Odlične igre Lončara i Miljkovića

Branimir Korać • srijeda, 30.11.2005.

Poznati su svi sudionici drugog kruga Fibinog Eurokupa. U posljednjim susretima nije bilo većih iznenađenja, a odlične utakmice odigrali su naši košarkaši Damir Miljković i Krešimir Lončar koji su predvodili svoje klubove u pobjedama...

Skupina A:

Slika 2 od 2.

U skupini A sve je bilo poznato već nakon prošlog kola. Prvo mjesto osigurao je Dinamo iz St. Petersburga dok je drugi bio Azovmaš. U posljednjem kolu Dinamo je ugostio rumunjski Asesoft i upisao pobjedu 77:63 te tako natjecanje u skupini završio sa savršenim omjerom 6-0. Susret je riješen početkom drugog dijela kada domaćin serijom 18:2 stvara visoku prednost zahvaljujući ponajviše raspoloženom Damiru Miljkoviću te Kellyju McCartyju. Miljković je susret završio sa 17 poena (6/10), četiri skoka i dvije ukradene lopte za 25 minuta. Uz njega istakao se McCarty sa 16 poena (7/11). Kod gostiju Saša Očokoljić 20 poena (7/13) i osam skokova i Catalin Burlacu 19 poena (8/15) i pet skokova.

Azovmaš je upisao bezbolan poraz na gostovanju kod Choleta 87:78. U susretu bez ikakvog značaja Francuzi su odličnom igrom u prvom dijelu došli do visokog vodstva i pobjede. Najbolji kod Choleta bili su Jimmal Ball s 24 poena (7/12) i sedam asistencija i David Gautier s 19 poena (9/14) i pet skokova. Kod gostiju Art Long 18 poena (9/15) i Arnas Kazlauskas sa 14 poena (3/4) i sedam skokova.

Skupina A, konačni poredak:
1. Dinamo St. Petersburg 6-0, 2. SC Azovmaš Mariupol 3-3, 3. Cholet Basket 2-4, 4. CSU Asesoft Ploiesti 1-5.

Skupina C:

Posve neizuvjesno bilo je u skupini C. Svi su imali šanse za prolaz, kombinacija je bilo milijun, a na kraju su drugi krug izborili Dexia Mons kojeg vodi Nikša Bavčević te Cantu.

Slika 1 od 1.

Bavčević odrađuje sjajan posao u belgijskom Monsu. U vrlo jakom društvu u skupini C Fiba kupa odveo je Dexiu do prvog mjesta i drugog kruga. U posljednjem susretu u Belgiji su svladali Nancy s 94:77, vrlo jaku francusku momčad koja je s pravom uoči starta natjecanja računala na drugi krug. Kod Dexie najbolji su bili Kevin Houston s 19 poena (6/11) i 13 skokova i iskusni George Evans s 18 poena (9/10) i pet asistencija. Igor Miličić za osam minuta ubacio je tri poena (1/3) uz četiri asistencije. Kod gostiju Ted Berry 18 poena (7/10) te Moussa Badiane 17 poena (6/6) i sedam skokova. Odličan posao Belgijci su napravili zatvaranjem omalenog Amerikanca Greena koji prikazuje vrlo dobre igre u francuskom prvenstvu i svjevrsni je vođa Nancyjeve momčadi.

U drugom susretu skupine Cantu je prolaz tražio preko litavskog Siauliaija. Tražio i našao pobijedivši 81:70. Gosti iz Litve odlično su otvorili utakmicu, imali 21:10, ali domaćin serijom 15:1 u drugoj četvrtini preuzima vodstvo. Vodstvo do poluvremena sve više raste i na odmor se odlazi sa 45:29. 35:8 domaćina u nepunih 15 minuta. Najbolji kod domaćina bili su Philipp Jones s 29 poena (11/21) te Andrea Michelori s 12 poena (2/7) i deset skokova. Kod gostiju Vaidas Pauliukenas 18 poena (6/8) i pet skokova te Arturas Masiulis s 12 poena (4/5).

