MLS: Kanzas City Wizardsi prvaci

Tomislav Pacak • nedjelja, 15.10.2000.

Pobjedom 1:0 protiv Chicago Fire, Kansas City Wizards su po prvi puta u svojoj povijesti osvojili MLS Cup. Danski internacionalac Miklos Molnar pokazao se vrijedan novca kojeg je Kansas dao za njega kada je u 11. minuti nekako uspio ugurati loptu u mrežu Chicaga nakon sjajnog prodora Chrisa Kleina. Osim te prilike, još jednu u drugom dijelu je zapucao Molnar i to je uopće sve što su Wizardsi pokazali. Ali pravi mađionicar bio je vratar Kansasa, bivši (a možda i budući) golman reprezentacije SAD-a, Tony Meola. Nakon sto je osvojio MVP nagradu za regularni dio sezone, postao je i MVP finala, i to potpuno zasluženo.

Chicago Fire jer bio bolja momčad, ali jednostavno nisu znali kako svladati Meolu. U 53. minuti Gutirrez je s pola metra uspio pogoditi prečku, Hristo Stoičkov je jednom uzdrmao vratnicu, a sve ostalo je nevjerojatnim obranama zaustavljao Meola. Treba reći i da je sudac nekoliko puta mogao dosuditi čiste jedanaesterce za Fire, ali zviždaljka se nije oglasila. Čak tri puta srušen je bio bugarski veteran Stoičkov, koji je i dalje usprkos godinama fenomenalan igrač, barem za okvire američke lige.

Bio je to susret najbolje obrane i najboljeg napada lige (Fire), i kojem je najbolji napad u puno bitaka pobijedio najbolju obranu, ali je iz rata Kansas City izašao kao pobjednik i prvak MLS-a. Susret je odigran u Washington D.C.-u, pred kojih 50 000 gledatelja među kojima je bila većina navijača Chicaga, koji su naravno razočarani napustili stadion.