Sportnet

Slavna tradicija engleskog nogometa

Marin Vuković • subota, 01.05.2004.

Engleska nogometna reprezentacija spoj je tradicije nogometne igre i karakterističnog otočkog mentaliteta. Momčad iz postojbine nogometa uvijek je cijenjen protivnik, bez obzira u kojem sastavu igrala. Ždrijeb je htio da Hrvatska, uz Francusku i Švicarsku za protivnike u prvom krugu natjecanja dobije i Englesku. Upoznavanje s ovim velikim protivnikom započet ćemo u 19. stoljeću, točnije 1848. godine...

Dvojica nogometaša s univerziteta u Cambridgeu, H. de Vinton i J.C. Thring, te su godine ustanovili prva službena pravila nogometne igre. Sedam godina kasnije osnovan je najstariji svjetski nogometni klub Sheffield. Trenutno najstariji postojeći nogometni klub je Notts County, osnovan 1862. godine. Samo godinu dana kasnije stvoren je i engleski nogometni savez, poznat pod nazivom Football Association ili skraćeno FA.

Unatoč ogromnoj nogometnoj tradiciji, engleska nogometna reprezentacija odbijala je sudjelovati u međunarodnim nogometnim natjecanjima, uključujući i prva tri Svjetska prvenstva. Umjesto toga, odigravali su brojne utakmice protiv reprezentacija Škotske, Irske i Walesa u kojima su redovito pobjeđivali, nerijetko i vrlo visokim rezultatom. Utakmice s ostalim europskim reprezentacijama bile su prijateljske i rijetke, međutim rezultati su pokazivali da je engleska reprezentacija u to doba, usprkos neigranju na Svjetskim prvenstvima, bila jedna od najjačih svjetskih momčadi. Pobjedom protiv Italije od 3:2 1934. godine pobijedili su tadašnjeg aktualnog svjetskog prvaka. Četiri godine kasnije stradala je i Njemačka rezultatom 6:3.

Engleski nogometni savez (FA) osnovan je davne 1863. godine, a danas broji čak 42.000 klubova. U Engleskoj je registirano 1.500.000 nogometaša, od čega je 5.500 profesionalno.

Put do EP-a
Slovačka - Engleska 1:2
Engleska - Makedonija 2:2
Lihtenštajn - Engleska 0:2
Engleska - Turska 2:0
Engleska - Slovačka 2:1

Tek 1950. godine engleska reprezentacija odlučila se na svoje prvo sudjelovanje na Svjetskom prvenstvu. Natjecanje je održano u Brazilu, a Englezi su potpuno razočarali. Godine neigranja u međunarodnoj konkurenciji i ogledi sa slabim otočkim suparnicima napokon su uzele danak. Porazima od Španjolske i SAD-a Gordi Albion oprostio se od svog prvog SP-a.

Početak 60-ih godina prošloga stoljeća nije nagovještavao bolje rezultate. Engleska reprezentacija nije se uspjela kvalificirati za prvo Europsko prvenstvo u nogometu, tada nazvano Kup nacija, 1960. godine, a niti dvije godine kasnije na SP-u nisu ostavili dobar dojam. Nakon što su 1964. ispali u prvom krugu natjecanja na Kupu nacija, u nogometno osviještenoj Engleskoj čuo se znak za uzbunu. Reprezentaciju je preuzeo Sir Alf Ramsey i po prvi put uveo formaciju 4-4-2. Kao rezultat toga došao je i dosad najveći uspjeh engleskog nogometa, osvajanje naslova svjetskog prvaka 1966. godine na domaćem terenu, pobjedom nad Njemačkom od 4:2. Zgoditak Geoffa Hursta iz produžetka te utakmice do danas je vjerojatno najkontroverzniji gol postignut u bilo kojem natjecanju, koji je potaknuo mnoge studije i analize kako bi se otkrilo je li lopta stvarno prešla gol liniju. Dvije godine kasnije, Englezi nisu uspjeli postati i europski prvaci. Zauzeli su treće mjesto.

Od te godine pa do danas uslijedio je dugi "mračni" period engleskog nogometa koji traje još i danas. Od SP-a 1970. godine, kada ih je iz daljnjeg natjecanja izbacila Njemačka, pa do danas Engleska nije osvojila niti jedan naslov svjetskog ili europskog prvaka, a nastupi engleske reprezentacije kretali su se od obećavajućih do potpuno razočaravajućih. Za zahtjevnu i temperamentnu englesku publiku - premalo.

Jedan od takvih obećavajućih nastupa imali su na SP-u 1986. Tada su dospjeli do četvrtfinala gdje ih je čekala Argentina s izvanzemaljcem Maradonom. Upravo se on potrudio da to svjetsko prvenstvo među engleskim ljubiteljima nogometa bude zapamćeno kao najveća nepravda za engleski nogomet. Omaleni Argentinac postigao je čuveni pogodak rukom kojega je sudac priznao i tako izbacio Englesku predvođenu odličnim Garyjem Linekerom iz daljnjeg natjecanja.

Novija povijest pamti polufinale na SP-u u Italiji 1990. godine, kada ih je još jednom nakon jedanaesteraca svladala Njemačka. Godine 1996. Europsko se prvenstvo vratilo na englesko tlo. Domaćini su s pravom ciljali na najvišu stepenicu, no zaustavljeni su u polufinalu. Protivnik - ponovno Njemačka, još jednom nakon udaraca s bijele točke. Na SP-u u Francuskoj 1998. godine, gdje je Hrvatska osvojila fantastično treće mjesto i brončanu medalju, Engleska je svoj put završila u osmini finala. Ovaj put kobna je bila Argentina, nakon što je David Beckham zaradio crveni karton koji ga je kod engleskih navijača obilježio kao glavnog krivca za ispadanje. Europsko prvenstvo 2000. godine i Svjetsko prvenstvo iz 2002. Englezi će također htjeti zaboraviti. U Belgiji i Nizozemskoj ispali su već u prvom krugu, dok su u Koreji i Japanu stigli do četvrtfinala gdje ih je izbacio kasniji svjetski prvak Brazil.

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

Povezani tagovi

  • Najnovije
  • Najčitanije

Izdvojeno

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!