Ostali sportovi

EP: Nizozemke pomele svjetske prvakinje

Karlo Dževerlija, Danijel Kavelj • nedjelja, 21.09.2003.

Drugo kolo Europskog prvenstva za odbojkašice ponudilo je prvo iznenađenje. Nizozemke su s maksimalnim rezultatom porazile aktualne svjetske prvakinje, reprezentaciju Italije, te su se na taj način približile osvajanju prvog mjesta u skupini II. Kod "narančastih" dominirao je kvartet Huurman, Sustring, Visser, Leferink, dok je kod Talijanki jedina raspoložena bila Togut s 16 poena.

U skupini 1 Ruskinje su jednostavno obračunale sa Slovakinjama. 3:0 pobjeda za europske prvakinje iz 2001. i samo 61 prepušten poen. Ponovno su najuvjerljivije bile Šafronova i bivša igračica Dubrovnika Artamonova sa po 13 poena, kao ni Bugarke protiv Čehinja. Njemice su Rumunjkama prepustile 66 poena ali ne i set. Još jedna 3:0 (25:22, 25:22, 25:22) pobjeda za Njemice koje se nadaju ulasku među šest najboljih. Domaćin Turska je sa identičnih 3:0 slavila nad SiCG te tako upisala drugu pobjedu uz savršen 6:0 set omjer.

Skupina 2 donijele je jedno iznenađenje, naime vrlo dobra reprezentacija Nizozemske sa glatkih je 3:0 isprašila ipak favorizirane Talijanke. Svjetske prvakinje nisu niti u jednom setu prešle 20 poena. Bugarke su također rezultatom 3:0 Čekinjama nanijele drugi poraz na prvenstvu. Ukrajina je Poljakinjama uzela drugi set no u sljedeća dva Poljakinje su se pobrinule za svoju prvu pobjedu.

SKUPINA 1 (Ankara): Rusija - Slovačka 3:0 (25, 17, 19), Njemačka - Rumunjska 3:0 (22, 22, 22), Turska - Srbija i Crna gora 3:0 (23, 20, 20);

6. Rumunjska 0-2 0:6

SKUPINA 2 (Antalya): Poljska - Ukrajina 3:1 (19, -23, 19, 23) Bugarska - Češka 3:0 (13, 17, 16) Nizozemska - Italija 3:0 (20, 19, 18)