Žalgiris zakomplicirao situaciju u skupini B

Branimir Korać • srijeda, 02.02.2005.

Najneizvjesnija skupina bit će svakako skupina B. Ovdje se do posljednjeg susreta neće znati koje momčadi putuju u drugi krug. Danas je situaciju dodatno zakomplicirao Žalgiris pobjedom u Sieni. Neke odgovore dobit ćemo nakon susreta Maccabija i Union Olimpije...

U skupini A u kojoj nastupa Cibona VIP, odigran je još jedan susret. Efes Pilsen u Istanbulu lako je svladao Olympiacosa u susretu bez ikakvog značaja 80:54. Ovom pobjedom Efes je ostao u borbi za prvu poziciju u skupini dok je Olympiacos ionako već ranije ostao bez šansi za drugi krug. Susret je odlučen sredinom druge četvrtine kada Efes serijom 15:2 radi osjetniju prednost. U toj seriji odličan je bio Kaya Peker koji je ubacio devet poena od ukupno svojih 20. Peker je još dodao i osam skokova. uz njega istakao se i Ermal Kuqo s 11 poena i šest skokova. Nikša Prkačin za 19 minuta ubacio je devet poena (šut 3/6) uz pet skokova i tri osvojene lopte. Kod gostiju Roger Mason 15 poena i Robert Gulyas 12 poena i pet skokova. Domaćin je ostvario 11 skokova više i izgubio šest lopti manje od gostiju.

Slika 1 od 2.

U skupini B još uvijek vlada velika neizvjesnost. AEK je slavio protiv Scavolinija 78:72 i obje momčadi nalaze se u igri za drugi krug. U vrlo zanimljivoj utakmici gosti iz Pesara tri minute prije kraja susreta vodili su 68:64, ali tada na scenu stupa odlični Toby Bailey i s pet poena u nizu preokreće rezultat. Najbolji kod AEK-a bili su Bailey s 20 poena i pet skokova i Sandro Nicević s 13 poena (šut 6/8), devet skokova i pet asistencija. Davor Kus igrao je 13 minuta i ubacio tri poena (šut 1/2). Kod gostiju istakli su se Scoonie Penn s 18 poena i Hanno Mottola s 18 poena i sedam skokova.

Barcelona se pobjedom u Villerbauneu i matematički kvalificirala u drugi krug. Nova momčad Andrije Žižića slavila je 69:65. Gosti su većim dijelom susreta imali visoko vodstvo, ali u samoj završnici ASVEL dolazi na 63:62, svega poen zaostatka. No, tada Bodiroga, Navarro i Ilievski odvode Barcu u mirnije vode. Sjajnu utakmicu u domaćem dresu odigrao je naš Tomislav Ružić s 19 poena (šut 9/14) i šest skokova. Huseyin Besok dodao je 12 poena i devet skokova. U gostujućem sastavu Dejan Bodiroga 17 poena i Gregor Fučka 16 poena i devet skokova.

Montepaschi je poražen na svom parketu od Žalgirisa nakon produžetka 74:70, ali obje momčadi nalaze se na pragu drugog kruga već nakon ovog kola. Ukoliko Maccabi svlada Union Olimpiju u Tel Avivu, obje ove momčadi plasirat će se u drugi krug. Montepaschi je propustio veliku priliku za pobjedu već u regularnom dijelu. Benjamin Eze je na isteku regularnog dijelu kod rezultata 65:65 promašio oba bacanja i donio gostima produžetak. U produžetku sigurna ruka prije svih Timinskasa donosi Žalgirisu pobjedu. Najbolji kod Žalgirisa bili su Tanoka Beard s 20 poena i 13 skokova i Paulius Jankunas s deset poena i pet skokova. Kod domaćina su se istakli Carlton Myers sa 16 poena i sedam skokova i Efthimios Rentzias s 13 poena.

Tau Ceramica osigurala je nastup u drugom krugu. To im je pošlo za rukom pobjedom na svom parketu protiv Opel Skylinersa 90:69. Susret je odlučen početkom posljednje četvrtine kada domaćin serijom 14:3 bježi na 17 poena prednosti. Najbolji kod Taua bili su Travis Hansen s 21 poenom i Luis Scola s 18 poena i devet skokova. Kod gostiju Christopher Williams s 20 poena i šest ukradenih lopti te Bernd Kruel sa 14 poena i pet skokova.

CSKA je svladao i Unicaju i dalje je jedina neporažena momčad Eurolige. Pobjedom 76:70 doveli su u tešku poziciju Unicaju koja je mogla ostati u igri za drugi krug, ali sada je u izuzetno teškoj situaciji. Najbolji kod CSKA bili su Markus Brown s 21 poenom i John Robert Holden sa 17 poena. Unicaju su predvodili Ernest Bremer s 19 poena i Stephane Risacher s 12 poena. Žan Tabak za 24 minute ubacio je pet poena (šut 1/5) uz pet skokova.