Ostali sportovi

Talijanke, Njemice i Turkinje bez problema na startu EP

Karlo Dževerlija • subota, 20.09.2003.

Svjetske prvakinje Talijanke, Njemice te domaćin Turska vrlo su uvjerljivo startale na ženskom odbojkaškom prvenstvu Europe što se odigrava u Ankara i Antaliji.

U rano poslijepodne u Ankari je Njemačka (Angelina Grün 16 poena) zabilježila 3:0 pobjedu nad Slovakinjama, dok su Talijanke istim rezultatom slavile nad Češkom. Turkinje su iskoristile glasnu domaću publiku te su također u tri seta bile bolje od Rumunjki. "Nemoguće je bolje započeti ovako važan turnir nego 3:0 pobjedom" izjavila je kapetanica Angelina Grün te dodala kako se nada da će Njemačka uspjeti dohvatiti mjesto među šest najboljih te se tako plasirati na OI.

U svom prvom susretu braniteljice su naslova Ruskinje, dozvolile reprezentaciji SICG jedan set ali i ništa više od toga (3:1 pobjeda). Evguenia Artamonova zabilježila je 23 izravna poena čime je bila najbolja napadačica.

U grupi II (Antalya) Poljakinje su u petom setu bile uvjerljive protiv Nizozemki (15:5) što ih je nakon 2:0 vodstva u setovima i četiri propuštene meč lopte ipak dovelo do 3:2 važne pobjede. Poljska napadačica Malgorzata Glinka zabilježila je 30 uspješnih napada.

U preostaloj utakmici Ukrajinke, inače broj četiri sa prošlog EP, su bile bolje od Bugarki sa 3:1. Inače u meču za broncu 2001. su poražene baš od reprezentacije Bugarki kojima su se eto danas donekle uspjele revanširati.

Prvenstvo se nastavlja sutra. Nakon "svako sa svakim susreta" dvije najbolje plasirane reprezentacije kvalificiraju se direktno u polufinale dok će treće i četvrto plasirane igrati za poredak od 5.-8. mjesta. Finalisti ovog EP direktno će se kvalificirati na Svjetsku kup u Japanu (studeni).

Svi rezultati:
Ankara - Grupa I: Njemačka - Slovačka 3-0 (25-14, 25-15, 25-16); SiCG - Rusija 1-3 (13-25, 25-18, 17-25, 18-25), Rumunjska - Turska 0-3 (22-25, 20-25, 17-25).
Antalya - Grupa II: Poljska - Nizozemska 3-2 (25-22, 25-19, 32-34, 23-25, 15-5); Ukrajina - Bugarska 3:1 (25-23, 25-19, 23-25, 25-19); Italija - Češka 3:0 (25-18, 25-16, 25-22).