gutija iz odlične prilike. Na samome kraju, u 92. minuti Steve McManaman je do kraja pokopao šanse Barcelone uoči uzvrata - Englez je ostao sam ispred Bonana te ga mirno i s lakoćom prebacio za konačnih 2:0, rezultat koji Realu gotovo garantira veliko finale Lige prvaka u Glasgowu.