(do 46')
11
(do 73')
Otto Barić

Sofija zasigurno neće ostati u ugodnoj uspomeni našoj nogometnoj reprezentaciji - prepuni stadion Vasil Levski bio je poprište velikog trijumfa reprezentacije Bugarske, rezultat od 2:0 za domaće ne govori dovoljno o snazi Bugara ili što je još žalosnije, apsolutnoj nemoći nekada treće reprezentacije svijeta. Obrambena formacija izbornika Otta Barića nije se pokazala uspješnom, Stilian Petrov i Berbatov dva puta su se našli iza naše porozne obrane, a da ne bude i više golova u našoj mreži zaslužan je samo sjajni Stipe Pletikosa.

Slika 1 od 1.

A što se naše imaginacije u napadu tiče, dovoljno govori da smo uspjeli uputiti jedan jedini udarac na gol Zdravkova, djelo Tomasa. Tako nakon prva dva kola u osmoj kvalifikacijskoj skupini Bugari imaju odličnu situaciju sa šest bodova protiv najjačih protivnika, dok Hrvatska ima jedan bod i nula golova na kontu.

Već sam početak donio je pritisak Bugara, a prvu priliku domaći su stvorili u 5. minuti kada je Kirilov, srećom, glavom pucao preko gola. I naši uzvraćaju udarcem glavom, pokušao je Bokšić no neprecizno, da bi u 12. minuti Pažin prekinuo akciju Jerka Leke, jednu od rijetkih koje su u hrvatskoj igri imale smisla. Izabranici Otta Barića u tom trenutku nisu loše stajali na terenu, jer iako su Bugari imali određenu terensku nadmoć, izglednijih prilika nije bilo. Barem ne do 22. minute, kada su Bugari u potpunosti izigrali našu obranu i zasluženo poveli - Berbatov je krasnom loptom uposlio Stiliana Petrova, a veznjaku Celtica nije bilo teško matirati nemoćnog Pletikosu. Treba spomenuti da je kod tog pogotka cijela naša obrana odigrala amaterski - Tudor nije do kraja blokirao Berbatova, Leko je zaboravio na Petrova, Kovač je izgledao izgubljen u prostoru, dok Šimić i Živković nisu na vrijeme stigli zatvoriti bugarskog strijelca.

Slika 2 od 2.

Nakon gola Bugari su smirli ritam i dalje kontrolirajući zbivanja na travnjaku, da bi ponovno "uboli" u 37. minuti - odlično dodavanje Martina Petrova bilo je previsoko za Tudora, a Berbatov se odlično snašao za 2:0. Naša "jedinica" je ponovno bila nemoćna. Ni nakon drugog gola "kockasti" ne uspijevaju povezati redove, dapače, Čilikov i Janković propuštaju nove prilike za povećanje vodstva.

Ako se neki optimistični navijač nadao boljem drugom dijelu, Bugari su brzo nadu utišali nastavkom dobre igre, a zamjene u našoj reprezentaciji nisu donijele željeni pomak u igri. Između 50. i 55. minute domaćin je imao dvije izvrsne šanse, no Stipe Pletikosa reagirao je odlično, pa je ostalo "samo" 2:0 za Bugarsku. Još tu ima nekoliko prilika Bugara, Tudor je spriječio Čilikova, Pletikosa brani udarac Jankovića, a Balakov puca pored gola. Konačno, u 71. minuti prvi udarac naših na gol Zdravkova, pokušao je Stjepan Tomas s ruba šesnaest metara, obranio je Zdravkov, a nakon kornera dobro je pucao Marijo Marić, ali zamalo pored gola.

Do kraja Hrvatska nije uspjela složiti niti jednu imalo opasnu situaciju, a Bugari su se zadovoljili stečenim vodstvom i znalački zatvorili utakmicu. Sve u svemu, tri utakmice Otta Barića na kormilu "kockastih" nisu stvorile baš niti jednu priliku za gol, i to je činjenica nad kojom se Otto i HNS moraju zamisliti, dok navijačima ostaje nada da nekako možemo izboriti drugo mjesto u skupini koje bi nam donijelo dodatne kvalifikacije.