Zagreb - Hajduk: "Bijeli" prekinuli gostujući post

Ivor Krapac • srijeda, 26.10.2005.

Hajduk je ostvario cilj u Kranjčevićevoj. Momčad Ivana Gudelja uzela je prvu ovosezonsku gostujuću prvenstvenu pobjedu, ujedno i prvu još od travnja i prošlosezonskog slavlja u Varaždinu. Dovoljna su bila dva "uboda", Marčićev na početku i Vučkov u završnici utakmice.

Prvo poluvrijeme proteklo je u dominaciji i čestim napadima Splićana, koji su bolju igru okrunili već u 12. minuti. Filip Marčić uputio je udarac s otprilike 20 metara udaljenosti, uhvatio Markotića na krivoj nozi - i doveo svoju momčad u vodstvo.

Slika 1 od 1.

Zagreb ni ranije, a ni do završnice prvog dijela nije pronašao načina da odgovori i ozbiljnije zaprijeti gostima. Vrijedan isticanja jedino je Sopićev pokušaj u desetoj minuti, iz slobodnog udarca s više od 20 metara udaljenosti, koji je završio pokraj Pletikosine desne vratnice.

U posljednjih pet minuta uoči "velikog odmora" domaći su ipak malo živnuli, uz dvije opasne situacije pred Hajdukovim golom. Nakon Bartolovićevog nabacivanja, Čutura je u 43. iz velike blizine glavom pucao preko vrata, a Lajtman je nešto kasnije tražio jedanaesterac nakon dobrog bijega prema Pletikosi i pada u sudaru s Hajdukovim obrambenjacima. Sudac Križarić nije reagirao.

U drugom poluvremenu Mile Petković krenuo je ofanzivnije, ubacivši Senijada Ibričića u vezni red i pridruživši Marija Mandžukića dotad usamljenom jedinom napadaču, Mladenu Bartoloviću. Prvi povod za napad bio je rezultatski zaostatak, a drugi se dogodio nedugo nakon povratka na teren, isključenjem Igora Kralevskog u 53. minuti zbog drugog žutog kartona.

Zagreb ni s izmjenama nije djelovao puno bolje, a stvari su za njih krenule u pozitivnom smjeru tek kad su i oni ostali s desetoricom, nakon Labudovićeva dva žuta kartona u samo nekoliko minuta. To isključenje kao da je bilo znak buđenja za domaće, koji su u nastavku bili sve opasniji.

Izjednačujući pogodak dogodio se u 71. minuti. Brkljača je uputio prizeman udarac s ruba 16-erca, Pletikosa tek odbio, a Pelaić primio odbijenu loptu i zabio za 1:1. Samo dvije minute nakon toga "na sceni" je bio Čutura, prodorom po lijevoj strani i udarcem u suprotni kut, koji je završio pored vratnice Hajdukovog gola.

Hajduk se orijentirao na kontre, a od dvije izgledne realizirali su jednu, za odlučujući pogodak Luke Vučka u 77. minuti. Obrambeni igrač Splićana u toj se situaciji odlično snašao u napadačkoj ulozi, poslavši s desne strane loptu ispod Markotića za završnih 2:1. Momčad Ivana Gudelja tako se približila vrhu ljestvice, a Zagreb je trećim uzastopnim porazom dodatno "kliznuo" prema dnu.