Visoke pobjede favorita, katastrofa Ülkera u Istanbulu

Branimir Korać • četvrtak, 08.12.2005.

Prvih pet utakmica šestog kola Eurolige ponudili su lagan posao za papirnate favorite. Najlakši posao imao je CSKA na gostovanju kod Ülkera slavivši s više nego uvjerljivih plus 33 dopustivši domaćinu tek 49 poena....

Tau Ceramica opravdala je ulogu favorita u susretu s Bambergom i upisala uvjerljivu pobjedu 77:59. Susret je prelomljen u drugoj četvrtini koju Tau dobiva s 28:10 i odlazi do lagane pobjede. Odlično je funkcionirala obrana Perasovićeve momčadi koja je goste limitirala na ispod 60 poena. U laganom ritmu mirno su priveli susret kraju ne dopustivši gostima da se ozbiljnije približe.

Ta Ceramicu su predvodili Serkan Erdogan s 19 poena (6/13) koliko je ubacio i Travis Hansen (7/14). Pablo Prigioni ponovo je bio odličan, devet poena (3/3), osam skokova, pet asistencija i pet ukradenih lopti. Kod Bamberga Demond Mallet 22 poena (7/16) i Koko Archibong 11 poena (5/9).

"Premekano smo otvorili utakmicu i strpljivim napadima stvarali su nam dosta problema. Iako imamo i problema s umorom u drugoj četvrtini smo podigli intenzitet u obrani i to je odlučilo. Ono što me veseli je da smo tri četvrtine igrali odličnu obranu. U početku su imali i malo sreće, pogodili neke teške šuteve, ali i moji igrači bili su dosta spori na izlasku. Kada napravite veliki pritisak na vanjsku liniju, obavili ste odličan posao. Mali igrači teže dolaze do šuta i prilike za razigravanje i tu smo onda u prednosti. Ono što moramo popraviti je strpljenje. Ponekad se dogodi kada steknemo visoku prednost da prestanemo čuvati loptu, a tek onda to trebamo raditi", rekao je Perasović nakon susreta.

Pravi potop doživio je AEK na svom parketu protiv Benettona. Talijani su upisali pobjedu 83:57. Neposredno uoči i nakon poluvremena Benetton je stvorio veliku razliku i riješio utakmicu protiv potpuno indisponiranog domaćina. U 17. minuti Grci su vodili 28:23 da bi u deset minuta gosti napravili 25:1 i otišli na 48:29.

Kod Benettona najistaknutiji su bili Drew Nicholas sa 17 poena (4/11) i Marcus Goree sa 16 poena (6/10) i sedam skokova. U sastavu AEK-a Lionel Chalmers 21 poen (8/21), Taylor Coppenrath deset poena (4/8) te Amit Tamir 16 skokova. Slaven Rimac za 28 minuta ubacio je sedam poena (3/10).

"Prekrasno je vratiti se kući, posebice kada ti navijači prirede ovacije na izlasku iz svlačionice. AEK je još uvijek dobra momčad i zaslužuje podršku. Unatoč njihovoj snazi mi smo lako slavili. Osjeti se još uvijek neigranje nama izuzetno važnog Šiškauskasa, ali danas smo njegov izostanak nadoknadili borbenošću i koncentracijom na obje strane terena cijeli susret", izjavio je ove sezone novopridošli član Benettona, upravo iz AEK-a, Nikolaos Zisis.

Slika 1 od 2.

Partizan je platio ceh kavanskom obračunu s Hemofarmom u susretu protiv Unicaje izgubivši glatko 86:67. Gosti iz Španjolske doputovali su u Beograd na dan utakmice, ali nije ih to omelo da ostvare uvjerljivu pobjedu. Partizan nije bio ravnopravan protivnik i pokazao je kako je drugi krug za njega nemoguća misija u ovoj skupini.

Unicaju su u ovom susretu predvodili Jorge Garbajosa s 19 poena (6/10, trica 5/8) i osam skokova i Daniel Santiago sa 16 poena (7/9) i šest skokova. Kod domaćina Dejan Milojević 23 poena (7/13) i osam skokova i Gerald Brown 12 poena (5/10).

"Nije bilo lako upisati pobjedu nakon svega što nas je snašlo na putu do Beograda. Prvo nas je magla na aerodromu omogućila da uopće sletimo, zatim je zagubljena prtljaga s dresovima i kompletnom opremom. Na kraju smo odigrali solidno, dovoljno za pobjedu. Ključ pobjede ležao je u našoj obrani koja je bila odlična", izjavio je Sergio Scariolo, trener Unicaje.

Panathinaikos je u Francuskoj svladao Pau Orthez 82:67. Iako su imali dosta problema s ozljedama i iako im je motor momčadi Jaka Lakovič odigrao vrlo lošu utakmicu, Atenjani su lako slavili. Odlična obrana Panathinaikosa u posljednjih deset minuta limitirala je goste na svega devet poena i pobjednik je bio poznat.

PAO su predvodili Mike Batiste s 25 poena (10/15) i pet skokova i Vasilis Spanoulis sa 17 poena (3/7). Kod Francuza Loonie Cooper 12 poena (4/12) i sedam asistencija te Anthony Lux s 11 poena (4/9) i osam skokova.

"Pau nas je iznenadio odličnom igrom na početku utakmice. No, nismo se uspaničarili. Počeli smo igrati obranu i vratili kontrolu utakmice u svoje ruke. Pau je vrlo dobra momčad koja je proti nas dala sve od sebe. Ova pobjeda nam puno znači jer pokazuje kako smo sposobni za velike stvari", rekao je Mike Batiste, krilo Panathinaikosa.

Ülker je doživio pravu katastrofu na svom parketu protiv CSKA. Najteži domaći euroligaški poraz u povijesti, 82:49. Ništa Turcima nije polazilo za rukom, imali su 17 izgubljenih lopti, šutirali za tri poena 3/19 i jedva čekali kraj susreta. S druge strane CSKA je odigrao rutinski, ništa briljantno, a opet impresivno za visoku pobjedu.

Kod Moskovljana najbolji su bili Matjaž Smodiš s 18 poena (7/9), David Andersen sa 16 poena (7/10) i šest skokova, Theodoros Papaloukas s deset asistencija i David Vanterpool s deset skokova. Kod domaćina Marcus Haislip 11 poena (5/9) i Mirsad Turkcan deset poena (5/12) i devet skokova. Drago Pašalić nije ulazio u igru.

"Očekivali smo tešku utakmicu, no na kraju nije bilo tako. Kontrolirali smo utakmicu od samog početka i što se više bližio kraj igrali smo sve bolje i opuštenije. Kada smo došli do plus 20 znali smo da je gotovo.", rekao je odlični Smodiš.