Prijateljska utakmica, 12.11.2005., Coimbra, Stadion Cidade de Coimbra, gledatelja: 10.000
Suci: Kim Milton Nielsen, J.Jepsen, T.Jepsen (svi Danska)

Tomislav Pacak • nedjelja, 13.11.2005.

Lošu večer hrvatskog nogometa upotpunio je poraz A selekcije na gostovanju u Coimbri. Portugalci su s lakih 2:0 slavili protiv nemotivirane i nerazigrane Hrvatske, "kockasti" su još jednom potvrdili da ne igraju sjajno u prijateljskim dvobojima...

Paulo Ferreira
61'
21
Nuno Gomes
66'
33
Nuno Frechaut
73'
35
Joao Alves
75'
23
Helder Postiga
79'
25
Jorge Ribeiro
81'

Zlatko Kranjčar

Nakon sjajnog pohoda kroz kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo, teško je hrvatskoj reprezentaciji zamjeriti jedno slabije izdanje u prijateljskoj utakmici. Ipak, prezentacija "kockastih" protiv oslabljenog Portugala bila je puno ispod nivoa momčadi koja je na impresivan način izborila Njemačku, Kranjčarova selekcija odigrala je neuvjerljivu utakmicu te je zasluženo poražena od Portugala s 2:0. Ni domaći nisu briljirali, bez Deca i Figa njihova igra izgubila je na imaginaciji, no raspoložena krila, Cristiano Ronaldo i Luis Boa Morte, te neumoljivi Pedro Pauleta bili su dovoljni protiv ovakve Hrvatske.

Slika 1 od 2.

Portugalci su se radovali već u drugoj minuti, no veselje je kratko trajalo. Pauleta je pobjegao hrvatskoj obrani i postigao pogodak, koji, međutim, nije priznat zbog dvojbenog zaleđa. Takav početak naznačio je da koncentracija hrvatske obrane nije na potrebnoj visini, a to nagađanje pokazalo se preciznim. "Kockasti" su prvi puta zaprijetili u 26. minuti kada je Pršo napravio 'nered' na desnoj strani, dobro ubacio na drugu vratnicu, no loše je reagirao Marko Babić.

Portugalci su poveli u 32. minuti. Za našu obranu neuhvatljivi Ronaldo izborio je slobodan udarac na otprilike 30 metara od gola Tome Butine, a odlučio ga izvesti Petit. Na žalost naše reprezentacije, izveo ga je odlično, lopta je zaobišla živi zid i završila u gornjem desnom kutu. Iako je Petit odlično pogodio, dojam je da je i Butina pomalo usporeno reagirao i da je mogao spriječiti taj pogodak.

Uslijedio je jedini solidniji period Hrvatske, koja je izgledala odlučno u namjeri da postigne izjednačujući pogodak. Najbolju priliku gosti su složili u 36. minuti - Boško Balaban sjajno je opalio sa 16 metara, ali lopti se na putu u gol ispriječila greda. Do kraja prvog dijela naši su se istaknuli s tek dva žuta kartona, koja su zbog oštrih startova izborili Robert Kovač i Jerko Leko.

Ako je Zlatko Kranjčar i pokušao razdrmati svoju ekipu u svlačionici, to se nije osjetilo na travnjaku gdje su Hrvati nastavili s jednom igrom bez agresije, žestine, pa čak i želje da se opasnije ugrozi Portugal. Cico je u drugi dio ušao s Bošnjakom i Tokićem umjesto lakše ozlijeđenih Srne i Roberta Kovača, no te izmjene nisu donijele pozitivan pomak. Nevidljiv je bio Niko Kranjčar, ništa bolji ni Jerko Leko i Niko Kovač, pa ne čudi što su Pršo i Balaban bili bez pravih lopti.

Ni Portugalci nisu briljirali, ali su barem sporadično zaprijetili Butini i povremenim bravurama Ronalda ili Boa Mortea zagrijali dlanove oko 7.000 gledatelja. U 60. minuti bilo je opasno pred golom Hrvatske, Miguel je proigrao Pauletu na kojeg su zaboravili stoperi, pa je sreća što je Bošnjak solidno zatvorio najopasnijeg Portugalca koji je pucao pored gola iz izgledne situacije.

Ipak, Pauleta nije pogriješio u 65. minuti. Dobio je loptu na desnoj strani šesnaesterca, prošao je Tokića i iskosa matirao Butinu udarcem u suprotni gornji kut. Pauleti je to bio 43. gol u dresu reprezentacije, sada već ima dva više od slavnog Eusebija.

Do kraja se nije puno toga dogodilo. Babić je u 78. minuti pokušao iz voleja zaprijetiti Ricardu ali pucao je daleko od gola, a već u sudačkoj nadoknadi Nuno Gomes s lijeve strane puca pored suprotne vratnice. Tako je završila jedna tipična prijateljska utakmica u kojoj je Hrvatska još jednom dokazala da bez pravog pristupa i prave želje ne može biti ni pravog rezultata.