Skupina C, konačni poredak:
1. Dexia Mons-Hainaut 4-2, 2. Pallacanestro Cantu 3-3, 3. BC Siauliai 3-3, 4. SLUC Nancy 2-4.

Skupina D:

U skupini D Himki je već ranije osigurao drugi krug, ali neizvjesno je bilo tko će mu se pridružiti. Nymburk ili Naharya. Na kraju je Nymburk slavio na gostovanju u Švedskoj i osigurao drugo mjesto.

Česi su očekivali lakši posao protiv kvalitetno inferiornog Basket Swansa. No, nije baš bilo tako. Neopterećeni Swans odigrao je solidnu utakmicu i držao nervozne Čehe u neizvjesnosti do samog kraja susreta. Na kraju Nymburk upisuje pobjedu 81:78 čemu je veliki obol dao naš Charlie Mandic tricom 22 sekunde prije kraja za 79:75. Kod Nymburka najistaknutiji su bili Radoslav Rančik s 22 poena (8/14) i sedam skokova te Adam Hess s 12 poena (4/8) i osam skokova. Mandic je za 15 minuta ubacio sedam poena (3/5). Kod Šveđana istakli su se Gary Buchanan s 18 poena (7/10) i Deteri Mayes sa 17 poena (6/15). Zachary Bennett dodao je 15 skokova.

Naharya je jednim uhom bila u Švedskoj dok je gostovala kod vrlo jakog Himkija. Himki je odlučno krenuo u susret ne zanimajući se za probleme Izraelaca i u posljednjoj minuti prvog dijela imao je već 46:26. Činilo se kako su gosti podlegli pritisku te kako će upisati visok poraz, ali u drugom dijelu se bude i sve više približavaju. Serijom 11:0 minutu i 53 sekunde prije kraja dolaze na 83:83, ali ne uspijevaju do kraja susreta izdržati taj visok ritam. Kod Himkija koji je na kraju slavio 90:86 istakli su se Južnoamerikanci Ruben Wolkowisky s 18 poena (6/12) i 12 skokova i Oscar Torres sa 17 poena (5/6) i pet skokova. Kod gostiju Barak Peleg 24 poena (10/23) i pet skokova i Otis Hill 17 poena (8/12) i 12 skokova.

Skupina D, konačni poredak:
1. BC Himki 5-1, 2. CEZ Nymburk 4-2, 3. Ironi Iscar Naharya 3-3, 4. Allianz Swans Gmunden 0-6.

Skupina E:

I u skupini E sve je bilo otprije poznato. Ostalo je tek da Fenerbahče i Lemesos odluče o prvom mjestu u skupini.

Fenerbahče je na kraju bio uspješniji na svom parketu 86:81 i plasirao se ispred Ciprana. Briljirao je snažni Latvijac Kaspars Kambala koji je centrima Lemesosa ubacio 32 poena (14/20) i uhvatio 11 lopti. Odličnu pomoć imao je u Coryju Violettu koji je dodao 22 poena (8/10) uz 11 skokova. Kod gostiju Poljak Michal Hlenowicki s 15 poena (5/13) bio je prvi strijelac dok je najbolji bio Michael McDonald s 13 poena (6/8) i deset skokova.

Paok se je u Estoniju otputovao tek sa sedmoricom igrača, a nastupila su petorica svih 40 minuta. U takvom stanju teško se bilo obraniti, a još k tome gostujuća obrana u ovom susretu jednostavno nije postojala i domaćin je iz svih pozicija punio koš. Na kraju je šutirao za dva poena nevjerojatnih 40/52. Kod Kaleva najbolji su bili Gert Dorbek s 23 poena (10/15) i Veljo Vares s 22 poena (11/13). Kod gostiju iz sivila su iskočili Theodoros Georgitsis s 22 poena (7/13) i sedam skokova te Ioannis Vasileiou s 20 poena (7/14).

