Nigerija i Senegal među osam, poznati svi parovi četvrtfinala

Petar Plevnik • utorak, 31.01.2006.

Danas smo saznali posljednje sudionike te sve parove četvrtfinala Afričkog kupa nacija. Senegal je unatoč porazu od Nigerije dohvatio drugo mjesto u skupini D, zahvaljujući boljoj gol razlici u odnosu na Ganu i Zimbabve...

Prije posljednjeg kola u skupini D, jedino je Nigerija bila siguran putnik u četvrtfinale dok su za drugo mjesto najviše izgleda imali Gana i Senegal sa tri boda, dok je Zimbabve bio bez bodova.

Gana je, od tri reprezentacija koje su se borile za četvrfinale, uoči današnje utakmice imala najbolju situaciju, budući da je u izravnom dvoboju bila bolja od Senegala, tako da joj je pobjeda protiv Zimbabvea osiguravala plasman među osam najboljih. Ipak, do iznenađujuće ali potpuno zaslužene pobjede došao je Zimbabve.
Izabranicima Ratomira Dujkovića kao da nije bila dovoljna ni bolja igra Zimbabvea u prvom dijelu, da bi ozbiljnije ušli u drugi dio susreta. Na to ih je podsjetio Chimedza u 60. minuti, kada je svojim golom doveo Zimbabve u vodstvo. Samo devet minuta kasnije novi šok za Ganu, Benjani zabija za 2:0. Jedino što su Crne zvijezde uspjele do kraja susreta je postići utješni gol preko Adamua u sudačkoj nadoknadi.

U susretu između Nigerije i Senegala, Senagalci su unatoč porazu od 2:1 i brojnim neiskorištenim prigodama, izborili put u četvrtfinale. U prvom dijelu Senegal je bio puno opasniji protivnik, te je u nekoliko navrata preko Henrija Camare, Kamare i Diatte opasno zaprijetio Enyeami na golu Nigerije. Najbolju priliku Senegalci su propustili u posljednoj minuti prvog dijela, kada su Souleymane Camara i El-Hadji Diouf u istom napadu dva puta pogodili vratnicu nigerijskog gola.

Do više nego zasluženog vodstva Senegal je došao u 58. minuti, nakon što je Souleymane Camara pospremio odbijanac Henrija Camare za 1:0. Ubrzo nakon toga, Henri Camara je mogao riješiti utakmicu, kada se našao sam pred Enyeamom, ali golman Nigerijaca brani.
I onda, kao što to obično biva, pogodak, tj. u ovom slučaju pogoci na drugoj strani. Prvo, u 79. minuti Obafemi Martins na asistenciju Kanua zabija za 1:1, da bi u 88. minuti isti dvojac kreirao potpuni preokret i treću pobjedu Super orlova.

Tako su nakon današnjih utakmica u skupini D poznati svi parovi četvrtfinala. U petak se u Kairu sastaju domaćin Egipat i DR Kongo dok će u Aleksandriji snage odmjeriti Gvineja i Senegal.
U subotu će na rasporedu biti dvije poslastice, u Kairu susret između Kameruna i Obale Bjelokosti, dok će u Port Saidu igrati Nigerija i branitelj naslova Tunis.