Porto u završnici preskočio PSG i CSKA

Branimir Korać • utorak, 07.12.2004.

Šesto kolo u skupinama E, F, G, i H Lige prvaka otklonilo je i posljednje nedoumice. Iz skupine E dalje idu Arsenal i PSV, skupine F Milan i Barcelona, skupine G Inter i Werder te skupine H Chelsea i Porto. Porto je pogotkom u 86. minuti izbacio CSKA iz drugog kruga...

Skupina E:

Iz skupine H u daljnji krug natjecanja plasirali su se Arsenal kao prvoplasirani te PSV kao drugi. Panathinaikos će na proljeće igrati u Kupu UEFA.

Slika 1 od 1.

Panathinaikos je u Ateni tražio pobjedu protiv sigurnog PSV-a u nadi da će Rosenborg napraviti iznenađenje na Highburyju. U sastavu domaćina našli su se od prve minute Mario Galinović i Silvio Marić. Poveo je Panathinaikos u 30. minuti nakon što je kapetan domaćina Münch u 16 metara odlično pronašao Papadopoulosa kojem nije bilo teško iz blizine pogoditi mrežu. Gosti poravnavaju u 37. minuti preko Beasleya koji vara odličnog Galinovića. Ipak, na odmor se odlazi vodstvom domaćina nakon što je Münch realizirao najstrožu kaznu u posljednjim trenucima prvog dijela.

Münch dovodi Panathinaikos i do visokih 3:1 nakon odličnog prodora pokraj sporog Boume. Velika prilika za goste u 67. minuti. Jedanaesterac za PSV. No, na golu je odlični Galinović koji čita Van Bommela i brani mu udarac s 11 metara. Konačnu odluku o pobjedniku donosi Sanmartean u 81. minuti kada koristi pogrešku Lameya i pogađa mrežu Gomesa.

Arsenal je s velikim problemima oko sastava istrčao na Highbury, ali to su očito bili veći problemi od slabog Rosenborga koji je pregažen 5:1. Arsenal je poveo već u trećoj minuti nakon odlične akcije Bergkampa i Reyesa, a ovaj potonji pogađa mrežu nemoćnog Johnsena. Na 2:0 povisio je Thierry Henry u 24. minuti nakon što ga je odlično pronašao mladi Flamini. Prava majstorija mladog Fabregasa u 29. minuti. Španjolac krasno prebacuje Hoftuna u 16-ercu gostiju i iz voleja probija Johnsena. 38. minuta donosi smanjenje rezultata. Hoftun nakon neodlučnosti u obrani Arsenala pogađa za 3:1, ali tri minute kasnije Robert Pires pogađa s bijele točke za novih plus tri, 4:1.

U drugom dijelu igra se mirno, a jedina prava šansa je i iskorištena. Nizozemac Robie Van Persie u 84. minuti nakon asistencije Reyesa pogađa za konačnih 5:1.

Skupina F:

Slika 2 od 2.

Barcelona je na stadion Šahtara istrčala doslovce u kombiniranom sastavu. Klupa Barcelone bila je puno jača od prvih 11. U početnih 11 nije bilo Ronaldinha, Deca, Eto'oa, Marqueza, svi su ostali na klupi. Darijo Srna krenuo je od prve u sastavu domaćina. Gostima su se kalkulacije osvetile već u 14. minuti kada Aghahowa koristi sjajan pas Matuzalema i dovodi domaćina u vodstvo. U 22. minuti Lewandowski pronalazi u pet metara ponovo samog Aghahowu i to je 2:0. Domaćin, zadovoljan ovim vodstvom, lagano održava prednost, a ova momčad Barcelone ne uspijeva ozbiljnije priprijetiti.

Celtic i Milan odigrali su bez pogodaka i Celtic nije uspio izboriti niti Kup Uefa. Domaćin je igrao bolje imao više prigoda ali nije mogao probiti čvrstu Milanovu obranu. Prvu prigodu ipak imaju gosti. Serginho u 19. minuti nakon odličnog prodora pogađa gredu. Domaći igrači tada preuzimaju inicijativu, ali ne mogu doći do pogotka. Hartson, Sutton i MacNamara neprecizni su u izglednim situacijama.

