Dankinje "šokirale" domaće, prošla i Rusija

Ivor Krapac • četvrtak, 16.12.2004.

Poznate su sve sudionice polufinala Europskog prvenstva u Mađarskoj. Osim Norvežanki i domaćih rukometašica, među posljednje četiri probile su se i Ruskinje i Dankinje, a parovi polufinala su Norveška - Mađarska i Danska - Rusija...

Ruskinje su osigurale drugo mjesto skupine I s današnjih 27:24 (17:12) protiv Španjolske. Nakon prvih 30 minuta bilo je pet razlike, a u 34. i 40. i velikih sedam golova prednosti za ekipu Jevgenija Trefilova, što je sugeriralo mirno privođenje susreta kraju. Ipak, nije bilo tako - sve se zakompliciralo uz dva ruska duža razdoblja bez pogotka, što su Španjolke iskoristile za povratak na 23:23 u 49. minuti. No, nakon toga sve je otišlo na stranu Rusije, koja je serijom od 3:0 otišla do 26:23 i "prelomila" utakmicu u svoju korist.

Slika 1 od 2.

Dvije Ljudmile, Bodnjeva i Postnova, bile su najraspoloženije u pobjedničkoj ekipi. Bodnjeva je zabila devet, a Postnova četiri gola. Noelia Oncina Moreno ubilježila je pet, a Susana Pareja Ibarra četiri pogotka za Španjolsku.

Ukrajini je za osiguranje trećeg mjesta skupine bilo dovoljno 24:23 (15:9) protiv već otpisane reprezentacije SiCG. Prvo poluvrijeme donijelo je čistu "šetnju" Ukrajinki, uz maksimalnih 15:5 u 27. minuti. No, kao i u dvoboju Ruskinja i Španjolki, kasnije opuštanje skoro je bilo "kobno", jer se SiCG u drugom poluvremenu potpuno vratila i pet minuta do kraja bila na 21:21. Ukrajini je bilo potrebno hitno buđenje, za koje se pobrinula Natalija Ljapina, s dva pogotka za 23:21, dok je Marija Boklasčuk pola minute do kraja postavila nedostižnih 24:22.

Ljapina je zabila šest, a Olena Radčenko pet pogodaka za Ukrajinu. Larisa Zaspa istaknula se sa 17 obrana. Tanja Milanović ubilježila je 13 golova, a Slađana Đerić 11 obrana za SiCG.

Norveška je zaokružila dominantan pohod skupinom s uvjerljivih 41:18 (16:8) protiv Slovenki, iako je izbornica Marit Breivik dala nešto manju minutažu Hammerseng i Katji Nyberg. No, Slovenkama to nije pomoglo u izbjegavanju četvrtog uzastopnog poraza, nakon što su u prva dva nastupa na prvenstvu ubilježile obećavajuće pobjede protiv Ruskinja i SiCG. Hammerseng je upisala 10 golova za Norvešku, a Tanja Dajčman sedam golova za Sloveniju. Sergeja Stefanišin dodala je 11 obrana.

Rezultati petog kola: Rusija - Španjolska 27:24, Ukrajina - SiCG 24:23, Norveška - Slovenija 41:18.

6. SiCG 5 0 0 5 131:170 0.

Posljednje kolo skupine II donijelo je preokret na vrhu. Dosad stopostotnu Mađarsku "smijenila" je Danska, koja je u međusobnom susretu slavila s 24:23 (8:14). Prvo poluvrijeme prošlo je po željama 7.000 navijača u Debrecenu, uz šest razlike za domaću reprezentaciju. Prednost je trajala do 45. minute i povratka Dankinja do 16:16, da bi u završnici sve otišlo "iz ruku" Mađarica, uz po dva pogotka Mette Sjoberg, Henriette Mikkelsen i Josephine Touray u danskom odvajanju do 24:21. Domaće su do kraja stigle samo smanjiti, a nešto više spriječila je golmanica Louis Bager Norgaard, koja je nedugo prije zadnje sirene "skinula" posljednji mađarski pokušaj na utakmici.

Slika 2 od 3.

Sjoberg je ubilježila devet, a Mikkelsen četiri gola za pobjednice. Norgaard je dodala devet obrana. Mađarskoj nije pomoglo pet pogodaka Bojane Radulović, četiri gola Timee Toth, ni 10 obrana Irine Sirine. Domaće će, tako, prolaz u finale morati tražiti protiv Norvežanki, koje su u dosadašnja dva kruga "gurale" bez pogreške...

Njemačka je uzela treće mjesto skupine II, što znači da će se u nedjelju s Ukrajinkama boriti za peto mjesto na prvenstvu i osiguranje nastupa na EP-u 2006. u Švedskoj. Njemice su danas s 29:27 (13:16) "slomile" Francusku, uz odluku u završnici, nakon što su u 39. minuti gubile s 20:15. Stefanie Melbeck zabila je sedam, a Milica Danilović i Heike Schmidt po pet golova za Njemačku, dok je golmanica Alexandra Graefer dodala 12 obrana. Sophie Herbrecht ubilježila je devet, a Leila Lejeune osam golova za Francusku. Stella Joseph-Mathieu pridružila se s 15 obrana.

Rumunjska je u posljednjoj utakmici dana s 32:28 (14:15) bila bolja od Austrije. Elena Avadanii zabila je devet, a Aurelia Bradeanu sedam golova za pobjedničku ekipu. Golmanica Paula Claudia Radulescu istaknula se s čak 21 obranom. Austrijankama nisu bili dovoljni učinci Tanje Logvin (15 golova) i Natalije Rusnačenko (16 obrana).

Rezultati petog kola: Danska - Mađarska 24:23, Njemačka - Francuska 29:27, Rumunjska - Austrija 32:28.