NBA: Cleveland i San Antonio prošli dalje

Bojan Poturica, Branimir Korać • subota, 06.05.2006.

Cleveland Cavaliersi su nakon 13 godina uspjeli proći u drugi krug doigravanja pobijedivši Washington Wizardse u šestom susretu nakon produžetka. Aktualni prvaci San Antonio Spursi lakoćom su deklasirali Sacramento Kingse...

Cleveland Cavaliers - Washington Wizards 114:113 (pr.) (4-2)
Cleveland Cavaliersi čekali 13 godina prolazak u drugi krug doigravanja. U dramatičnoj seriji s Washington Wizardsima slavili su ukupno 4-2 i otišli dalje. Posljednja dva susreta riješena su u produžetku doslovno u posljednjim sekundama, a čovjek koji ih je odveo u drugi krug je Damon Jones.

Jones je na parketu proveo ukupno 14 sekundi, a sav učinak mu se sveo na taj posljednji šut koji je ubacio za pobjedu 114:113. Bilo je to četiri sekunde prije isteka produžetka, a pobjedu Wizardsima sa zvukom sirene pokušao je donijeti Caron Butler, ali nije bio precizan. Tragičar utakmice je Gilbert Arenas koji je u globalu odigrao odličnu utakmicu, pogodio i tricu na dvije sekunde do isteka 48. minute za produžetak, ali u dodatnih pet minuta, kod vodstva Wizardsa 113:112 na 15 sekundi do kraja, promašio je oba slobodna bacanja nakon čega je uslijedilo Jonesovo poentiranje.

"Bio je to šut za postati junak ili gubitnik. Danas sam pogodio i postao junak, zato sam nasmijan. Iako je frustrirajuće sjediti na klupi i hvatati sekunde, znam zbog čega sam u Clevelandu, a to je zato što želim pobjeđivati. Ovdje to mogu i zadovoljan sam", rekao je Jones nakon susreta. LeBron James odradio je svoj trash-talk dio izbacivši Gilberta Arenasa iz takta kada mu je nakon prvog promašenog slobodnog bacanja prišao i rekao "ako promašiš i drugo, utakmica je gotova. Znaš tko će ubaciti pobjednički koš". Arenas ga je pogledao i - promašio.

Utakmicu su Wizardsi otvorili sjajno i poveli vrlo brzo čak i 24:10. Vrlo dobro u tom startnom dijelu utakmice igrao je Caron Butler koji je već tada skupio osam poena. Ipak Cavsi se polako vraćaju u utakmicu i u 16. minuti poravnavaju na 30:30. U nastavku se vodi potpuno izjednačena borba koja završava na već opisani način. Prvo Arenas tricom donosi Wizardsima produžetak, a u produžetku promašuje bacanja i pomaže Cavsima da dođu do pobjede.

Najistaknutiji kod Clevelanda bili su LeBron James s 32 poena (15/25) te po sedam skokova i asistencija, Donyell Marshall 28 poena (11/15) i osam skokova, Ronald Murray sa 21 poenom (7/12) i Anderson Varejao s deset skokova. Kod Wizardsa Gilbert Arenas 36 poena (14/27) i 11 asistencija, Antonio Daniels 22 poena (8/15) i Caron Butler 18 poena (5/18) i 20 skokova.

U drugom krugu Cavsi idu na Detroit Pistonse.

Sacramento Kings - San Antonio Spurs 83:105 (2-4)
Aktualni prvaci San Antonio Spursi pobijedili su u prepunoj Arco Areni u šestom susretu te su prošli u drugi krug doigravanja u kojemu će odigrati "finale prije finala" protiv Dallas Mavericksa. "Mamuze" su u ovom susretu slavile 105:83.

Tony Parker (31 koš) je odigrao najbolju utakmicu karijere u doigravanju, Bruce Bowen je dodao 16 koševa, a Tim Duncan 15 koševa i šest skokova. "Sretan sam što je ova serija gotova. Sacramento je odlična momčad, definitivno sad neizgledaju kao osmopostavljeni", rekao je Parker. "Odlično je što smo uspjeli završiti ovu seriju na uvjerljiv način. Ovi dečki igraju ponajbolju košarku u ligi, pobijedili su neke teške utakmice i dobro je što smo zatvorili seriju", izjavio je Duncan.

Spursi su na poluvremenu vodili 45:38, a onda su treću četvrtinu otvorili serijom 16:3 i tu su već riješili pitanje pobjednika. Kingsi nisu imali snage vratiti se. "Svi smo vjerovali da ćemo pobijediti. Ja sam već pripremio torbe za San Antonio i sedmu utakmicu", izjavio je Bonzi Wells (17 koševa, 11 skokova) koji je ponovno bio najbolji igrač Kingsa. S obzirom da Wellsu istječe ugovor, nema sumnje da će mu utakmice protiv Spurse i mučenje Brucea Bowena donijeti puno novca na ljeto. Mike Bibby je dodao 19 koševa.

Prva utakmica između Spursa i Mavericksa igra se već u nedjelju u San Antoniju.