13
Jelle van Damme
67'
Aime Anthuenis

Hrvatska je opet u igri ! U dvoboju koji nam je mogao odnijeti sve nade o odlasku u Portugal, hrvatska reprezentacija odigrala je svoju uvjerljivo najbolju utakmicu pod vodstvom Otta Barića, "samljevši" belgijske "trupe" sa 4:0. Tako smo konačno uzeli prve bodove, postigli prve pogotke, a, čini se, pronašli i pravu formulu za buduće nastupe...

Slika 2 od 2.

Maksimirski stadion nije bio do kraja ispunjen (krivcem se sigurno može smatrati HNS koji je izabrao cijene ulaznica u neskladu s hrvatskim primanjima), no prisutnih 25,000 navijača stvorilo je pravu sportsku, zdravu i snažnu podršku hrvatskim reprezentativcima. Nošena gromoglasnim navijanjem, Hrvatska je krenula žustro i odlučno, rezultat čega je bilo nekoliko slobodnih udaraca i udaraca iz kuta, koji, međutim, nisu donijeli velike prilike.

Ipak, pritisak "kockastih", kao i vatrena atmosfera, uplašili su Belgijce, a posebno vratara, debitanta Franckya Vandenriesschea, što je na najbolji mogući način iskoristio Darijo Srna u 9. minuti. Hrvatska "desetka", Srna, probio se po desnoj strani, pokušao centrirati, lopta mu je prešla preko noge i prevarila vratara Belgije za 1:0 Hrvatske i eksploziju oduševljenja na maksimirskim tribinama. Konačno, Hrvatska je postigla gol, pa zašto ne konto još poboljšali...

Slika 1 od 1.

Iako je Hrvatska dominirala, Belgija se činila vrlo opasnom, pogotovo napadački trolist Mpenza-Sonck-Buffel. Potonji je bio i autor prvog gostujućeg pokušaja, u 16. minuti, no njegov udarac završio je u rukama sigurnog Pletikose. Odmah je iz kontre zaprijetio domaćin, nakon izvrsnog centaršuta Milana Rapajića, Dado Pršo nije dobro glavom zahvatio loptu pa je odlična prilika propala. U 20. minuti svoj trenutak imao je Pletikosa - nakon što je Sonck "izvrtio" Darija Šimića, njegov udarac sa ruba kaznenog prostora "Plete" je odlično izbio u korner.

Slika 3 od 3.

Uslijedilo je zatišje od 20-ak minuta, u kojima je Belgija bila malo bolja momčad, dok naši nisu mogli igrati u onom sjajnom ritmu iz prvih 20 minuta. Svoju najbolju priliku gosti su imali u 40. minuti - rastrčani Buffel "zakuhao" je nezgodnu situaciju u našem šesnaestercu, a stvar je spasio Josip Šimunić koji je blokirao udarac De Cocka s nekoliko metara. Belgijci mogu žaliti za tom prilikom, jer u drugom poluvremenu naletili su na hrvatski "express".

Otto Barić ostavio je u svlačioni Giovannija Rossa i umjesto njega na teren poslao Jerka Leku, dodatno učvrstivi danas vrlo dobri vezni red. U 48. minuti Pršo je odlično izborio slobodni udarac iz kojeg je Rapajić pogodio živi zid. No, pet minuta kasnije nije bilo živog zida koji bi spasio Vandenriesschea. "Miki" je izveo slobodni udarac s lijeve strane, naciljao glavu Prše, a ovaj mrežu Belgije za 2:0 i svoj prvi pogodak u prvom nastupu u "svetom" dresu. Naravno, oduševljenju Monacovog napadača nije bilo kraja, kao ni oduševljenju navijača, koji su Prši priredili zaslužene ovacije.

Slika 4 od 4.

Belgija se nakon tog pogotka izgubila, hrvatska obrana izvrsno je obavljala svoj posao, dok su "Miki", Srna i društvo konstatno mučili belgijsku obranu. Novi gol bio je pitanje vremena, a stigao je u 68. minuti - ponovno je "režiser" bio Rapajić, čiji je centaršut ovoga puta u gol pretvorio Tomislav Marić, stavivši tako šlag na tortu svoje izvrsne partije. U 70. minuti Pršo je izborio slobodni udarac za Srnu (u živi zid), nakon čega je zamijenjen Stanićem, uz nove ovacije hrvatskoj "devetki".

Šest minuta kasnije Srna i Leko složili su krasnu akciju za najljepši pogodak na utakmici i konačnih 4:0. Mladi "hajdukovac" izvrsno je proigrao Leku, koji je prvo u travu "zavaljao" belgijskog braniča, a potom sigurno poentirao pored nemoćnog Vandenriesschea. Naši su do kraja još nekoliko puta zaprijetili (Marićev pokušaj s nekoliko metara izvrsno je obranio Vandenriessche), dok su Belgijci još jednom pokušali preko Soncka (traljav udarac glavom bio je lak plijen za Pletikosu).

Kad se sve zbroji, pobjeda Hrvatske apsolutno je zaslužena, i rezultat je dobre igre, a ne neke loše igre gostiju. Zato, čestitike svim igračima, stručnom stožeru, ali i odličnim navijačima ! Vremena za slavlje i spavanje na lovorikama ipak nema, već u srijedu treba položiti ispit zvan Andora, kako bi sa šest bodova potvrdili povratak u igru za mjesta koje vode ili izravno u Portugal, ili u dodatne kvalifikacije.