Ostali sportovi

SP: Brazilcima naslov Svjetskih prvaka

Danijel Kavelj • ponedjeljak, 14.10.2002.

Odbojkaši Brazila novi su svjetski prvaci. Oni su u finalnoj utakmici odigranoj u Buenos Airesu porazili selekciju Rusije s 3:2 (23:25, 27:25, 25:20, 23:25, 15:13), te tako stigli do svog najvećeg uspjeha u povijesti. Brazilci su uspjeli napraviti presudni korak više, jer su prije točno dvadeset godina, također u Argentini, izgubili u finalu od tadašnjeg Sovjetskog Saveza.

Nakon gubitka prve dionice, "carioce" su se konsolidirale u sljedeća dva seta, popravivši uspješnost napada i bloka kojima su prisiljavali Ruse na česte pogreške. Četrvti set donio je odličnu predstavu Tetjuhina koji je sa svojih šest poena izborio tie–break za rusku momčad. U odlučujućoj igri Brazilci su iskoristili bolji početak, te zahvaljujući Gilbertu i Gaviju stigli do presudna dva poena prednosti koji su značili da slavlje u ritmu sambe može otpočeti.

Pobjedom nad reprezentacijom Argentine rezultatom 3.2 (27:29, 25:17, 25:22, 22:25, 24:22), odbojkaši Italije zauzeli su peto mjesto na Svjetskom prvenstvu. Iznimno uzbudljiva četiri seta pred 10 000 bučnih domaćih navijača, bila su samo uvod u dramu tie-breaka, u kojoj su Argentinci poveli sa velikih 6:2, međutim iskusni Talijani preko Zlatanova izjednačuju rezultat, da bi nakon serije meč lopti s obje strane "azzuri" bili koncentriraniji i stigli do pobjede. Najefikasniji igrač susreta je bio Talijan Giani sa 17 poena.