Srna u 1/16 finala, CSKA pred eliminacijom

Marin Vuković • četvrtak, 01.12.2005.

Šahtar iz Donecka osigurao je ulazak u šesnaestinu finala Kupa Uefe. S druge strane, CSKA koji brani naslov pobjednika Kupa Uefe iz protekle godine, nalazi se na rubu ispadanja nakon poraza u Bukureštu. Najneizvjesnije je u skupini E...

Skupina E: Trijumf Zvezde i Basela

Slika 1 od 2.

Crvena zvezda preokrenula je rezultat u utakmici protiv Rome na Marakani i slavila s 3:1, čime je održala nade za prolazak u sljedeći krug. Konačna odluka past će tek u posljednjem kolu, a današnjim porazom Rimljani su si zakomplicirali život pa im samo pobjeda u zadnjoj utakmici natjecanja po skupinama može garantirati odlazak u sljedeći krug. Roma je povela pogotkom Shabanija Nonde sredinom prvog dijela, no pred kraj poluvremena domaći ipak izjednačuju pogotkom Nikole Žigića. U drugom dijelu Milan Purović dovodi domaće u vodstvo, a Žigić svojim drugim pogotkom četiri minute prije kraja rješava dvojbe oko pobjednika. Iako je ovo tek prva pobjeda Beograđana, i dalje imaju izgleda za odlazak među 32 momčadi u sljedećem krugu natjecanja.

Basel je nakon današnjeg kola u znatno boljoj situaciji nego prije ovoga kola, te je najbliži osiguranju prolaska u drugi krug, uz već sigurni Strasbourg. Domaći navijači vidjeli su pravi festival golova i preokret Basela nakon dva gola zaostatka. Tromso je poveo već nakon dvije minute igre golom Stranda, a Basel izjednačio u 17. minuti preko Petrića. U 19. pak minuti Arst pogađa za novo vodstvo gostiju, a drugim pogotkom Stranda na odmor se odlazi s 1:3 gostiju. U nastavku domaći se vraćaju i pogocima Delgada, Chipperfielda i Davida Degena u razmaku od 61. do 75. minute dolaze do velikog preokreta i osvajaju sva tri boda.

Skupina F: Levski i Marseille sigurni, CSKA visi

Levski iz Sofije pobjedom je nad Olympiqueom iz Marseillea osigurao nastup u sljedećem krugu natjecanja Kupa Uefe. Francuska momčad olakšala im je posao budući da je u Sofiju dovela kombiniranu momčad, obzirom da su već prije ovoga kola osigurali nastavak natjecanja. Pogodak vrijedna pobjede postigao je Hristo Yovov u 56. minuti utakmice.

Poraz Marseillea nikako nije išao na ruku braniteljima trofeja Kupa Uefe, moskovskom CSKA, koji je danas poražen na gostovanju kod Dinama iz Bukurešta. Tri boda Rumunjima donio je Vlad Munteanu pogotkom u 72. minuti. Moskovljani su odigrali sve svoje utakmice u skupini F i sada ih očekuje 90 minuta strepnje u posljednjem kolu i vjerojatno žestokog navijanja za Marseille. Naime, jedino ukoliko Francuzi u posljednjoj svojoj utakmici svladaju Dinamo, CSKA će se plasirati u sljedeće kolo. Ukoliko pak rumunjska momčad pobijedi ili osvoji bod, tada će se branitelj naslova već nakon sljedećeg kola oprostiti od daljnjeg natjecanja.

Slika 2 od 3.

Šahtar i Rapid svojim su večerašnjim pobjedama samo potvrdili ono što se već očekivalo. U ovoj skupini sve su dvojbe oko plasmana u šesnaestinu finala riješene, te je poznato da u sljedeći krug odlaze Rapid, Šahtar i Stuttgart. PAOK i Rennes i dalje su bez ijednog osvojenog boda.

Šahtar je slavio na gostovanju kod Rennesa pogotkom iz jedanaesterca u 38. minuti kojega je postigao Blumer Elano. Naš Darijo Srna odigrao je svih 90 minuta za goste, a u 89. minuti je zaradio i žuti karton. Rapid iz Bukurešta identičnim je rezultatom svladao grčki PAOK, i to pogotkom Mariusa Maldarasanija u posljednjoj minuti prvog dijela.

Skupina H: Zenit i Sevilla sigurni, Bolton blizu

Zenit je preživio teško gostovanje kod Bešiktaša i izvukao bod koji ih je odveo u 1/16 finala Kupa Uefe. Izdržali su veliki nalet turske momčadi u prvom dijelu, iako su primili pogodak u 25. minuti. Brzo su se oporavili i pet minuta kasnije izjednačili pogotkom Olexandra Gorškova, što je bio i konačan rezultat utakmice koja je pak najvjerojatnije označila kraj natjecanja za Bešiktaš. Naime, samo pobjeda visokim rezultatom u posljednjem kolu, te poraz Boltona na domaćem terenu mogli bi odvesti Turke u sljedeći krug.

Sevilla je bez većih problema svladala posljednju momčad ove skupine, portugalski Guimaraes, i već u prvom poluvremenu napravila nedostižnu razliku. Pogocima Saviole u 10. i 27. minuti, te Adriana u 39. minuti pobjegli su na tri pogotka prednosti, a prije kraja poluvremena Bena je pogodio za goste i postavio konačnih 3:1.

Bešiktaš - Zenit 1:1, Sevilla - Guimaraes 3:1