Eto'o Kameruna u četvrtfinalu, Kongo na korak do

Petar Plevnik • srijeda, 25.01.2006.

U današnjim susretima skupine B, Angola i Togo su u prvom susretu dana odigrali bez golova dok je Kamerun pobjedom nad Togom i prije zadnjeg kola osigurao četvrtfinale...

Neriješenim rezultatom u utakmici između Angole i Konga, definitivno više razloga za zadovoljstvo ima Kongo, budući da će im u zadnoj utakmici skupine, protiv "neopterećenog" Kameruna, za prolazak u četvrtfinale biti dovoljan i bod.

A današnji bod Konga ima još veću težinu ako se zna da je od 19. minute Kongo igrao sa igračem manje, nakon što je Tresor Mputo zbog udaranja Kalia opravdano zaradio izravni crveni karton. Kongo je na svojoj strani imao i sreću točnije suca, koji je "zažmirio" na evidentan prekršaj Bokesea nad napadačem Angole Flaviom, u 16-ercu Konga.

Nakon isključenja Mputua, Kongo se orijentirao na kontrapade te je preko neugodnog Lua-Lue u nekoliko navrata mogao čak doći i do sva tri boda. S druge strane, Angola unatoč brojnim prilikama, ponajviše preko svog najboljeg napadača, Akwe, nikako nije uspjevala svladati raspoloženog kongoanskog golmana Kalembu.

U drugoj utakmici dana, između Kameruna i Toga, Kamerunci su došli i do druge pobjede, te i prije zadnjeg susreta s Kongom osigurali nastup u četvrtfinalu. Treba napomenuti da je izbornik Toga Stephen Keshi od prve minute na teren poslao svoju najveću zvijezdu Emmanuela Adebayora, unatoč sukobima koji su izbili nakon što je Keshi Adebayora posjeo na klupu u prvoj utakmici.

U prvom dijelu susreta Kamerunci su bili opasnija momčad, dok je Togo preko Adebayora bezuspješno prijetio. Najbolju priliku prvog dijela imao je Samuel Eto'o no njegov udarac pogađa stativu.

U drugom dijelu Kamerunci su još jednom, ovaj puta preko Geremia pogodili vratnicu, a onda na scenu stupa Samuel Eto'o. Najprije je u 68. minuti, sjajnim udarcem sa preko 20 metara, doveo Nepobjedive lavove u vodstvo, da bi u 85. minuti asistirao Ze Meyongu za konačnih 2:0.

Treba napomeniti i da je kapetanu Kameruna, Rigobertu Songu, na poluvremenu susreta, predsjednik CAF-a, Issa Hayatou, uručio nagradu povodom 25. utakmice na Afričkom kupu nacija.