NBA: Miami, New Jersey i Spursi "korak do", Sunsi smanjili

Bojan Poturica, Bruno Blumenschein • srijeda, 03.05.2006.

Miami Heat, New Jersey Netsi i San Antonio Spursi su poveli u svojim serijama s 3-2, dok su Phoenix Sunsi demolirali Los Angeles Lakerse i tako smanjili zaostatak na 2-3...

Miami Heat - Chicago Bulls 92:78 (3-2)
Momčad Pata Rileya napokon je zaigrala obranu te je zadržala Chicago Bullse na samo 78 koševa u petom susretu i time stigla do treće pobjede i vodstva 3-2 u seriji.

Ipak, Bullsi su i u ovom susretu bili blizu, na kraju treće rezultat je bio 61:61, a Bullsi su u drugom poluvremenu imali i +5. Dwayne Wade je bio u svlačionici u tom trenutku te je dobivao injekciju protiv bolova nakon što je ozlijedio kuk u prvom poluvremenu. Superzvijezda Miamija se potom vratila u igru te je poslije toga postigla 15 od svojih 28 koševa. Tome je dodala pet skokova i pet asistencija. Antoine Walker je postigao 17 koševa uz sedam skokova, dok je Shaquille O'Neal dodao 16 koševa, deset skokova i tri blokade. James Posey je s klupe upisao 12 koševa i osam skokova.

Bullsi su šutirali mizernih 34.7 iz igre, a posebno su se "istaknuli" Ben Gordon (10 koševa, šut 3-16) i Kirk Hinrich (9 koševa, šut 3-13). Andreas Nocioni (23 koša, 10 skokova) je ponovno odigrao jako dobro. Mike Sweetney (16 koševa, 9 skokova) je bio dobar pod košem. Šesta utakmica se igra u Chicagu u četvrtak. "Moramo pobijediti. Igrat ćemo kao da nam je posljednja utakmica u životu", izjavio je Sweetney.

New Jersey Nets - Indiana Pacers 92:86 (3-2)

Vince Carter želi proći u polufinale Istoka i to je vjerno pokazao u petoj utakmici, 34 koša, 15 skokova, sedam asistencija i zakucavanje jednom rukom 28 sekundi prije kraja kada se utakmica odlučivala. "Nije stvar u vrsti šuta kojeg on pogodi, nego važnosti tog šuta.", rekao je Richard Jeffereson, koji je najbolje pratio Cartera sa 24 ubačaja.

Indianu je predvodio Jermaine O'Neal s 19 koševa što je ipak bilo nedovoljno za novo iznenađenje u gostima. "Nastavit ćemo se boriti kao i cijelu godinu dosad. Igramo čvrsto i energično bez obzira koliki je rezultat i protiv koga igramo", izjavio je Anthony Johnson (14 koševa), koji je ponovno ubacio više od Jasona Kidda (pet poena). Međutim, ima razlog zašto je Kidd dugo godina među najboljim razigravačima lige- 15 asistencija u ovoj utakmici što je rekord kluba u playoffu.

Iako su gosti šutirali samo 19/49 iz igre uspjeli su držati utakmicu u egalu do sredine četvrtog dijela (72:72), ali tada Netsi rade seriju 12:5 (84:77). Indiana se vraća do zaostatka od tri poena (89:86), ali one-man show Cartera ostavlja prednost domaćeg terena u New Jerseyu.

Šesta utakmica je na rasporedu u četvrtak, u Indianapolisu.

San Antonio Spurs - Sacramento Kings 109:98 (3-2)
Bonzi Wells je ponovno bio nezadrživ, ali ovaj put to nije smetalo aktualne prvake San Antonio Spurse koji su slavili 109:98 u petom susretu te su poveli 3-2 u seriji.

Emanuel Ginobili (27 koševa, 9 skokova) je odigrao prvu pravu utakmicu u seriji i Spursi su to odmah iskoristili. Tim Duncan je dodao 24 koša, devet skokova i pet asistencija, dok je Tony Parker upisao 21 koš. Sacramento je vodio +3 na poluvremenu, a onda su Spursi dobili treću četvrtinu s uvjerljivih 37:22 i time riješili pitanje pobjednika. "Zadržali smo mirnoću i nastavili smo se boriti. Jednostavno smo našli način da pobijedimo", izjavio je Duncan. Spursi su šutirali nevjerojatnih 57.2% iz igre, nasprama solidnih 44.2% Kingsa. "Mamuze" su imale deset skokova više (40:30) i deset asistencija više (27:17) od svojih protivnika. Bruce Bowen je postigao 16 koševa.

Wells je vodio Kingse s 38 koševa i 12 skokova, dok je Ron Artest dodao 24 koša i pet ukradenih lopti. Mike Bibby je postigao samo osam koševa uz šut 3-12 iz igre. Šesta utakmica na rasporedu je u petak.

Phoenix Suns - Los Angeles Lakers 114:97 (2-3)
Phoenix Sunsi su po prvi put u seriji protiv Lakersa uspjeli izgledati kao momčad koja je dobila 54 utakmice u sezoni. Sunsi su slavili 114:97 u petom susretu te su smanjili zaostatak na 2-3.

Sunsi su već na poluvremenu imali +11, a kad s toliko razlike vode u Phoenixu, pobjednik je većinom poznat. Momčad Mikea D'Antonija je inače poznata po svome lepršavom stilu, ali u prve četiri utakmice ga nisu prezentirali. Iako su Lakersi neiskusna momčad, izvedba Sunsa u petom susretu ima najviše veze s činjenicom da Sunsi nisu imali što izgubiti, a tada igraju najbolje. No ipak, u šestom susretu u Los Angelesu će imati veliki zadatak. Pobijede li, serija se vraća u Phoenix, a izgube li, Lakersi prolaze dalje.

Boris Diaw (25 koševa, 10 skokova, 9 asistencija) je odigrao fenomenalno, a odlični su bili Steve Nash (22 koša) i Shawn Marion (21 koš, 9 skokova). Zanimljivo je napomenuti da je Nash imao samo četiri asistencije. Kobe Bryant (29 koševa, 7 skokova, 5 asistencija) i Lamar Odom (18 koševa, 15 skokova, 6 asistencija) su predvodili Lakerse koji su imali samo pet napadačkih skokova u odnosu na 12 Sunsa. Upravo je taj segment igre bio jedan od ključnih u dosadašnjem dijelu serije.

Šesta utakmica na rasporedu je u četvrtak u Los Angelesu.