Cibona bez šanse

Ivor Krapac, Bojan Poturica • četvrtak, 26.01.2006.

Cibona je doživjela četvrti uzastopni poraz u Euroligi. "Cibosi" nisu imali nikakve šanse protiv Barcelone u Draženovom domu. Predvođeni Navarrom, Williamsom i Grimauom, gosti su stigli do pobjede 77:57...

Slika 2 od 3.

Ima li kraja crnom nizu "cibosa"? Ni dvoboj s Barcelonom nije donio pomak u pozitivnom smjeru, čak suprotno - ovo je izgledalo i slabije nego posljednja Cibonina euroligaška utakmica u Draženovom domu, kad je Zagrebom "projurio" sjajni Maccabi. Gostima iz Katalonije večeras nije ni bilo potrebno takvo sjajno izdanje, za uvjerljivu pobjedu nad beskrvnom domaćom momčadi bila im je dostatna tek profesionalna, čvrsta izvedba, bez puno atrakcije.

Cibona je počela ambiciozno, no sličan početak bio je i protiv Maccabija, pa znamo da nije završilo dobro. Lukša Andrić pokrenuo je stvari sa šest poena za rano domaće vodstvo od 9:6, da bi od tog trenutka, od sredine prve četvrtine, sve krenulo u već viđenom smjeru. Ovog puta su glavno oružje Ciboninog suparnika bile trice - Barcelonini igrači su ih u prvoj dionici pogodili četiri, a za posao pod košem pobrinuo se Gregor Fučka, koji je dodao pet poena u preokretu i gostujućem bijegu do 20:12.

Slika 1 od 2.

U drugoj četvrtini doznali smo da će se loš Cibonin niz definitivno nastaviti. Scoonie Penn djelovao je potpuno izgubljeno, nemoćno, a bez učinka organizatora igre i svog prvog čovjeka "cibosi" jednostavno ne mogu - u takvim okolnostima igre jednostavno nije ni bilo, pa su gosti iz Katalonije samo nabijali razliku, sve do okruglih 47:27 na isteku prvog poluvremena. Nije bilo dobro i ne može biti dobro kad je utakmica izgubljena već nakon 20 minuta, a Ciboni nije prvi put.

U trećoj četvrtini "cibosi" su otvorili s 4:0, jednom od svojih ljepših serija večeras (što govori dovoljno), no to nije trajalo dugo. Ako ništa drugo, domaći mogu biti ponosni da su u kratkom periodu srušili Barcelonine igrače na svoju razinu neefikasnosti - u prvih šest i pol minuta treće dionice rezultat je bio 5:5, za zadržavanje vodstva gostiju na 52:32.

Slika 3 od 4.

Naravno, Barcelona je tim ritmom mogla mirno nastaviti utakmicu do kraja, jer bez Penna, vanjske i unutarnje linije Cibona nije mogla baš ništa. Kus, Rančić, Marcelić, Rozić, Skelin, Davison, prekršajima opterećeni Andrić - svi redom pokazali su vrlo malo, a tek je Markota imao povremene bljeskove i nešto i odigrao.

No, gostujući igrači su u nastavku malo i pojačali, sve do maksimalnih 59:34 u 29. minuti. Sreća za "cibose" da u tome nisu i ustrajali i da je trener Duško Ivanović počeo miksati postavu, davanjem prilike i onima koji manje igraju, pa je završilo sa "samo" 20 razlike. Ipak, problemi se ne mogu sakriti, a o Ciboninom trenutnom stanju trenutno govori i da je publike sve manje; oni koji su danas došli poklonili su im zvučne zvižduke pri izlasku s terena.

Ima i dobra vijest - Top 16 je, unatoč svemu, još uvijek dohvatljiv. A možda stignu i najavljena pojačanja.