Pogodak Babića, preokret Liverpoola

Nikola Raguž, Dario Dodić • srijeda, 08.12.2004.

Večerašnjim je susretima u skupinama A, B, C i D kompletiran prvi krug Lige prvaka. Bayer Leverkusen je pobjedom nad kijevskim Dynamom ostvario prolazak u osminu finala. Pogotkom u posljednjim minutama Steven Gerrard je spasio Liverpool...

Marko Babić sudjelovao je u velikoj fešti u BayAreni gdje je domaći Bayer s 3:0 ispratio Dynamo Kiev iz Lige prvaka. Hrvatski je reprezentativac postavio konačni rezultat udarcem sa 17 metara nakon što se lopta odbila od braniča u šesnaestercu. Mora se priznati i da vratar gostiju nije baš najbolje reagirao, jer Babićev udarac je išao po sredini vrata pravo u golmana. Leverkusen je već prije 86. minute osigurao prolaz pogocima Juana u 51. glavom i Voronjina u 77. minuti.

Madridski Real pred praznim tribinama u Rimu nije dozvolio kiks. Junak susreta bio je Ronaldo sa pogotkom u devetoj minuti nakon njemu svojstvenog prodora u šesnaesterac, te izborenim jedanaestercem poslije miješanja rimske obrane. Figo je velemajstorskim potezom u 82. minuti postavio konačnih 0:3.

Slika 1 od 2.

Utakmica večeri ipak je odigrana na Anfieldu u Liverpoolu. Tamo je Olympiakos preko Rivalda u 27. minuti došao do vodstva od 1:0 iz slobodnog udarca koje ih je vodilo u drugi krug. Liverpool je tada bio tri gola daleko od osmine finala. Rafael Benitez je u drugom dijelu uveo Sinamu koji mu se već u 47. minuti odužio pogotkom. Iako je u 70. minuti kod Olympiakosa ušao naš Ivan Režić kako bi pojačao obranu, to nije pomoglo Grcima. Čak štoviše, u posljednjih 10 minuta Liverpool je postigao dva pogotka potrebna za prolaz dalje. Još je jednom pravi potez povukao trener domaćih zamijenivši neprimjetnog Baroša Neilom Mellorom. Baš kao i Sinami, Melloru je trebalo dvije minute da zatrese protivničku mrežu. Potvrda prolaza u drugi krug stigla je četiri minute prije kraja kada je kapetan Gerrard najljepšim pogotkom večeri sa 20-tak metara matirao nemoćnog Nikopolidisa.

Monaco je svoj nastup među šesnaestoricom samo potvrdio uvjerljivom pobjedom nad, ove godine slabim Deportivom u La Coruni rezultatom 0:5. U skupini C obje su utakmice završile bez pobjednika. Juventus je prvi put kapitulirao u Europi, a ta čast pripala je napadaču Maccabija Degu. Istina, trebalo je čekati priliku s 11 metara kako bi se tresla mreža "stare dame". Del Piero se pobrinuo za 16. bod Juventusa u 71. minuti.

U skupini D dogodilo se jedino iznenađenje večeri. Naime, na vrućem terenu u Istanbulu pao je favorizirani Manchester United. Fenerbahće je hat-trickom Sanlija slavio protiv omraženih red devilsa s Old Trafforda. Lyon je uvalio "petardu" anemičnoj Sparti kod koje se "istaknuo" vratar Blažek s nekoliko nes(p)retnih intervencija.

Nova uzbuđenja u najelitnijem svjetskom nogometnom natjecanju čekaju nas tek na proljeće, dok će se ždrijeb parova osmine finala održati u Nyonu 17. prosinca u 12 sati.

Liga prvaka, 6. kolo:

Skupina A: Deportivo - Monaco 0:5 (Chevanton 22', Givet 37', Saviola 39', Maicon 55', Adebayor 76'), Liverpool - Olympiakos 3:1 (Pongolle 47', Mellor 80' Gerrard 86'; Rivaldo 27')

Skupina B: Bayer - Dynamo 3:0 (Juan 51', Voronjin 77', Babić 86'), Roma - Real 0:3 (Ronaldo 9', Figo 60', 82')

Skupina C: Ajax - Bayern 2:2 (Galašek 38', Mitea 64'; Makaay 9', Ballack 78'), Maccabi - Juventus 1:1 (Dego 29'-11m; Del Piero 71')

Skupina D: Fenerbahçe - Manchester United 3:0 (Sanli 47', 62', 90'), Lyon - Sparta 5:0 (Essien 7', Nilmar 19', 51', Idangar 83', Bergougnoux 90')