U Bugarskoj svi slave, u Švicarskoj tuguju

Tomislav Pacak • četvrtak, 01.12.2005.

Večeras je odigrano pretposljednje kolo ligaškog dijela Kupa UEFA, a poznato je i nekoliko sigurnih putnika u idući krug. Nizozemski AZ je taj status osigurao pobjedom kod Litexa, a usprkos porazu ni domaći nisu puno tugovali...

Naime, oba kluba osigurala su nastavak natjecanja s obzirom da je Dnipar s 3:2 slavio kod Grasshoppersa i tako 'skakavcima' odagnao nade o prolasku dalje. AZ Alkmaar je u vodstvo stigao zahvaljujući ranom pogotku Van Galena, a posao je zaključio pred kraj utakmice Tarik Sektioui.

Odličnu utakmicu vidjeli su gledatelji u Zürichu, Dnipar je s 3:2 pobijedio 'skakavce' zabilježivši prve bodove u natjecanju. Nazarenko je krasnim 'slobodnjakom' doveo goste u vodstvo u 38. minuti, a na 2:0 je nakon sat vremena igre povisio Kravčenko.

U 83. minuti bilo je već 3:0 za Ukrajince (Mihajlenko), no Švicarci su pokazali karakter, i ako nista drugo, uljepšali svoj poraz. Toure je smanjio na 1:3, da bi utakmicu prekrasnim pogotkom u "rašlje" zaključio Renggli.

Skupina D:
Grasshoppers - Dnipro 2:3, Litex - AZ Alkmaar 0:2.

Skupina D:
1. Middlesbrough 3 2 1 0 4 0 7
2. AZ Alkmaar 3 2 1 0 4 1 7
3. Litex Lovech 3 2 0 1 4 3 6
4. Dnipro 4 1 0 3 4 9 3
5. Grasshoppers 3 0 0 3 3 6 0

Monaco se približio plasmanu u drugi krug pobijedivši na gostovanju Slaviju iz Praga. Domaći su dominirali većim dijelom utakmice, no golove je postizao Monaco. Tako je u 11. minuti Toifilou Maoulida načeo domaće, a isti igrač postavio je i konačnih 0:2 u drugom dijelu, opet usred dominacije Sparte. U drugom susretu CSKA iz Sofije svladao je Viking s 2:0.

Skupina A:
CSKA Sofija - Viking 2:0, Slavia Prag - Monaco 0:2.

Skupina A:
1. Monaco 3 2 0 1 4 1 6
2. Hamburg 3 2 0 1 3 2 6
3. Slavia Prag 3 1 1 1 6 6 4
4. Viking 4 1 1 2 3 6 4
5. CSKA Sofia 3 1 0 2 4 5 3

U skupini B je dosta napeto i malo toga se zna uoči posljednjeg kola, tek je Maccabi ostao bez šanse da prođe u drugi krug. Izraelci su kod kuće potopljeni s čak 4:0 od Lokomotiva, dok je Espanyol izvukao vrijedan bod na gostovanju kod Brondbyja.

Skupina B:
Maccabi PT - Lokomotiv M. 0:4, Brondby - Espanyol 1:1.

Skupina B:
1. Lokomotiv 4 2 1 1 8 3 7
2. Palermo 3 1 2 0 3 2 5
3. Espanyol 3 1 2 0 3 2 5
4. Brondby 3 1 1 1 5 5 4
5. Maccabi PT 3 0 0 3 1 8 0

Steaua je kod kuće bila vrlo uvjerljiva protiv Halmstadsa, dok u derbiju večeri između Sampdorije i Herthe nije bilo pogodaka. Hrvatski reprezentativci Josip Šimunić i Niko Kovač odigrali su svih 90 minuta za Nijemce koji su ovim remijem zadržali dobre izglede za idući krug.