Skupina G:

Slika 4 od 5.

Puno toga smo vidjeli na Mestalli. Valencia je tražila pobjedu od dva pogotka prednosti kako bi prošla u drugi krug, a doživjela poraz 2:0 od izravnog konkurenta Werdera. Bila je to odlična utakmica u kojoj su obje momčadi imale veliki broj prigoda koje su ostajale neiskorištene. Domaćin će svakako žaliti za onom u 66. minuti kada je sjajan volej Di Vaija odsjeo na gredi. Završnica susreta bila je vrlo uzbudljiva, a počela je pogotkom gostiju u 83. minuti kada je Valdez sjajno primio jednu dugu loptu i smjestio ju iza leđa Canizaresa.

Domaći igrači postaju sve nervozniji i ratoborniji frustrirani neuspjehom. U posljednjoj minuti Angulo bezobrazno nasrće klizećim startom na koljena Valdeza i zasluženo dobiva crveni karton. Na izlasku s terena pljuje Borowskog, a ratoborni Španjolci započinju pravu tučnjavu na terenu. Najbolji odgovor Valenciji daje sam Valdez pogotkom nakon što je završio kratki prekid za konačnih 2:0. Ivan Klasnić ušao je u 90. minuti.

Inter je na San Siru slavio protiv Anderlechta 3:0. Ovom pobjedom domaći igrači osigurali su poziciju broj jedan u skupini G. Prvi pogodak postigao je Cruz nakon što je izmijenio dupli pas s Recobom. Preostala dva pogotka postiže Martins u 60. i 63. minuti susreta.

Skupina H:

Slika 3 od 4.

Prava drama odvijala se u skupini H. Chelsea je jedini klub koji je osigurao prolaz u drugi krug i kao takav gostovao je kod Porta koji bi s pobjedom išao dalje. U drugom susretu svoju priliku čekali su PSG i CSKA. Porto je imao najteži posao. Jose Mourinho nije previše kalkulirao i na travnjak je poslao vrlo jaku postavu. Ipak, prvi gol pada u Parizu u 28. minuti kada Semak na progravanje Vagnera Lovea dovodi Ruse u vodstvo i u tom trenutku u drugi krug natjecanja. U 36. minuti u Portu veliko razočaranje. Chelsea dolazi u vodstvo preko Damiena Duffa. Svega minutu kasnije situacija se vrlo komplicira jer na Parku prinčeva Pancrate poravnava na 1:1. Drugo poluvrijeme donmosi rasplet situacije. Raspoloženi Semak u šest minuta potpuno torpedira Parižane i dovodi Ruse nadomak drugog kruga. Ipak, u 86. minuti spretni Benny McCarthy donosi veliko slavlje Portu pogotkom za pobjedu 2:1. Prije toga u 61. minuti Deigo je poravnao na 1:1.

Iz ove skupine u daljnje natjecanje idu Chelsea i Porto kao prvo i drugoplasirani te trećeplasirani CSKA koji je danas igrao ponovo bez ozlijeđenog Ivice Olića.

Liga prvaka, šesto kolo, 07. prosinac:

Skupina E: Panathinaikos - PSV 4:1 (2:1) - (Papadopoulos 30', Münch 45'-11 m, 57', Sanmartean 81'; Beasley 37'), Arsenal - Rosenborg 5:1 (4:1) - (Reyes 3', Henry 24', Fabregas 29', Pires 41'-11 m, Van Persie 84'; Hoftun 38')

Skupina F: Šahtar - Barcelona 2:0 (2:0) - (Aghahowa 14',22'), Celtic - Milan 0:0 (0:0)

Skupina G: Valencia - Werder 0:2 (0:0) - (Valdez 83', 90'), Inter - Anderlecht 3:0 (2:0) - (Cruz 33', Martins 60', 63')

Skupina H: PSG - CSKA 1:3 (1:1) - (Pancrate 37'; Semak 28', 64', 70'), Porto - Chelsea 2:1 (0:1) - (Diego 61', McCarthy 86'; Duff 36')