Skupina E, konačni poredak:
1. Fenerbahče SK Istanbul 5-1, 2. EKA AEL Lemesos 5-1, 3. BC Kalev Tallinn 1-5, 4. Paok Solun BC 1-5.

Skupina F:

Izravni dvoboj Hapoela i Slaska odlučivao je drugog poutnika u drugi krug iz skupine F. Prvi putnik je Maroussi koji je osigurao prvu poziciju još ranije.

Slask je u Izrael doputovao znajući da ga samo pobjeda vodi dalje obzirom da je izgubio prvu utakmicu na svom parketu od Hapoela. Tako su se i postavili i hrabrom igrom uspjeli su doći do pobjede 84:72 i drugog kruga. Robert Skibniewski ubacio je 18 poena (6/7), a naš Ante Kapov dodao je 15 poena (5/7) i pet skokova za 28 minuta. Valja napomenuti kako su Poljaci šutirali za tri odličnih 10/16. U sastavu Hapoela istakli su se Marcus Hatten s 27 poena (10/18) i pet skokova te Rodger Farrington s 13 poena (5/9) i pet skokova.

Maroussi je tek trebao odraditi posao kod posljednjeplasiranog MPC Capitalsa i upisao je poraz u nezanimljivom susretu 73:68. Ne igravši punom snagom gosti su dopustili domaćinu da se oprosti pobjedom od natjecanja. Kod MPC-a istakli su se Chris McGuthrie s 15 poena (4/6) i Daniel Novak s 13 poena (5/7) i pet skokova. Kod gostiju Roderick Blackney 20 poena (8/16) te Jared Homan s 13 poena (4/6) i sedam skokova.

Skupina F, konačni poredak:
1. Maroussi Honda Atena 4-2, 2. Slask Wroclaw 4-2, 3. MPC Capitals 2-4, 4. Hapoel Tel Aviv Subaru 2-4.

Skupina G:

Slika 3 od 4.

U skupini G slična situacija kao i u skupini E. Kijev i Lokomotiv Rostov odlučivali su o prvoj poziciji.

Kijevljani su tražili pobjedu od deset ili više poena razlike kako bi anulirali poraz iz prvog susreta i zauzeli vodeću poziciju. Međutim, to im nije pošlo za rukom. Lokomotiv je na kraju upisao poraz, ali tek 78:70. Domaćin je ostao dva poena prekratak. U samoj završnici Kijevljani su imali deset poena prednosti, ali četiri sekunde prije kraja gosti pogađaju dva bacanja i uzimaju proziciju broj jedan. Briljirao je naš Krešo Lončar koji je u dresu Kijeva nastavio pružati odlične igre ubacivši 19 poena (8/12) uz četiri skoka za 25 minuta. Uz njega istakao se Michael Harris s 15 poena (5/8) i deset skokova. Kod gostiju iz Rostova Mark Dickel 19 poena (6/11) i Afik Nissim 14 poena (2/9) i šest asistencija.

U susretu bez ikakvog značaja Telekom je svladao BC Baronse sa 67:58. Kod Telekoma najbolji su bili Miloš Paravinja sa 14 poena (7/12) i pet skokova i Andrew Wisniewski s 11 poena (5/10). Ivan Tomeljak za 19 minuta ubacio je šest poena (2/7), uz četiri skoka i dvije asistencije, Hrvoje Perinčić u 23 minute ostao je bez poena (0/3) uhvativši šest skokova te dodavši dvije asistencije, Siniša Kelečević isto je upisao nulu u rubriku poena (0/3) uhvativši dva skoka za 13 minuta, a na nuli je završio i Martin Mihajlović (0/2) s dvije asistencije za šest minuta. Kod Baronsa Ainars Bagatskis 16 poena (4/12) te Mihailo Anisimov 14 poena (5/9).

Skupina G, konačni poredak:
1. Lokomotiv Rostov 5-1, 2. BC Kijev 5-1, 3. BC Barons Riga 1-5, 4. Telekom Baskets Bonn 1-5.