Odličan dan hrvatskih košarkaša u Euroligi

Branimir Korać, Bruno Blumenschein • četvrtak, 22.12.2005.

Izuzev igrača u Union Olimpiji, svi hrvatski legionari su ostvarili pobjede i imali značajan udio u uspjesima svojih momčadi. Slovenski prvak je pao kod Žalgirisa sa 80:79, dok su važne pobjede zabilježili Olympiakos protiv Barcelone 80:68, te Efes Pilsen protiv Milana sa 85:57...

Skupina A:

Slika 2 od 3.

Odličnu utakmicu su mogli vidjeti gledatelji u Kaunasu između Žalgirisa i Union Olimpije. Domaćin je pobijedio sa 80:79 nakon izjednačene utakmice u kojoj je Olimpija propustila svoje šanse, a najveća je bila u posljednjem napadu kada Yotam Halperin promašuje šut za pobjedu. Pobjedu Žalgirisu je donio Ed Cota koji je 18 sekundi prije kraja pogodio tricu iz driblinga te tako preokrenuo vodstvo Olimpije 77:79. Cijela utakmica je bila sve neizvjesnija kako se približavao kraj, a na kraju je na stranu Žalgirisa prevagnula individualna kvaliteta američkog playmakera. Najbolji kod domaćina je bio Darius Lavrinovič sa 19 poena, dok je Olimpiju predvodio Jimmy Oliver sa 21 poenom.

S druge strane Benetton se lijepo osramotio u Njemačkoj. Nije sramota izgubiti od Bamberga i to s tek sedam poena (92:85), ali sramotan je pristup Talijana. Ako u prvih 20 minuta imate samo pet (!) skokova, a domaćin je ispod 50 posto šuta, ako u 40 minuta imate 16 skokova, a protivnik 38 od čega čak 17 u napadu, jasno je da ste odigrali malo komotniju utakmicu. Spencer Nelson je pokazao talijanskim zvijezdicama kako se bori. Čovjek im je ubacio 23 poena uz 20 skokova od čega čak deset u napadu. Imao je više skokova od cijele Benettonove momčadi, a tome je dodao i sedam asistencija. Priključio mu se i Demond Mallet s 20 poena. Benettonovi centri uhvatili su zajedno strašnih šest skokova. Jedini koji je iskočio iz sivila bio je Drew Nicholas koji je ubacio 28 poena, ali izuzev Šiškauskasa (19 poena, četiri skoka i pet asistencija) nije imao pratnju.

Skupina B:

Kakva je to bila predstava Anthonya Parkera! Postigao je "samo" 19 poena, ali uz besprijekoran šut (8/8 šut iz igre, 2/2 slobodna bacanja), a nije zaboravio dodati niti sedam skokova, dvije asistencije i jednu ukradenu loptu. Uz takvu večer Parkera nije mogla niti izostati pobjeda Maccabija u gostima kod Prokoma od 81:59. Maccabi je napokon dobio utakmicu obranom iako im to niti približno nije najjače oružje. Kod Prokoma je jedino Goran Jagodnik postigao dvoznamenkasti broj poena, 16, dok je za goste Nikola Vujčić postigao devet poena, uz šest skokova i isto toliko asistencija. Za pobjedu izraelske momčadi je najzaslužnija serija od 18:2 u trećoj četvrtini koju Prokom nije mogao zaustaviti i time došao do omjera od 2 pobjede i šest poraza.

Slika 1 od 2.

Kada Marko Popović zabije 29 poena, uz šut za tri poena 7/9, njegova momčad jako teško gubi. Takav se scenarij dogodio večeras u Istanbulu gdje je sa 28 poena minusa (85:57) stradao Milano. Hrvatski organizator igre je uz 29 poena, zabilježio sedam asistencija, dva skoka i tri ukradene lopte. Efes Pilsen se tako na najbolji način iskupio svojim navijačima za poraz od Cibone, a osim Popa zamjetnu ulogu je imao i Nikša Prkačin, koji je ubacio 14 koševa. Najveća pomoć Popoviću je bio Henry Domercant sa sedam ubačenih trica (21 poen), dok je s druge strane Massimo Bulleri bio najbolji strijelac talijanske momčadi sa 14 poena. Efes Pilsen je uvjerljivo nadskakao goste (32-19), a potvrdu pobjede su imali na početku posljednje dionice kada su poveli sa preko 20 koševa razlike.

Koliko krivu pogrešku je napravio stručni stožer Barcelone, uz suglasnost sportskog direktora Zorana Savića da otpuste Andriju Žižića, pokazala je večerašnja utakmica između Olympiakosa i Barcelone. U pobjedi momčadi s Pireja 80:68, Žiža je bio najbolji strijelac susreta sa 18 poena (7/9 šut), uz pet skokova, a najveću pomoć je imao u Tyusu Edneyu (16 poena, devet asistencija). Goste je predvodio Shammond Williams sa 17 koševa, ali uz šut za tri poena od 15% (ubacili su samo tri od 20 pokušaja), nisu se niti mogli nadati uspjehu. Tijekom cijele utakmice Barcelona je pokušavala dostići prednost Olympiakosa od desetak koševa, ali bi Edney uskočio u svakom opasnom trenutku. Kada je Edney ponovno zabio, ovaj put za 76:60 šest minuta prije kraja, pobjednik se znao, a 10 tisuća navijača Olympiakosa je moglo početi slaviti.

Skupina C:

Pau-Orthez je sa 77:69 svladao beogradski Partizan nakon šest uzastopnih poraza u Euroligi. Jedina pobjeda prije večerašnje je također bila protiv Partizana, samo su tad u prvom kolu bili puno uvjerljiviji u Beogradu. Ovaj puta su se gosti držali do početka druge četvrtine kada kreće uraganska serija (19:2) Francuza i odlaze na odmor s prednoću od 15 koševa (41:26). Drugo poluvrijeme je proteklo dosta mirno, najviše zbog nemogućnosti crno-belih da se približe i probaju ugroziti domaćina. Najbliže tomu su bili u posljednjoj četvrtini kada su serijom 12:0 došli na samo osam poena zaostatka, ali bliže nisu uspjeli. Artur Drozdov je predvodio momčad Pau-Ortheza sa 13 poena, dok je Kosta Perović postigao 14 poena za goste. Partizan se i dobro držao imajući činjenicu na umu kako nije nastupio njihov najbolji igrač Dejan Milojević zbog ozljede.